REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Będzie nowa „Rodzina na Swoim”?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Nowy projekt w założeniach bardzo przypomina wygaszony program „Rodzinę na Swoim”, część kryteriów została zaczerpnięta z mającego wystartować w 2014 roku „Mieszkania dla Młodych”. Przeczytaj, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę?

Przedłużenie programu „Rodzina na Swoim" na czas nieokreślony i zawężenie kręgu adresatów dopłat Skarbu Państwa do młodych małżeństw, z których choć jeden z małżonków nie ukończył 40. roku życia – przewiduje poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, nad którym trwają prace w Sejmie – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – kolejne zmiany w projekcie

Projekt przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytów, jakie zostaną udzielone na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (druk sejmowy nr 1276).

Dla kogo nowy RnS?

REKLAMA

– Kredytobiorca, aby móc skorzystać z dopłat, będzie musiał w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego spełnić szereg warunków – podkreśla Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. – Po pierwsze taka osoba nie może być właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego. Nie może też jej przysługiwać w całości lub części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny bądź dom jednorodzinny. Ubiegającemu się nie może także przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a także nie może to być najemcą lokalu mieszkalnego – wyjaśnia Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Dopłaty przysługiwałyby osobom, które wniosek o kredyt preferencyjny złożą najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym jeden z małżonków ukończy 40 lat. Jeśli choć jedna z osób jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego, wówczas małżonkowie nie mogliby niestety skorzystać z takiego wsparcia. Podczas zawierania umowy kredytu preferencyjnego osoba ubiegająca się o taki kredyt musiałaby także złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania lub domu albo najemcą lokalu mieszkalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Ustępstwo dla najemców

– Kredyt preferencyjny będą mogli otrzymać także najemcy lokali. Warunkiem będzie pisemne zobowiązanie, złożone najpóźniej w dniu podpisania umowy o kredyt, do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia mieszkania w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu lub domu, na które został udzielony kredyt preferencyjny – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Ile można dostać?

REKLAMA

Według założeń projektu, przez 10 lat dopłaty Skarbu Państwa dla małżeństwa zaciągającego kredyt, wynosiłyby 50% należnych odsetek. Dodatkowo, każde dziecko, które pozostaje na utrzymaniu małżeństwa byłoby szansą na zwiększenie pomocy państwa o kolejne 10% – maksymalnie jednak 40%. W efekcie pomoc w spłacie raty odsetkowej mogłaby wynieść nawet 90% ogólnej wartości odsetek.

Podstawą do naliczenia dopłaty byłaby kwota kredytu preferencyjnego pozostająca do spłaty. W przypadku lokalu mieszkalnego powierzchnia użytkowa nie przekraczająca 50 m kw., zaś dla domu jednorodzinnego – 70 m kw.

Ponadto podstawa do naliczenia dopłaty byłaby zależna od:

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, będącej równowartością iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 50 m kw. i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego – dla lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 50 m kw.

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, stanowiącej równowartość iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 30 m kw. i powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego – dla lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Willa, rezydencja, a może zakątek? Gdzie chętnie zamieszkają Polacy?

– części pozostającej do spłaty kwoty kredytu preferencyjnego, stanowiącej równowartość iloczynu tej kwoty oraz wskaźnika równego ilorazowi 70 m kw. i powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego – dla domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 70 m kw.

– Warto także podkreślić, że kredyt preferencyjny, byłby udzielany w złotówkach – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Ile wyda państwo?

Gdyby ustawa weszła w życie, ponownie uruchomiono by Fundusz Dopłat, który jest źródłem finansowania dopłat państwa do kredytu preferencyjnego dla młodych małżeństw. Beneficjentami programu, według szacunków autorów, byłoby około 175 tys. rodzin. Jest to liczba zbliżona do beneficjentów programu „Rodzina na Swoim”. Jeśli chodzi o wydatki z budżetu państwa, to szacuje się, że w ciągu pierwszych pięciu lat, byłaby to kwota około 30 miliardów złotych, co daje mniej więcej 6 miliardów złotych rocznie. Środki miałyby pochodzić z Funduszu Dopłat, który zostałby utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie prace nad opisywanym programem toczą się w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Od kiedy będzie obowiązywać?

– Również rząd pracuje nad nowym programem dopłat do kredytów hipotecznych, który ma zastąpić „Rodzinę na Swoim” – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Ze wstępnych informacji wynika, że będzie skierowany do osób nie starszych niż 35 lat, tak rodzin, jak osób samotnych, zainteresowanych zakupem pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym. Program będzie skierowany wyłącznie do osób, które nie są właścicielami mieszkania ani domu, a także tych, którzy chcą kupić mieszkanie. Oznacza to, że mieszkania na rynku wtórnym i domy nie będą objęte programem. Dofinansowanie ma wynosić ok. 10% wartości kredytu, dla metrażu maksymalnie 50 m kw. (przy czym powierzchnia kupowanego mieszkania nie będzie mogła przekroczyć 75 m kw.). Kolejne 5% dopłaty będą mogły uzyskać osoby wychowujące dziecko lub dzieci, zaś jeśli w ciągu 5 lat urodzi się kolejne dziecko, wówczas dopłata zostanie powiększona o kolejne 5 procent.

Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy można spodziewać się wejścia programu w życie. Jest to problem zarówno dla kupujących, którzy chcieliby z tego programu skorzystać, jak i deweloperów, którzy w chwili obecnej nie mogą oferować mieszkań objętych nowymi zasadami rządowego wsparcia. Według najświeższych informacji, ustawa będzie skierowana do prac w Sejmie w maju 2013, a start programu przewiduje się na 1 stycznia 2014 r. – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy wpłaty klientów rzeczywiście wpływają na rachunek powierniczy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA