REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać
Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

Relacje z sąsiadami: Uprzejmie ale bez zażyłości. Co wynika z badań?

Badanie przeprowadzone na zlecenie spółki mieszkaniowej Skanska pokazuje, że Polacy mają uprzejme relacje ze swoim sąsiadami, ale nie są w nie bardzo zaangażowani – tak swoje kontakty sąsiedzkie określiła ponad połowa respondentów. Prawie 9 proc. przyjaźni się z wybranymi mieszkańcami osiedla, natomiast 37,7 proc. określiła swoje relacje jako neutralne.

Ankietowani znają na osiedlu średnio 9 osób, a 1-2 darzą dużym zaufaniem. Co piąty respondent nie zna z imienia żadnego sąsiada, a prawie połowa badanych nie ma nikogo, komu mogłaby zaufać. Zdecydowanie częściej zdarza nam się prowadzić niezobowiązujące rozmowy podczas przypadkowych spotkań – robi to ponad 87 proc. osób.

Bliższe relacje z sąsiadami częściej utrzymują mieszkańcy mniejszych miast niż dużych aglomeracji oraz ci, którzy mieszkają na danym osiedlu min. 3 lata i posiadają mieszkanie na własność. Bardziej skłonne do nawiązywania kontaktów są osoby powyżej 35. roku życia. One też wykazują największą chęć budowania nowych relacji oraz zacieśniania obecnych. Silną potrzebę w tym zakresie zadeklarowało łącznie ponad 22 proc. badanych.

REKLAMA

Samotność w wielkim mieście. Warto zagadać do sąsiada

Podobna liczba ankietowanych nie jest jednak zainteresowana nawiązywaniem bliższych kontaktów z sąsiadami. Brak chęci do poznawania innych mieszkańców osiedla przejawiają głównie osoby młode z dużych miast, wynajmujące lokal lub żyjące w mieszkaniu należącym do członka rodziny. W większych miastach przeszkodą w budowaniu relacji społecznych jest także szybkie tempo życia, które powoduje, że ludzie rzadko się ze sobą widują.

Z raportu „Osamotnieni” Infuture Institute wynika, że ponad połowa Polaków doświadcza poczucia samotności, przy czym 17 proc. wskazało osamotnienie wśród głównych czynników zaburzających dobrostan. Najwięcej takich osób jest wśród młodych ludzi. To alarmujące dane, które powinny skłaniać do podjęcia natychmiastowych działań, ponieważ poczucie osamotnienia i izolacji zwiększa ryzyko różnego rodzaju chorób, nie tylko psychicznych – podkreśla Iwona Golonko, psycholożka i ekspertka w zakresie budowania zdrowych relacji ze sobą oraz innymi. 
– Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu problemowi jest budowanie relacji z sąsiadami. Nawet spontaniczne interakcje wzmacniają poczucie przynależności, a co za tym idzie – także bezpieczeństwa i wsparcia emocjonalnego, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W oczywisty sposób przekładają się też na zadowolenie z miejsca zamieszkania. Kontakt możemy zacząć od popularnego small talku. Badania pokazują, że ludzie czują się szczęśliwsi, gdy rozmawiają z innymi, nawet jeśli są to tylko krótkie pogawędki z przypadkowo spotykanymi osobami, np. w windzie czy na placu zabaw. Innym sposobem na zawarcie znajomości jest wyświadczenie sąsiadowi drobnej przysługi, takiej jak odebranie paczki od kuriera, rzucenie okiem na mieszkanie podczas jego dłuższej nieobecności czy pożyczenie potrzebnej rzeczy. Z czasem takie sporadyczne kontakty mogą przerodzić się w bliższe więzi, które zaowocują np. wspólnym organizowaniem opieki nad dziećmi, spacerami czy spotkaniami przy kawie – dodaje Iwona Golonko.

Deweloperzy i zarządcy mogą pomóc. Przestrzenie wspólne na osiedlach

Do budowania więzi społecznych na osiedlach mieszkaniowych mogą przyczynić się deweloperzy oraz zarządcy – ci pierwsi poprzez projektowanie przestrzeni wspólnych, w których mieszkańcy będą chętnie i często spędzać czas, natomiast ci drudzy – poprzez organizację ciekawych wydarzeń, będących okazją do spotkań sąsiedzkich.

Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie spółki mieszkaniowej Skanska, w którym respondenci wskazali, że brak odpowiednio zaaranżowanych przestrzeni wspólnych oraz eventów utrudnia kontakty z sąsiadami. Aż 55 proc. ankietowanych zwróciła uwagę, że na ich osiedlach nie są organizowane żadne wydarzenia, a prawie 15 proc. nie ma wiedzy w tym temacie. Tymczasem zainteresowanie jest bardzo duże – ponad 2/3 badanych mieszkających na osiedlach, gdzie odbywają się eventy, zadeklarowało, że bierze w nich udział – niektórzy we wszystkich, inni w wybranych.

Przestrzenie wspólne pełnią natomiast ważną rolę w codziennym życiu sąsiedzkim – im bardziej są atrakcyjne, tym chętniej w nich przebywamy. Tym samym rośnie szansa na zawarcie nowych znajomości. Jakie elementy osiedlowej infrastruktury są najważniejsze dla Polaków? Przede wszystkim:

  • sklepy spożywcze,
  • przestrzenie do spotkań i relaksu w otoczeniu zieleni,
  • placówki edukacyjne, punkty opieki dziennej oraz place zabaw dla dzieci,
  • miejsca na bazarek/targ,
  • strefy fitness/siłownie plenerowe,
  • przestrzenie kulturalne,
  • ogrody do wspólnego uprawiania.

Potrzeby w zakresie aranżacji przestrzeni wspólnych różnią się w zależności od sytuacji rodzinnej i wieku mieszkańców. Przykładowo kobiety oraz osoby w przedziale wiekowym 35-54 lata przywiązują większą wagę do udogodnień dla rodzin z dziećmi, z kolei zielonymi przestrzeniami do spotkań i odpoczynku interesują się najbardziej osoby młode – w wieku od 18 do 24 lat. W Skanska staramy się wychodzić naprzeciw różnym potrzebom mieszkańców, dlatego dbamy o to, aby na naszych osiedlach nie brakowało atrakcyjnych miejsc do relaksu, aktywnego wypoczynku czy wspólnej zabawy. Wśród nich są małe parki czy zielone patia z ławkami lub leżakami oraz stolikami, siłownie plenerowe, mini boiska czy place zabaw dla dzieci. Na wybranych inwestycjach wprowadzamy też dodatkowe udogodnienia, takie jak świetlica, przestrzeń coworkingowa, szklarnia, tężnia czy stoły do gry w ping ponga lub szachy. Bardzo zachęcamy do korzystania z przestrzeni wspólnych oraz do nawiązywania znajomości z sąsiadami – mówi Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

REKLAMA

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA