REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w nieruchomości nie zawsze musi oznaczać wyłącznie zakupu mieszkania pod wynajem

Trendy na rynku nieruchomości w 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form inwestycji, jednak niepozbawiona pułapek. Z drugiej strony to szansa dla inwestorów. Jakie są trendy na rynku nieruchomości w 2024 r.?

Polacy chętnie inwestują w nieruchomości

REKLAMA

Inwestowanie w nieruchomości – jak wynika z ogólnie dostępnych raportów i ankiet – należy do ulubionych inwestycji Polaków. – Ten rodzaj lokaty kapitału Polacy rozumieją znacznie bardziej niż na przykład inwestycje w kryptowanuty, które trzeba poznać i zrozumieć mechanizmy rządzące się tym rynkiem – zwraca uwagę Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group. Podkreśla, że kluczowe w inwestowaniu jest uwzględnianie ryzyka oraz czasu, bo szczególnie nieruchomości to inwestycja długoterminowa.

REKLAMA

Jakie są prognozy cenowe dotyczące nieruchomości? Ceny nieruchomości nie spadają, choć w wielu miastach w Polsce rosły w niespotykanym dotąd tempie. Z powodu napływu obywateli ukraińskich świetnie także wciąż ma się najem mieszkań - mieszkanie w Warszawie dorównuje ceną do mieszkań w Berlinie. Czy to oznacza, że warto rozglądać się za inwestycjami poza granicami Polski?

Nie trzeba kupować mieszkania, aby inwestować w nieruchomości 

Inwestowanie w nieruchomości nie zawsze musi oznaczać wyłącznie zakupu mieszkania czy domu pod wynajem. Coraz popularniejsze staje się inwestowanie w obligacje spółek deweloperskich, sukces niektórych notowanych na giełdzie dowodzi popularności tych spółek. No i inwestorzy zaczynają także rozglądać się za udziałami w europejskich firmach nieruchomościowych, których wartość w długim okresie rośnie – wyjaśnia Jodko.

Zwraca uwagę, że warto śledzić nie tylko raporty analityków, ale przede wszystkim indeks Stoxx Europe 600 Real Estate, w którym jest 600 największych spółek nieruchomościowych i branż powiązanych. 

Trzeba być eko

REKLAMA

Innym trendem, który będzie także w 2024 roku dominował, jest inwestowanie w nieruchomości z całościowym planem zagospodarowania i użytkowania w długim czasie. – Nieruchomości to już nie kupno-sprzedaż, ale zaczynamy uwzględnić całościowy plan i model biznesowy wykorzystania w przyszłości danej inwestycji. Liczy się każdy detal – zwraca uwagę Jodko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– O ile w tym roku zwracanie uwagi na nieruchomości w kontekście celów zrównoważonego rozwoju było – zwłaszcza w przypadku indywidualnych inwestorów – okazjonalne, o tyle w przyszłym roku przewiduję, że stanie się standardem. Wszystko dlatego, że coraz mocniej presja regulacyjna wymusza na nieruchomościach obniżanie emisji CO2. Kluczowe staną się wyliczenia śladu węglowego i poprawa wydajności energetycznej budynków – wylicza Jodko.

Już teraz obowiązkowe są certyfikaty energetyczne – obowiązkowe w przypadku nowych budynków oraz tych oddawanych do użytku po modernizacji.

W 2027 obligatoryjne będzie także wykazywanie śladu węglowego dla budynków o powierzchni powyżej 2000 m kw., ale już w 2030 roku ten przepis będzie dotyczył każdego nowego budynku. Docelowo do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce mają osiągnąć zerowy operacyjny ślad węglowy. Budynki nowe i modernizowane mają do tego czasu osiągać zerowy ślad węglowy zarówno operacyjny, jak i wbudowany.

– Dla inwestowania w nieruchomości ten element staje się kluczowy. Tylko inwestycje uwzględniające dopasowanie się do przepisów, mają rację bytu. Nierzadko dzięki temu udaje się utrzymać cenę za wynajem. Niewykluczone także, że wymuszona prawem fala renowacji napędzi boom budowlany – uważa Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group.

Zobacz także: Już za kilka dni dwa podatki przy inwestycyjnym zakupie mieszkań
Takie mieszkania najchętniej sprzedają się w Polsce. RAPORT

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA