REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w nieruchomości nie zawsze musi oznaczać wyłącznie zakupu mieszkania pod wynajem

Trendy na rynku nieruchomości w 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form inwestycji, jednak niepozbawiona pułapek. Z drugiej strony to szansa dla inwestorów. Jakie są trendy na rynku nieruchomości w 2024 r.?

Polacy chętnie inwestują w nieruchomości

REKLAMA

Inwestowanie w nieruchomości – jak wynika z ogólnie dostępnych raportów i ankiet – należy do ulubionych inwestycji Polaków. – Ten rodzaj lokaty kapitału Polacy rozumieją znacznie bardziej niż na przykład inwestycje w kryptowanuty, które trzeba poznać i zrozumieć mechanizmy rządzące się tym rynkiem – zwraca uwagę Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group. Podkreśla, że kluczowe w inwestowaniu jest uwzględnianie ryzyka oraz czasu, bo szczególnie nieruchomości to inwestycja długoterminowa.

REKLAMA

Jakie są prognozy cenowe dotyczące nieruchomości? Ceny nieruchomości nie spadają, choć w wielu miastach w Polsce rosły w niespotykanym dotąd tempie. Z powodu napływu obywateli ukraińskich świetnie także wciąż ma się najem mieszkań - mieszkanie w Warszawie dorównuje ceną do mieszkań w Berlinie. Czy to oznacza, że warto rozglądać się za inwestycjami poza granicami Polski?

Nie trzeba kupować mieszkania, aby inwestować w nieruchomości 

Inwestowanie w nieruchomości nie zawsze musi oznaczać wyłącznie zakupu mieszkania czy domu pod wynajem. Coraz popularniejsze staje się inwestowanie w obligacje spółek deweloperskich, sukces niektórych notowanych na giełdzie dowodzi popularności tych spółek. No i inwestorzy zaczynają także rozglądać się za udziałami w europejskich firmach nieruchomościowych, których wartość w długim okresie rośnie – wyjaśnia Jodko.

Zwraca uwagę, że warto śledzić nie tylko raporty analityków, ale przede wszystkim indeks Stoxx Europe 600 Real Estate, w którym jest 600 największych spółek nieruchomościowych i branż powiązanych. 

Trzeba być eko

REKLAMA

Innym trendem, który będzie także w 2024 roku dominował, jest inwestowanie w nieruchomości z całościowym planem zagospodarowania i użytkowania w długim czasie. – Nieruchomości to już nie kupno-sprzedaż, ale zaczynamy uwzględnić całościowy plan i model biznesowy wykorzystania w przyszłości danej inwestycji. Liczy się każdy detal – zwraca uwagę Jodko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– O ile w tym roku zwracanie uwagi na nieruchomości w kontekście celów zrównoważonego rozwoju było – zwłaszcza w przypadku indywidualnych inwestorów – okazjonalne, o tyle w przyszłym roku przewiduję, że stanie się standardem. Wszystko dlatego, że coraz mocniej presja regulacyjna wymusza na nieruchomościach obniżanie emisji CO2. Kluczowe staną się wyliczenia śladu węglowego i poprawa wydajności energetycznej budynków – wylicza Jodko.

Już teraz obowiązkowe są certyfikaty energetyczne – obowiązkowe w przypadku nowych budynków oraz tych oddawanych do użytku po modernizacji.

W 2027 obligatoryjne będzie także wykazywanie śladu węglowego dla budynków o powierzchni powyżej 2000 m kw., ale już w 2030 roku ten przepis będzie dotyczył każdego nowego budynku. Docelowo do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce mają osiągnąć zerowy operacyjny ślad węglowy. Budynki nowe i modernizowane mają do tego czasu osiągać zerowy ślad węglowy zarówno operacyjny, jak i wbudowany.

– Dla inwestowania w nieruchomości ten element staje się kluczowy. Tylko inwestycje uwzględniające dopasowanie się do przepisów, mają rację bytu. Nierzadko dzięki temu udaje się utrzymać cenę za wynajem. Niewykluczone także, że wymuszona prawem fala renowacji napędzi boom budowlany – uważa Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group.

Zobacz także: Już za kilka dni dwa podatki przy inwestycyjnym zakupie mieszkań
Takie mieszkania najchętniej sprzedają się w Polsce. RAPORT

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA