REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz kupić nowe mieszkanie od ręki? Na rynku coraz mniej ofert

Czy warto się spieszyć z kupnem nowego mieszkania? Na rynku coraz mniej ofert...
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Klient, który chce kupić nowe mieszkanie w dużym mieście nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ile mieszkań jest gotowych do kupienia, jakie to są mieszkania i ile kosztują zbadali eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Mieszkań mało, a ceny za metr kwadratowy rosną

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że pod koniec stycznia tego roku w ofercie firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach kupujący nowe mieszkania mogli przebierać w ponad 45 tys. ofert. Było ich o 15% mniej niż rok wcześniej, bo przez większą część ubiegłego roku wysokiemu tempu ich sprzedaży nie towarzyszył odpowiedni dopływ nowych.

REKLAMA

REKLAMA

– I to właśnie potężna nierównowaga między popytem i podażą była główną przyczyną lawinowo rosnącej średniej ceny metra kwadratowego mieszkań. Nie dość, że deweloperzy podnieśli ceny mieszkań, to w sytuacji, gdy po kredyty sięgało coraz więcej osób, z oferty znikały w pierwszej kolejności najtańsze mieszkania – przypomina Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Uspokaja, że w końcówce ubiegłego roku w większości największych miast deweloperzy włączyli wyższy bieg. Z inwestycyjnego letargu przebudzili się zwłaszcza deweloperzy w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście, dzięki czemu wyraźnie zwiększył się wybór oferowanych przez nich mieszkań.

oferta w siedmiu miastach

 

 

Źródło zewnętrzne

Polak poczeka na mieszkanie

Oczywiście są to głównie mieszkania w budowie, często na bardzo wczesnym jej etapie. Marek Wielgo przyznaje jednak, że Polacy nie mają zbytnich oporów przed zakupem mieszkań, które mogą obejrzeć jedynie w folderze reklamowym. 

REKLAMA

– Rzecz w tym, że dla wielu nabywców liczy się przede wszystkim możliwość wyboru mieszkania w danej inwestycji, a na wczesnym etapie budowy można przebierać w ofertach. Istotne może być też i to, że deweloper zgodzi się na nieodpłatne zmiany w układzie ścian czy instalacji wewnętrznych – wyjaśnia ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. I dodaje, że na szczęście znacznie spadło ryzyko   związane z zakupem przysłowiowej dziury w ziemi. Inwestycje, w których sprzedaż mieszkań rozpoczęła się po 1 lipca 2022 r., są objęte ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że jeśli deweloper zbankrutuje, jego klienci odzyskają wszystkie pieniądze wpłacane na poczet kosztów budowy mieszkań. Ponadto Fundusz wypłaci je temu, kto skorzysta z ustawowej możliwości odstąpienia od umowy z deweloperem, np. jeśli zaprzestanie on budowy lub nie usunie istotnej wady mieszkania lub domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem w tym, że stosunkowo niewiele jest inwestycji deweloperskich, w których wpłaty klientów chronione są w taki sposób. Zmieni się to już za cztery miesiące. Od lipca obowiązek ubezpieczenia w DFG obejmie wszystkie mieszkania będące w ofercie firm deweloperskich. Ci, którzy chcą oszczędzić sobie stresu, powinni poszukać gotowego mieszkania. Wystarczy wtedy sfinalizować transakcję z deweloperem u notariusza. 

Gdzie jest największy wybór mieszkań

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w siedmiu największych metropoliach w ofercie deweloperów było przeszło 7,6 tys. mieszkań oddanych do użytkowania. Jednak rok wcześniej było ich o jedną piątą więcej. Najwięcej gotowych lokali mają w sowjej ofercie   deweloperzy w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (przeszło 1,5 tys.) oraz w Łodzi, Warszawie i Krakowie (ponad 1 tys.). W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest też najwyższy odsetek gotowych mieszkań w całej ofercie dostępnych na rynku (23%). 

liczba i udział w ofercie

 

 

Źródło zewnętrzne

Marek Wielgo zwraca również uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu bardzo skurczyła się oferta nowych mieszkań do kupienia od ręki. Z kolei w Łodzi, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest ich więcej. 

Czy są to głównie lokale o dużym metrażu, na które jest najmniejszy popyt ze względu na wysoką cenę jednostkową? Dane z BIG DATA RynekPierwotny.pl to potwierdzają. Niemal we wszystkich metropoliach największy odsetek gotowych mieszkań stanowią trzypokojowe, np. w Trójmieście i Poznaniu ich udział w ofercie przekracza 40%. We wszystkich miastach wciąż bez problemu można też znaleźć „dwójki”. We Wrocławiu mają one największy udział wśród gotowych mieszkań.

oferta wg pokoi w 7 miastach

 

 

Źródło zewnętrzne

Mieszkania trzypokojowe są znacznie tańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy niż jednopokojowe. Dlatego w tych miastach, w których wysoki jest odsetek „trójek” a niski kawalerek wśród gotowych mieszkań, ich średnia cena metra kwadratowego jest sporo niższa od średniej dla całej oferty. Tak jest m.in. w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Np. w stolicy średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym przekroczyła w styczniu pułap 17 tys. zł za m kw. W tym czasie oferowane przez deweloperów gotowe lokale kosztowały przeciętnie „tylko” ok. 15,2 tys. zł za metr.

Gotowe mieszkania 2023 - cena m kw

 

 

Źródło zewnętrzne

Niestety, deweloperzy wprowadzają do sprzedaży coraz droższe mieszkania w przeliczeniu na metr kwadratowy. Ci, którzy rozglądają się za mieszkaniem w rozpoczętych niedawno inwestycjach, muszą się więc liczyć z tym, że słono za nie zapłacą. W Krakowie mieszkania z terminem oddania do użytkowania za ponad 2 lata kosztują obecnie średnio niemal 21,6 tys. zł za m kw., w Trójmieście – niemal 17,3 tys., a w Poznaniu – 16,1 tys. zł za metr.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA