Sektor PRS w Polsce wzrósł w 2022 roku o 40 proc.
REKLAMA
REKLAMA
Sektor PRS w Polsce wzrósł w 2022 roku o 40 proc.
Z raportu wynika, że Polsce Privater Rental Sector, w skrócie PRS, stanowi 1% ze wszystkim mieszkań na wynajem.
REKLAMA
"Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest nadal na wczesnym etapie rozwoju i stanowi mniej niż 1 proc. całego rynku najmu w naszym kraju. Odczuwamy niedobór oferty nowoczesnych mieszkań w dobrych lokalizacjach, wynajmowanych od profesjonalnych operatorów. Nisza mieszkaniowa stwarza okazję do realizacji nowych projektów i to nie tylko w Warszawie, ale coraz częściej w dużych miastach, które mają również ogromny potencjał inwestycyjny. W tym roku liczymy na większą dynamikę tego rynku, wzrost liczby transakcji, a także na pojawienie się nowych graczy, którzy ulokują swój kapitał w tę nową klasę aktywów" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Piotr Staniszewski, partner w Zespole Nieruchomości w kancelarii Dentons.
Perspektywy dla sektora PRS w 2023
REKLAMA
W przeprowadzonej, na potrzeby raportu, ankiecie wśród inwestorów, deweloperów i banków ponad 80 proc. inwestorów zadeklarowało zakup nowych projektów PRS w Polsce w 2023 roku i jednocześnie ponad 50 proc. pozytywnie ocenia ogólne otoczenie prawne dotyczące finansowania inwestycji, realizacji i późniejszej działalności operacyjnej.
Jednocześnie większość respondentów wskazało na niestabilność podatkową jako czynnik niekorzystnie wpływający na realizację projektów PRS, a koszty finansowania oraz budowy jako główne ryzyka inwestycyjne i bariery wzrostu.
Z raportu wynika, że wskaźnik pustostanów w segmencie mieszkań na wynajem (PRS) odnotowuje się na poziomie mniejszym niż 3 proc., a pod względem dostępnej podaży przoduje Warszawa, oferując 4.200 mieszkań na wynajem, co przekłada się na ponad 40-proc. udział w rynku PRS w Polsce.
doa/ ana/
REKLAMA
REKLAMA