REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Czy warto kupić mieszkanie na parterze? /fot. Fotolia
Czy warto kupić mieszkanie na parterze? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utarło się powszechne przekonanie, że mieszkania na parterach są najmniej atrakcyjnym towarem na rynku mieszkaniowym, stąd ich najniższe ceny. Warto, by osoby poszukujące mieszkań przed podjęciem decyzji zakupowej nie skreślały jednak mieszkań znajdujących się na parterach niejako z definicji. Mają one także swoje zalety, które mogą stanowić przeciwwagę dla czynnika niskiego położenia w budynku.

Własny kawałek zieleni

REKLAMA

Lokal na poziomie 0 z pewnością będzie dobrą opcją dla osób marzących o ogródku Jeżeli tylko działka na to pozwala, bonusem dodawanym do mieszkań na parterach są właśnie przynależne ogródki. Warto podkreślić, że w skali całego rynku oferty mieszkań z ogródkami nie trafiają się często – mieszkania takie stanowią jedynie ok. 2-3% wszystkich ofert sprzedaży. Kilkanaście metrów dodatkowej własnej powierzchni, nawet na zewnątrz lokalu, szczególnie w wypadku mniejszych mieszkań podwyższa komfort mieszkania. Warto również pamiętać, że taka powierzchnia może służyć nie tylko suszeniu prania, przechowywania różnych przedmiotów, ale może pełnić również funkcje rekreacyjne i dekoracyjne. Cecha ta ma niebagatelne znaczenie dla osób posiadających zwierzęta, dla których ogródek staje się terytorium do zabawy. Do tego dochodzi kwestia temperatury w mieszkaniu w miesiącach letnich. Przewaga mieszkań na parterach nad mieszkaniami na najwyższych kondygnacjach jest pod tym względem bezdyskusyjna.

Kryterium ekonomiczne

Oferty mieszkań usytuowanych na parterach są z reguły o kilka-kilkanaście procent tańsze w porównaniu z odpowiadającymi im mieszkaniami w danej lokalizacji, które umieszczone są na piętrach. To właśnie wśród takich mieszkań możemy najczęściej znaleźć okazje cenowe. Czynnik ten sprawia, że osoby decydujące się na najniżej położone mieszkania przy zachowaniu założonego budżetu na zakup nieruchomości są w stanie skorzystać albo poprzez możliwość wyboru lepszej lokalizacji, lub też uzyskanie kilku dodatkowych metrów powierzchni mieszkania mieszcząc się w limicie kwotowym.

Szybkie wejście do mieszkania - brak konieczności pokonywania schodów

Czynnik ten wydaje się bez znaczenia dla przeciętnego nabywcy mieszkania. Nabiera ważności dla osób starszych, dla których poruszanie się po schodach może sprawiać problemy. Gdy trzeba wnieść na górę wózek lub ciężką torbę z zakupami, każdy stopień może się liczyć. Także młodsi nabywcy, którzy zamierzają poruszać się po mieście na rowerze powinni docenić możliwość łatwego i szybkiego przeprowadzenia jednośladu do mieszkania.

Przykładowa oferta mieszkań położonych na parterze, przeznaczonych na sprzedaż,
kwiecień  2016 r.

Lokalizacja

Powierzchnia

Liczba pokoi

Cena (zł)

Cena za 1 mkw. (zł)

Uwagi

Warszawa, Gocławek, ul. Olszynki Grochowskiej

64

3

499 000

7 800

mieszkania położone w nowym apartamentowcu, pełna własność, przynależy ogródek

Warszawa, Mokotów, Al. Wilanowska

45

2

359 700

7 990

mieszkanie położone na parterze z 35-cio metrowym ogródkiem,  w standardzie deweloperskim

Warszawa, Bemowo,

Ul. Dywizjonu 303

39,2

2

286 500

7 300

Jasne mieszkanie z balkonem, e cenie miejsce postojowe, standard deweloperski

Kraków, Podgórze, Ruczaj

58,4

3

388 250

6 650

mieszkanie z tarasem zrealizowane w 2015 r., w cenie miejsce postojowe, standard deweloperski

Kraków,

Prądnik Biały,
ul. Żabiniec

43,3

2

264 000

6 100

mieszkanie z rynku pierwotnego,

chroniony apartament owiec, miejsce postojowe w cenie, ponad 20-metrowy taras

Wrocław, Stabłowice, ul. Wełniana

68,5

3

350 000

5 100

mieszkanie w nowym budownictwie, 2 balkony, stan deweloperski, w oknach rolety antywłamaniowe

Wrocław, Krzyki,
Wojszyce

60

3

335 100

6 000

mieszkanie z balkonem, rynek pierwotny (standard deweloperski), zewnętrzne miejsce parkingowe,

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl zwraca uwagę na fakt, że powszechna opinia, według której mieszkania na parterach są mniej atrakcyjne w porównaniu z tymi zlokalizowanymi na piętrach okazuje się w wielu przypadkach nieprawdziwa. Warto nie skreślać z listy potencjalnych ofert lokali tylko z uwagi na położenie na parterze, często porównanie indywidualnych cech budynku, jego położenia i sąsiedztwa oraz ustawności, powierzchni mieszkania sprawia, że przy niewątpliwej przewadze cenowej zakup mieszkania na parterze okazuje się najlepszą decyzją.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • adaP
    2021-04-29 11:10:22
    dla mnie super zaleta mieszkania na parterze jest wlasny ogrodek
    0
  • adaP
    2021-04-29 11:10:46
    dla mnie super zaleta mieszkania na parterze jest wlasny ogrodek . uwielbiam zajmować się roślinami i w mieszkaniu zwyczajnie nie ma już miejsca haha maz mnie zaskoczyl i kupil nam mieszkanie na osiedlu dom marzen w piasecznie, okazyjna cena, zawsze trochę bliżej natury, ja jestem zachwycona
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

REKLAMA

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

REKLAMA