REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Będzie nowa „Rodzina na Swoim”?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Nowy projekt w założeniach bardzo przypomina wygaszony program „Rodzinę na Swoim”, część kryteriów została zaczerpnięta z mającego wystartować w 2014 roku „Mieszkania dla Młodych”. Przeczytaj, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę?

Przedłużenie programu „Rodzina na Swoim" na czas nieokreślony i zawężenie kręgu adresatów dopłat Skarbu Państwa do młodych małżeństw, z których choć jeden z małżonków nie ukończył 40. roku życia – przewiduje poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, nad którym trwają prace w Sejmie – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – kolejne zmiany w projekcie

Projekt przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytów, jakie zostaną udzielone na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (druk sejmowy nr 1276).

Dla kogo nowy RnS?

REKLAMA

– Kredytobiorca, aby móc skorzystać z dopłat, będzie musiał w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego spełnić szereg warunków – podkreśla Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. – Po pierwsze taka osoba nie może być właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego. Nie może też jej przysługiwać w całości lub części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny bądź dom jednorodzinny. Ubiegającemu się nie może także przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a także nie może to być najemcą lokalu mieszkalnego – wyjaśnia Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Dopłaty przysługiwałyby osobom, które wniosek o kredyt preferencyjny złożą najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym jeden z małżonków ukończy 40 lat. Jeśli choć jedna z osób jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego, wówczas małżonkowie nie mogliby niestety skorzystać z takiego wsparcia. Podczas zawierania umowy kredytu preferencyjnego osoba ubiegająca się o taki kredyt musiałaby także złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania lub domu albo najemcą lokalu mieszkalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Ustępstwo dla najemców

– Kredyt preferencyjny będą mogli otrzymać także najemcy lokali. Warunkiem będzie pisemne zobowiązanie, złożone najpóźniej w dniu podpisania umowy o kredyt, do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia mieszkania w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu lub domu, na które został udzielony kredyt preferencyjny – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Ile można dostać?

REKLAMA

Według założeń projektu, przez 10 lat dopłaty Skarbu Państwa dla małżeństwa zaciągającego kredyt, wynosiłyby 50% należnych odsetek. Dodatkowo, każde dziecko, które pozostaje na utrzymaniu małżeństwa byłoby szansą na zwiększenie pomocy państwa o kolejne 10% – maksymalnie jednak 40%. W efekcie pomoc w spłacie raty odsetkowej mogłaby wynieść nawet 90% ogólnej wartości odsetek.

Podstawą do naliczenia dopłaty byłaby kwota kredytu preferencyjnego pozostająca do spłaty. W przypadku lokalu mieszkalnego powierzchnia użytkowa nie przekraczająca 50 m kw., zaś dla domu jednorodzinnego – 70 m kw.

Ponadto podstawa do naliczenia dopłaty byłaby zależna od:

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, będącej równowartością iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 50 m kw. i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego – dla lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 50 m kw.

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, stanowiącej równowartość iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 30 m kw. i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego – dla lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Willa, rezydencja, a może zakątek? Gdzie chętnie zamieszkają Polacy?

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, stanowiącej równowartość iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 70 m kw. i powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego – dla domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 70 m kw.

– Warto także podkreślić, że kredyt preferencyjny, byłby udzielany w złotówkach – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Ile wyda państwo?

Gdyby ustawa weszła w życie, ponownie uruchomiono by Fundusz Dopłat, który jest źródłem finansowania dopłat państwa do kredytu preferencyjnego dla młodych małżeństw. Beneficjentami programu, według szacunków autorów, byłoby około 175 tys. rodzin. Jest to liczba zbliżona do beneficjentów programu „Rodzina na Swoim”. Jeśli chodzi o wydatki z budżetu państwa, to szacuje się, że w ciągu pierwszych pięciu lat, byłaby to kwota około 30 miliardów złotych, co daje mniej więcej 6 miliardów złotych rocznie. Środki miałyby pochodzić z Funduszu Dopłat, który zostałby utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie prace nad opisywanym programem toczą się w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Od kiedy będzie obowiązywać?

– Również rząd pracuje nad nowym programem dopłat do kredytów hipotecznych, który ma zastąpić „Rodzinę na Swoim” – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Ze wstępnych informacji wynika, że będzie skierowany do osób nie starszych niż 35 lat, tak rodzin, jak osób samotnych, zainteresowanych zakupem pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym. Program będzie skierowany wyłącznie do osób, które nie są właścicielami mieszkania ani domu, a także tych, którzy chcą kupić mieszkanie. Oznacza to, że mieszkania na rynku wtórnym i domy nie będą objęte programem. Dofinansowanie ma wynosić ok. 10% wartości kredytu, dla metrażu maksymalnie 50 m kw. (przy czym powierzchnia kupowanego mieszkania nie będzie mogła przekroczyć 75 m kw.). Kolejne 5% dopłaty będą mogły uzyskać osoby wychowujące dziecko lub dzieci, zaś jeśli w ciągu 5 lat urodzi się kolejne dziecko, wówczas dopłata zostanie powiększona o kolejne 5 procent.

Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy można spodziewać się wejścia programu w życie. Jest to problem zarówno dla kupujących, którzy chcieliby z tego programu skorzystać, jak i deweloperów, którzy w chwili obecnej nie mogą oferować mieszkań objętych nowymi zasadami rządowego wsparcia. Według najświeższych informacji, ustawa będzie skierowana do prac w Sejmie w maju 2013, a start programu przewiduje się na 1 stycznia 2014 r. – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy wpłaty klientów rzeczywiście wpływają na rachunek powierniczy?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA