Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie nowa „Rodzina na Swoim”?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Nowy projekt w założeniach bardzo przypomina wygaszony program „Rodzinę na Swoim”, część kryteriów została zaczerpnięta z mającego wystartować w 2014 roku „Mieszkania dla Młodych”. Przeczytaj, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę?

Przedłużenie programu „Rodzina na Swoim" na czas nieokreślony i zawężenie kręgu adresatów dopłat Skarbu Państwa do młodych małżeństw, z których choć jeden z małżonków nie ukończył 40. roku życia – przewiduje poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, nad którym trwają prace w Sejmie – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – kolejne zmiany w projekcie

Projekt przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytów, jakie zostaną udzielone na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (druk sejmowy nr 1276).

Dla kogo nowy RnS?

– Kredytobiorca, aby móc skorzystać z dopłat, będzie musiał w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego spełnić szereg warunków – podkreśla Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. – Po pierwsze taka osoba nie może być właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego. Nie może też jej przysługiwać w całości lub części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny bądź dom jednorodzinny. Ubiegającemu się nie może także przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a także nie może to być najemcą lokalu mieszkalnego – wyjaśnia Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Dopłaty przysługiwałyby osobom, które wniosek o kredyt preferencyjny złożą najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym jeden z małżonków ukończy 40 lat. Jeśli choć jedna z osób jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego, wówczas małżonkowie nie mogliby niestety skorzystać z takiego wsparcia. Podczas zawierania umowy kredytu preferencyjnego osoba ubiegająca się o taki kredyt musiałaby także złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania lub domu albo najemcą lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Ustępstwo dla najemców

– Kredyt preferencyjny będą mogli otrzymać także najemcy lokali. Warunkiem będzie pisemne zobowiązanie, złożone najpóźniej w dniu podpisania umowy o kredyt, do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia mieszkania w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu lub domu, na które został udzielony kredyt preferencyjny – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Ile można dostać?

Według założeń projektu, przez 10 lat dopłaty Skarbu Państwa dla małżeństwa zaciągającego kredyt, wynosiłyby 50% należnych odsetek. Dodatkowo, każde dziecko, które pozostaje na utrzymaniu małżeństwa byłoby szansą na zwiększenie pomocy państwa o kolejne 10% – maksymalnie jednak 40%. W efekcie pomoc w spłacie raty odsetkowej mogłaby wynieść nawet 90% ogólnej wartości odsetek.

Podstawą do naliczenia dopłaty byłaby kwota kredytu preferencyjnego pozostająca do spłaty. W przypadku lokalu mieszkalnego powierzchnia użytkowa nie przekraczająca 50 m kw., zaś dla domu jednorodzinnego – 70 m kw.

Ponadto podstawa do naliczenia dopłaty byłaby zależna od:

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, będącej równowartością iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 50 m kw. i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego – dla lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 50 m kw.

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, stanowiącej równowartość iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 30 m kw. i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego – dla lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Willa, rezydencja, a może zakątek? Gdzie chętnie zamieszkają Polacy?

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, stanowiącej równowartość iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 70 m kw. i powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego – dla domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 70 m kw.

– Warto także podkreślić, że kredyt preferencyjny, byłby udzielany w złotówkach – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Ile wyda państwo?

Gdyby ustawa weszła w życie, ponownie uruchomiono by Fundusz Dopłat, który jest źródłem finansowania dopłat państwa do kredytu preferencyjnego dla młodych małżeństw. Beneficjentami programu, według szacunków autorów, byłoby około 175 tys. rodzin. Jest to liczba zbliżona do beneficjentów programu „Rodzina na Swoim”. Jeśli chodzi o wydatki z budżetu państwa, to szacuje się, że w ciągu pierwszych pięciu lat, byłaby to kwota około 30 miliardów złotych, co daje mniej więcej 6 miliardów złotych rocznie. Środki miałyby pochodzić z Funduszu Dopłat, który zostałby utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie prace nad opisywanym programem toczą się w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Od kiedy będzie obowiązywać?

– Również rząd pracuje nad nowym programem dopłat do kredytów hipotecznych, który ma zastąpić „Rodzinę na Swoim” – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Ze wstępnych informacji wynika, że będzie skierowany do osób nie starszych niż 35 lat, tak rodzin, jak osób samotnych, zainteresowanych zakupem pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym. Program będzie skierowany wyłącznie do osób, które nie są właścicielami mieszkania ani domu, a także tych, którzy chcą kupić mieszkanie. Oznacza to, że mieszkania na rynku wtórnym i domy nie będą objęte programem. Dofinansowanie ma wynosić ok. 10% wartości kredytu, dla metrażu maksymalnie 50 m kw. (przy czym powierzchnia kupowanego mieszkania nie będzie mogła przekroczyć 75 m kw.). Kolejne 5% dopłaty będą mogły uzyskać osoby wychowujące dziecko lub dzieci, zaś jeśli w ciągu 5 lat urodzi się kolejne dziecko, wówczas dopłata zostanie powiększona o kolejne 5 procent.

Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy można spodziewać się wejścia programu w życie. Jest to problem zarówno dla kupujących, którzy chcieliby z tego programu skorzystać, jak i deweloperów, którzy w chwili obecnej nie mogą oferować mieszkań objętych nowymi zasadami rządowego wsparcia. Według najświeższych informacji, ustawa będzie skierowana do prac w Sejmie w maju 2013, a start programu przewiduje się na 1 stycznia 2014 r. – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy wpłaty klientów rzeczywiście wpływają na rachunek powierniczy?

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

  W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

  Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

  Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

  Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

  Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

  Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

  Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

  Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

  Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

  Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

  Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

  Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

  Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

  Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

  W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

  Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

  Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

  Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

  Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

  Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

  Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

  Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

  O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

  Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

  Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

  Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

  Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

  Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

  Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

  Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

  Świadectwa charakterystyki energetycznej – centra handlowe mają nowe obowiązki

  Firmy, które nie przekażą świadectwa mogą się narazić na grzywny w wysokości 5.000 złotych

  Czy zabraknie mieszkań na „Bezpieczny Kredyt 2%”?

  Podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku rynek nieruchomości mierzył się z kryzysem, a firmy deweloperskie niejednokrotnie były zmuszone obniżać ceny, by pozyskać klientów. Od kilku tygodni nowe mieszkania wyprzedają się.

  Grzywny za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Ile? Dla kogo?

  28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Dotychczas obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczył właścicieli nowo wybudowanych budynków i ich części przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten obejmuje teraz wszystkie obiekty - również te, które powstały wcześniej.

  Podwyżka czynszu za mieszkanie. Kiedy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?

  Wynajmujesz mieszkanie i wynajmujący podniósł Ci czynsz? Sprawdź kiedy można i kiedy warto pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz.

  Koszenie trawnika – jak często, czym, kiedy, jak

  Przy większości domów mamy trawniki. Jak często, w jaki sposób i czym powinniśmy je kosić? Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy wiosną, a kiedy ostatni raz przed zimą? Dlaczego nie warto kosić mokrego trawnika?

  Świdośliwa olcholistna – uprawa, owoce, wartości odżywcze, witaminy, mikroelementy

  Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie smaczne i bardzo zdrowe owoce a jednocześnie nie mamy wiele czasu zajmować się tym ogrodem - warto zainteresować się świdośliwą olcholistną.

  Uprawa bzu (lilaka) i jego najpiękniejsze odmiany

  Lilak pospolity, zwany w Polsce potocznie bzem, jest pięknie kwitnącym krzewem o słodko pachnących kwiatach. W maju to od lat jedna z najpiękniejszych ozdób polskich ogrodów. Jak uprawiać bez by co roku cieszyć się jego urokiem jego kwiatów? Czy bez można stosować w ziołolecznictwie? Czy kwiaty bzu są jadalne? Czy lilak i bez to to samo?

  Korzyści ze stosowania robota tynkarsko-murarskiego

  Korzyści płynące ze stosowania robotów tynkarsko-murarskich w branży budowlanej są nieocenione. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, roboty te są w stanie skutecznie zastąpić pracę ludzką i przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów oraz zwiększenia efektywności prac budowlanych. To niezwykle istotne w obliczu pogłębiającego się deficytu wykwalifikowanych pracowników w sektorze budowlanym. 

  Projekt domu. Jak wybrać okna?

  Przygotowując projekt domu, należy uwzględnić wiele aspektów, od funkcjonalności i estetyki, po ergonomię, koszty i wymagania prawne.