REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?
Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Prawie 1,8 mln mieszkań niezamieszkanych w Polsce 

REKLAMA

- Z Narodowego Spisu Powszechnego, który był przeprowadzony w 2021 r. wynika, że w całym kraju jest prawie 1,8 mln mieszkań niezamieszkanych. Ta informacja wywołała ogromne poruszenie. Jak to, w Polsce mamy potężny głód mieszkań, a tu aż tyle stoi pustych?Pojawił się zatem już nawet plan ich wykorzystania – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

REKLAMA

I dodaje, że przypomina to przysłowiowe dzielenie skóry na niedźwiedziu. Problem w tym, że nie wiadomo, bo GUS tego nie zbadał, co to są za mieszkania. Innymi słowy, ile z nich można zasiedlić „zmuszając” właścicieli, np. za pomocą podatku do sprzedaży lub wynajmu. Dane zbierane przez GUS w okresie pandemii COVID-19 są bowiem raczej mało miarodajne. Np. w Warszawie – według NSP – było w tym czasie blisko 207 tys. niezamieszkanych lokali, czyli niemal co piąte w łącznych zasobach miasta. Jednak przeczą temu aktualne dane o zużyciu prądu. Bardzo niskie zużycie, wskazujące na to, że mieszkanie faktycznie stoi puste, stwierdzono w 2023 r. w niespełna 100 tys. przypadkach. W dalszym ciągu nie wiemy jednak nic na temat tych lokali, czy ich właściciele dopiero je wykańczają po odbiorze kluczy od dewelopera, czy może  remontują albo są w trakcie procesu spadkowego, sprzedaży lub wynajmu. Oczywiście są też właściciele, którzy odziedziczyli mieszkanie lub kupili je inwestycyjnie, ale boją się wynajmować z uwagi na – jak twierdzą – nadmierną ochronę lokatorów. Marek Wielgo podkreśla, że tego typu pytania i wątpliwości dotyczą wszystkich największych miast.

Mieszkania w miastach wojewódzkich wg NSP w 2021 r.

 

Mieszkania w miastach wojewódzkich wg NSP w 2021 r.

GetHome.pl

Dlaczego te mieszkania nie są zasiedlone? 

Jeszcze większy mętlik w głowie pojawia się po przeanalizowaniu danych GUS z 2022 r. o stanie zasobów mieszkaniowych w poszczególnych gminach.  Np. w stolicy było w tym czasie niespełna 1,1 mln mieszkań, w tym – uwaga! – tylko niespełna 20 tys. niezamieszkanych. Co ciekawe, ok. 11 tys. z nich jest własnością gminy. Pozostałe należą głównie do osób fizycznych (ok. 5,2 tys. mieszkań), ale też do spółdzielni, zakładów pracy, Skarbu Państwa, towarzystw budownictwa społecznego (TBS) oraz „innych podmiotów”. Dlaczego te mieszkania nie są zasiedlone? W przypadku pustostanów należących do miasta aż 3,8 tys. czeka na remont, natomiast ok. 3,7 tys. jest w tak złym stanie technicznym, że nie nadaje się do zasiedlenia. Nie wiadomo, co oznaczają „inne przyczyny”, które uniemożliwiają przekazanie kluczy do 2,4 tys. mieszkań w czynszówkach komunalnych. Ponadto każda gmina musi mieć pulę wolnych lokali na wypadek jakiegoś kataklizmu typu pożar. W Warszawie jest ich przeszło tysiąc. Oczywiście w poszczególnych miastach te przyczyny występują w różnym natężeniu. W Łodzi niemal 2,3 tys. z ponad 9,7 tys. gminnych pustostanów nadaje się już tylko do wyburzenia. 

Powody pustostanów w zasobach mieszkaniowych miast w 2022 r.

 

Powody pustostanów w zasobach mieszkaniowych miast w 2022 r.

GetHome.pl

Jednak na tym nie koniec. W 1523 gmin wiejskich GUS doliczył się w NSP blisko 401 tys. niezamieszkanych lokali, a w 1304 gmin miejsko-wiejskich – ponad 339 tys. Bez wątpienia wśród nich są tzw. mieszkania wakacyjne, które kupowane są na własne potrzeby lub udostępniane turystom w okresie letnim czy zimowym. Poza tym na wsiach jest coraz więcej opuszczonych starych domów. 

Pustostany remedium na deficyt mieszkań? 

REKLAMA

Nonsensem byłoby więc stwierdzenie, że problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany. Poza tym ów deficyt, który jakoby wynosi 1,5-2 mln mieszkań nie jest prawdziwy. Podobne liczby podawane są od co najmniej kilkunastu lat. Prawda jest taka, że potrzeby mieszkaniowe występują głównie w miastach, zwłaszcza tych największych i ich aglomeracjach. To do nich ciągną nowi mieszkańcy w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Natomiast równocześnie wiele wsi i małych miejscowości pustoszeje ze względu na zapaść demograficzną w naszym kraju – komentuje Marek Wielgo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I podkreśla, że najszybszą i najtańszą formą pozyskiwania lokali dla rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na zakup lub najem wolnorynkowy są remonty gminnych pustostanów. GUS podaje, że w 2022 r. w całym kraju było ich blisko 72,9 tys. Na remont czeka 26,2 tys. z nich. To mniej więcej tyle, ile wszystkie gminy w Polsce (w tym ok. tysiąca miejskich i miejsko-wiejskich) wybudowały w ciągu ostatnich 14 lat. Niestety, co najmniej 5,9 tys. pustostanów trzeba będzie wyburzyć. W kwestii remontów z odsieczą przyszła gminom Unia Europejska, dofinansowując przedsięwzięcia związane z rewitalizacją. Ponadto mogą one sięgać po budżetową dotacje z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu w ostatnich latach zdecydowanie więcej mieszkań komunalnych powstawało w wyniku remontów niż budowy od podstaw. Wciąż trzeba też jednak mieć na uwadze, że te kilkadziesiąt tysięcy odzyskanych pustostanów to niewiele w porównaniu z potrzebami. 

Z danych GUS wynika, że w 2022 r. w kolejce po mieszkanie od gminy czekało w całym kraju przeszło 126,4 tys. gospodarstw domowych. Przy czym niemal jedna czwarta wszystkich oczekujących na lokal w komunalnej czynszówce przypadała na miasta wojewódzkie.

Liczba oczekujących na mieszkanie od gminy

 

Liczba oczekujących na mieszkanie od gminy

GetHome.pl

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA