REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Nowe" mieszkania w starych kamienicach

Subskrybuj nas na Youtube
"Nowe" mieszkania w starych kamienicach. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Myśląc o zakupie mieszkania w ścisłym centrum miasta lub w najstarszych jego dzielnicach trzeba liczyć się z tym, że jedyny wybór to kamienica lub nowoczesny apartamentowiec. Stare kamienice często odstraszają nabywców mieszkań swoim wyglądem. Jednak czy zawsze mieszkanie w takim miejscu musi się wiązać z zaniedbaną klatką schodową, ciągłymi remontami i wszechobecnym brudem? Niekoniecznie.

REKLAMA

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl zwraca uwagę, iż coraz więcej kamienic podlega modernizacji i remontom. Wymieniane są wszystkie instalacje, remontowany jest dach, a elewacja odzyskuje dawny blask. Dzięki temu mieszkania w nich zlokalizowane są bardziej atrakcyjne dla swoich przyszłych nabywców. Jeżeli dodamy do tego remont i ładne wykończenie samego mieszkania okaże się, że taka nieruchomość zyska przewagę nad innymi typami nieruchomości.

REKLAMA

Niewątpliwą zaletą mieszkań w kamienicy jest ich wielkość. Są to lokale o dużych powierzchniach, nierzadko przekraczających 100 mkw., a średnio liczące ok. 71 mkw. Duży metraż nie przekłada się jednak na liczbę pokoi, która jest zwykle mniejsza niż można by się spodziewać po danym metrażu. Duże, przestronne pokoje można jednak w razie potrzeby podzielić, aby uzyskać dodatkowe pomieszczenia. Poza samym metrażem poczucie przestrzeni wywołuje wysokość pomieszczeń, która może wynosić nawet ponad 3 m. Może to być jednak także wada. Takie mieszkania szybciej wychładzają się zimą, przez co rachunki za ogrzewanie mogą być duże.

Również czynsz w starszych budynkach z reguły jest wyższy niż w nowszym budownictwie. Ze względu na wiek budynku istnieje konieczność konserwacji pewnych elementów, a także występuje większe prawdopodobieństwo, że potrzebny będzie remont. Sam zakup mieszkania w kamienicy może jednak okazać się bardzo opłacalny, ze względu na dość niskie ceny w porównaniu z podobnymi lokalami w nowym budownictwie, co pokazuje poniższe zestawienie. Wszystkie przedstawione mieszkania znajdują się w odnowionych kamienicach, same także są po remoncie, większość jest także kompletnie umeblowana.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Przykładowe oferty sprzedaży odnowionych mieszkań w starych kamienicach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miasto

Metraż

Cena brutto

Cena za
1 mkw.

Liczba pokoi

Rok budowy

Warszawa

64 m2

399 000 zł

6 234 zł

2

1935

Wrocław

48 m2

275 000 zł

5 729 zł

2

1935

Wałbrzych

42 m2

115 000 zł

2 738 zł

2

1940

Bydgoszcz

85 m2

316 000 zł

3 718 zł

3

1938

Szczecin

85 m2

276 000 zł

3 247 zł

3

1930

Poznań

83 m2

379 000 zł

4 566 zł

3

1912

Toruń

53 m2

199 000 zł

3 755 zł

2

1902

Kraków

64 m2

579 600 zł

9 056 zł

3

1915

Gdańsk

65 m2

629 500 zł

9 685 zł

2

1950

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. na podstawie portalu otoDom.pl

Jak widać mimo lokalizacji w centrum miasta ceny mieszkań w starych kamienicach są bardzo atrakcyjne. Dlatego warto rozważyć taki zakup, zwłaszcza że wykończone mieszkanie to możliwość zamieszkania od zaraz i brak konieczności przeprowadzania dodatkowych prac. Biorąc pod uwagę, że wybór tego typu mieszkań wcale nie jest mały każdy może znaleźć mieszkanie w swoim stylu.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA