REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz kupić nowe mieszkanie od ręki? Na rynku coraz mniej ofert

Czy warto się spieszyć z kupnem nowego mieszkania? Na rynku coraz mniej ofert...
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Klient, który chce kupić nowe mieszkanie w dużym mieście nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ile mieszkań jest gotowych do kupienia, jakie to są mieszkania i ile kosztują zbadali eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Mieszkań mało, a ceny za metr kwadratowy rosną

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że pod koniec stycznia tego roku w ofercie firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach kupujący nowe mieszkania mogli przebierać w ponad 45 tys. ofert. Było ich o 15% mniej niż rok wcześniej, bo przez większą część ubiegłego roku wysokiemu tempu ich sprzedaży nie towarzyszył odpowiedni dopływ nowych.

REKLAMA

REKLAMA

– I to właśnie potężna nierównowaga między popytem i podażą była główną przyczyną lawinowo rosnącej średniej ceny metra kwadratowego mieszkań. Nie dość, że deweloperzy podnieśli ceny mieszkań, to w sytuacji, gdy po kredyty sięgało coraz więcej osób, z oferty znikały w pierwszej kolejności najtańsze mieszkania – przypomina Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Uspokaja, że w końcówce ubiegłego roku w większości największych miast deweloperzy włączyli wyższy bieg. Z inwestycyjnego letargu przebudzili się zwłaszcza deweloperzy w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście, dzięki czemu wyraźnie zwiększył się wybór oferowanych przez nich mieszkań.

oferta w siedmiu miastach

 

 

Źródło zewnętrzne

Polak poczeka na mieszkanie

Oczywiście są to głównie mieszkania w budowie, często na bardzo wczesnym jej etapie. Marek Wielgo przyznaje jednak, że Polacy nie mają zbytnich oporów przed zakupem mieszkań, które mogą obejrzeć jedynie w folderze reklamowym. 

REKLAMA

– Rzecz w tym, że dla wielu nabywców liczy się przede wszystkim możliwość wyboru mieszkania w danej inwestycji, a na wczesnym etapie budowy można przebierać w ofertach. Istotne może być też i to, że deweloper zgodzi się na nieodpłatne zmiany w układzie ścian czy instalacji wewnętrznych – wyjaśnia ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. I dodaje, że na szczęście znacznie spadło ryzyko   związane z zakupem przysłowiowej dziury w ziemi. Inwestycje, w których sprzedaż mieszkań rozpoczęła się po 1 lipca 2022 r., są objęte ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że jeśli deweloper zbankrutuje, jego klienci odzyskają wszystkie pieniądze wpłacane na poczet kosztów budowy mieszkań. Ponadto Fundusz wypłaci je temu, kto skorzysta z ustawowej możliwości odstąpienia od umowy z deweloperem, np. jeśli zaprzestanie on budowy lub nie usunie istotnej wady mieszkania lub domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem w tym, że stosunkowo niewiele jest inwestycji deweloperskich, w których wpłaty klientów chronione są w taki sposób. Zmieni się to już za cztery miesiące. Od lipca obowiązek ubezpieczenia w DFG obejmie wszystkie mieszkania będące w ofercie firm deweloperskich. Ci, którzy chcą oszczędzić sobie stresu, powinni poszukać gotowego mieszkania. Wystarczy wtedy sfinalizować transakcję z deweloperem u notariusza. 

Gdzie jest największy wybór mieszkań

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w siedmiu największych metropoliach w ofercie deweloperów było przeszło 7,6 tys. mieszkań oddanych do użytkowania. Jednak rok wcześniej było ich o jedną piątą więcej. Najwięcej gotowych lokali mają w sowjej ofercie   deweloperzy w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (przeszło 1,5 tys.) oraz w Łodzi, Warszawie i Krakowie (ponad 1 tys.). W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest też najwyższy odsetek gotowych mieszkań w całej ofercie dostępnych na rynku (23%). 

liczba i udział w ofercie

 

 

Źródło zewnętrzne

Marek Wielgo zwraca również uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu bardzo skurczyła się oferta nowych mieszkań do kupienia od ręki. Z kolei w Łodzi, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest ich więcej. 

Czy są to głównie lokale o dużym metrażu, na które jest najmniejszy popyt ze względu na wysoką cenę jednostkową? Dane z BIG DATA RynekPierwotny.pl to potwierdzają. Niemal we wszystkich metropoliach największy odsetek gotowych mieszkań stanowią trzypokojowe, np. w Trójmieście i Poznaniu ich udział w ofercie przekracza 40%. We wszystkich miastach wciąż bez problemu można też znaleźć „dwójki”. We Wrocławiu mają one największy udział wśród gotowych mieszkań.

oferta wg pokoi w 7 miastach

 

 

Źródło zewnętrzne

Mieszkania trzypokojowe są znacznie tańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy niż jednopokojowe. Dlatego w tych miastach, w których wysoki jest odsetek „trójek” a niski kawalerek wśród gotowych mieszkań, ich średnia cena metra kwadratowego jest sporo niższa od średniej dla całej oferty. Tak jest m.in. w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Np. w stolicy średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym przekroczyła w styczniu pułap 17 tys. zł za m kw. W tym czasie oferowane przez deweloperów gotowe lokale kosztowały przeciętnie „tylko” ok. 15,2 tys. zł za metr.

Gotowe mieszkania 2023 - cena m kw

 

 

Źródło zewnętrzne

Niestety, deweloperzy wprowadzają do sprzedaży coraz droższe mieszkania w przeliczeniu na metr kwadratowy. Ci, którzy rozglądają się za mieszkaniem w rozpoczętych niedawno inwestycjach, muszą się więc liczyć z tym, że słono za nie zapłacą. W Krakowie mieszkania z terminem oddania do użytkowania za ponad 2 lata kosztują obecnie średnio niemal 21,6 tys. zł za m kw., w Trójmieście – niemal 17,3 tys., a w Poznaniu – 16,1 tys. zł za metr.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA