REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości: Deweloperzy rozpoczynają coraz więcej inwestycji

REKLAMA

W październiku 2014 deweloperzy rozpoczęli budowę 7726 mieszkań. Było to najlepszy okres w tym roku od kwietnia 2012 r. kiedy to weszła w życie ustawa deweloperska.

REKLAMA

REKLAMA

Choć od początku 2015 roku kupując mieszkanie na kredyt trzeba będzie dysponować nie 5- a 10-procentowym wkładem własnym, wygląda na to, że deweloperzy nie obawiają się braku klientów. W październiku firmy budujące mieszkania i domy na sprzedaż rozpoczęły budowę 7726 mieszkań, co oznacza wzrost w stosunku do października 2013 r. o ponad 10 proc. W ujęciu 12-miesięcznym, które pokazuje kondycję rynku z szerszej perspektywy, zmiana jest jeszcze bardziej imponująca. Przez ostatnich 12 mies. deweloperzy rozpoczęli 66,4 tys. budów, a rok temu wartość ta wynosiła 50,8 tys., co oznacza wzrost o 30,7 proc. Więcej budują także inwestorzy indywidualni, których aktywność (w ujęciu 12-mies.) wzrosła w ciągu roku o 3,5 proc.

O wierze deweloperów w dobrą przyszłość świadczyć może też liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Wprawdzie w samym październiku było ich mniej niż w poprzednich czterech miesiącach (6128 sztuk), ale gdy spojrzeć na statystykę długoterminowo, to w ujęciu 12-mies. liczba wydanych deweloperom pozwoleń wzrosła w ciągu roku o 27,7 proc. i jest najwyższa od jesieni 2012 r.

Aktywność deweloperów w okresie listopad 2013 – październik 2014 r.

Liczba

Zmiana r/r

Zmiana m/m

Oddane mieszkania

58 657

-1,8%

-0,2%

Rozpoczęte budowy

66 429

+30,7%

+1,1%

Wydane pozwolenia

74 189

+27,7%

+1,2%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rozpoczynając wiele budów przedsiębiorstwa budowlane chcą nadrobić zaległości sprzed kilku lat. Efektem spowolnienia sprzed dwóch lat jest fakt, że dziś liczba oddawanych mieszkań nie jest imponująca. Przez ostatnich 12 mies. na rynek trafiło 58,7 tys. lokali, to o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Należy przy tym zauważyć, że jest to wartość o prawie 8 tys. mniejsza niż liczba rozpoczynanych obecnie budów.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2014 będzie dla deweloperów udany. Póki co wszystkie statystyki obejmujące pierwszych dziesięć miesięcy prezentują się bardzo dobrze. Liczba oddanych do użytkowania mieszkań wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 3,6 proc., liczba rozpoczętych budów o 34,8 proc., a liczba wydanych pozwoleń – o 38,8 proc.

Aktywność deweloperów okresach 12-miesięcznych

Zakończony trzeci kwartał był dla firm deweloperskich kolejnym dobrym jeśli chodzi o sprzedaż. Średnio był o 8,5 proc. lepszy od okresu lipiec-wrzesień w ubiegłym roku. Ze spółek notowanych na giełdzie najlepszy wynik zanotował Budimex, który zwiększył sprzedaż o 123 proc. Dobrze wiedzie się także innym czołowym firmom takim jak: Ronson Development (sprzedaż większa o 21 proc.), Dom Development (20 proc.) i JW Construction (13 proc.). Coraz większa liczba wydawanych pozwoleń na budowę pokazuje, że wiele przedsiębiorstw ma ambitne plany na niedaleką przyszłość. Do kupna mieszkania klientów zachęcają m.in. niskie stopy procentowe zwiększające dostępność kredytów oraz obniżające atrakcyjność bankowych lokat oraz dobra koniunktura w gospodarce. Nie bez znaczenia jest też program rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych, który oferuje dofinansowanie do kredytu młodym osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. Warto jednak dodać, że obecne wyniki deweloperów odnosimy do słabszych ostatnich lat, statystyczne wzrosty są więc w dużej mierze efektem tzw. niskiej bazy.

Rynek nieruchomości - statystyki 2007-2014

Nowe zasady nabywania nieruchomości od 2015 roku

Profesjonalny agent nieruchomości - czyli jaki?

Źródło: Materiały prasowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA