REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać
Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

Relacje z sąsiadami: Uprzejmie ale bez zażyłości. Co wynika z badań?

Badanie przeprowadzone na zlecenie spółki mieszkaniowej Skanska pokazuje, że Polacy mają uprzejme relacje ze swoim sąsiadami, ale nie są w nie bardzo zaangażowani – tak swoje kontakty sąsiedzkie określiła ponad połowa respondentów. Prawie 9 proc. przyjaźni się z wybranymi mieszkańcami osiedla, natomiast 37,7 proc. określiła swoje relacje jako neutralne.

Ankietowani znają na osiedlu średnio 9 osób, a 1-2 darzą dużym zaufaniem. Co piąty respondent nie zna z imienia żadnego sąsiada, a prawie połowa badanych nie ma nikogo, komu mogłaby zaufać. Zdecydowanie częściej zdarza nam się prowadzić niezobowiązujące rozmowy podczas przypadkowych spotkań – robi to ponad 87 proc. osób.

Bliższe relacje z sąsiadami częściej utrzymują mieszkańcy mniejszych miast niż dużych aglomeracji oraz ci, którzy mieszkają na danym osiedlu min. 3 lata i posiadają mieszkanie na własność. Bardziej skłonne do nawiązywania kontaktów są osoby powyżej 35. roku życia. One też wykazują największą chęć budowania nowych relacji oraz zacieśniania obecnych. Silną potrzebę w tym zakresie zadeklarowało łącznie ponad 22 proc. badanych.

REKLAMA

Samotność w wielkim mieście. Warto zagadać do sąsiada

Podobna liczba ankietowanych nie jest jednak zainteresowana nawiązywaniem bliższych kontaktów z sąsiadami. Brak chęci do poznawania innych mieszkańców osiedla przejawiają głównie osoby młode z dużych miast, wynajmujące lokal lub żyjące w mieszkaniu należącym do członka rodziny. W większych miastach przeszkodą w budowaniu relacji społecznych jest także szybkie tempo życia, które powoduje, że ludzie rzadko się ze sobą widują.

Z raportu „Osamotnieni” Infuture Institute wynika, że ponad połowa Polaków doświadcza poczucia samotności, przy czym 17 proc. wskazało osamotnienie wśród głównych czynników zaburzających dobrostan. Najwięcej takich osób jest wśród młodych ludzi. To alarmujące dane, które powinny skłaniać do podjęcia natychmiastowych działań, ponieważ poczucie osamotnienia i izolacji zwiększa ryzyko różnego rodzaju chorób, nie tylko psychicznych – podkreśla Iwona Golonko, psycholożka i ekspertka w zakresie budowania zdrowych relacji ze sobą oraz innymi. 
– Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu problemowi jest budowanie relacji z sąsiadami. Nawet spontaniczne interakcje wzmacniają poczucie przynależności, a co za tym idzie – także bezpieczeństwa i wsparcia emocjonalnego, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W oczywisty sposób przekładają się też na zadowolenie z miejsca zamieszkania. Kontakt możemy zacząć od popularnego small talku. Badania pokazują, że ludzie czują się szczęśliwsi, gdy rozmawiają z innymi, nawet jeśli są to tylko krótkie pogawędki z przypadkowo spotykanymi osobami, np. w windzie czy na placu zabaw. Innym sposobem na zawarcie znajomości jest wyświadczenie sąsiadowi drobnej przysługi, takiej jak odebranie paczki od kuriera, rzucenie okiem na mieszkanie podczas jego dłuższej nieobecności czy pożyczenie potrzebnej rzeczy. Z czasem takie sporadyczne kontakty mogą przerodzić się w bliższe więzi, które zaowocują np. wspólnym organizowaniem opieki nad dziećmi, spacerami czy spotkaniami przy kawie – dodaje Iwona Golonko.

Deweloperzy i zarządcy mogą pomóc. Przestrzenie wspólne na osiedlach

Do budowania więzi społecznych na osiedlach mieszkaniowych mogą przyczynić się deweloperzy oraz zarządcy – ci pierwsi poprzez projektowanie przestrzeni wspólnych, w których mieszkańcy będą chętnie i często spędzać czas, natomiast ci drudzy – poprzez organizację ciekawych wydarzeń, będących okazją do spotkań sąsiedzkich.

Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie spółki mieszkaniowej Skanska, w którym respondenci wskazali, że brak odpowiednio zaaranżowanych przestrzeni wspólnych oraz eventów utrudnia kontakty z sąsiadami. Aż 55 proc. ankietowanych zwróciła uwagę, że na ich osiedlach nie są organizowane żadne wydarzenia, a prawie 15 proc. nie ma wiedzy w tym temacie. Tymczasem zainteresowanie jest bardzo duże – ponad 2/3 badanych mieszkających na osiedlach, gdzie odbywają się eventy, zadeklarowało, że bierze w nich udział – niektórzy we wszystkich, inni w wybranych.

Przestrzenie wspólne pełnią natomiast ważną rolę w codziennym życiu sąsiedzkim – im bardziej są atrakcyjne, tym chętniej w nich przebywamy. Tym samym rośnie szansa na zawarcie nowych znajomości. Jakie elementy osiedlowej infrastruktury są najważniejsze dla Polaków? Przede wszystkim:

  • sklepy spożywcze,
  • przestrzenie do spotkań i relaksu w otoczeniu zieleni,
  • placówki edukacyjne, punkty opieki dziennej oraz place zabaw dla dzieci,
  • miejsca na bazarek/targ,
  • strefy fitness/siłownie plenerowe,
  • przestrzenie kulturalne,
  • ogrody do wspólnego uprawiania.

Potrzeby w zakresie aranżacji przestrzeni wspólnych różnią się w zależności od sytuacji rodzinnej i wieku mieszkańców. Przykładowo kobiety oraz osoby w przedziale wiekowym 35-54 lata przywiązują większą wagę do udogodnień dla rodzin z dziećmi, z kolei zielonymi przestrzeniami do spotkań i odpoczynku interesują się najbardziej osoby młode – w wieku od 18 do 24 lat. W Skanska staramy się wychodzić naprzeciw różnym potrzebom mieszkańców, dlatego dbamy o to, aby na naszych osiedlach nie brakowało atrakcyjnych miejsc do relaksu, aktywnego wypoczynku czy wspólnej zabawy. Wśród nich są małe parki czy zielone patia z ławkami lub leżakami oraz stolikami, siłownie plenerowe, mini boiska czy place zabaw dla dzieci. Na wybranych inwestycjach wprowadzamy też dodatkowe udogodnienia, takie jak świetlica, przestrzeń coworkingowa, szklarnia, tężnia czy stoły do gry w ping ponga lub szachy. Bardzo zachęcamy do korzystania z przestrzeni wspólnych oraz do nawiązywania znajomości z sąsiadami – mówi Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA