REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić

Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić
Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztuje dom, mieszkanie, czy działka budowlana w Chorwacji? Jakie podatki i opłaty trzeba ponieść przy zakupie nieruchomości w Chorwacji? Jak znaleźć nieruchomość wartą zakupu? Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.

Dom (mieszkanie, działka budowlana) w Chorwacji - cena, podatek od zakupu, opłata notarialna

Pytanie o cenę pojawia się w pierwszej kolejności. Już samo hasło „zakup domu za granicą” wielu osobom kojarzy się z ogromnymi wydatkami, o wiele większymi niż  zakup domu w Polsce. Chorwackie ceny za m2 gruntu czy gotowego mieszkania lub domu są bardzo podobne do cen polskich, w lokalizacjach o podobnej atrakcyjności. Można przyjąć, że na Pelješacu cena za m2 ziemi budowlanej oscyluje wokół 130 EUR, ale z widokiem na morze osiąga ona nawet 300-400 EUR i więcej. W Dubrowniku m2 ziemi budowlanej to koszt sięgający nawet 2000 EUR (z pozwoleniem na budowę i projektem apartamentowca). Natomiast w środku Półwyspu Pelješac, wśród gór, m2 ziemi budowlanej może kosztować nawet 20-30 EUR. Podobne rozbieżności są pomiędzy m2 domów i mieszkań.
Lokalizacja ma znaczenie zasadnicze, ponieważ stosunek ceny za m2 między domem w środku kraju, a posiadającym panoramiczny widok na morze, może sięgać stosunku 1:10 i 1:100. Trzeba również pamiętać, aby do kosztów doliczyć podatek od zakupu nieruchomości w wysokości 3% od ceny zakupu, a także opłatę notarialną w wysokości około 50 Kun za potwierdzenie zgodności danych kupującego. Jeśli będziemy potrzebować wsparcia prawnika w przygotowaniu umowy, cena jest uzależniona od kwoty transakcji, jednak wynosi nie więcej niż 2%.

REKLAMA

Dom, mieszkanie lub działka w Chorwacji - jak szukać?

REKLAMA

Szukając domu czy to w Polsce czy w Chorwacji pierwszym miejscem, do którego się kierujemy jest Internet i strony z ogłoszeniami nieruchomości. Takie poszukiwania to sposób najmniej efektywny, najbardziej czasochłonny i stresujący. Znaczna część ogłoszeń nie jest aktualizowana lub usuwana, dlatego pytając o daną nieruchomość (po chorwacku lub angielsku) bardzo często nie dostajemy odpowiedzi lub po jakimś czasie dowiadujemy się, że ogłoszenie jest nieaktualne, albo że cena z ogłoszenia w ciągu nocy wzrosła o 20%. Jeśli jednak chcemy działać samodzielnie njuskalo.hr jest zdecydowanie wiodącym portalem, choć warto też spojrzeć na te małe i bardziej lokalne platformy.

REKLAMA

Drugi sposób to poproszenie o pomoc zaprzyjaźnionych Chorwatów. Lokalsi lepiej znają sytuację i dobrze orientują się kto w okolicy chce sprzedać dom czy działkę. Sposób ten działa wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy zaprzyjaźnieni z osobą polecającą i mamy pewność, że nieruchomość, którą rekomenduje warto kupić. Jeśli nie chcemy tracić czasu na niepotwierdzone ogłoszenia najlepiej udać się do lokalnego biura nieruchomości, gdzie dostaniemy ofertę dopasowaną do naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Ten sposób ma również swoje wady. Problemem może okazać się bariera językowa, zwłaszcza jeśli pośrednik nie wywiąże się ze swoich zobowiązań i konieczne będzie dochodzenie roszczeń. Nie wszyscy pośrednicy biegle posługują się językiem angielskim, podobnie jest w przypadku klientów. Jeśli jest taka możliwość najlepiej porozumiewać się przez zaufanego tłumacza. Pozornie, pomimo prowizji, nie musi być to sposób droższy od poszukiwania na własna rękę, a unika się w dużym stopniu ryzyka oszustwa.

Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z polskiego biura nieruchomości, które specjalizuje się w działalności na chorwackim rynku. Klient podpisuje umowę na warunkach prawa polskiego i w przypadku błędu agencji jest świetnie chroniony, dzięki ubezpieczeniu OC, z którego łatwo uzyska ewentualne odszkodowanie. Ponieważ agencja ma pośredników mieszkających i działających na stałe na określonym obszarze Chorwacji, ma dostęp do najświeższych ofert. Dzięki dobrym kontaktom lokalnym są to oferty ekskluzywne, które nigdy nie trafią na portale ogłoszeniowe. Pozornie, z powodu prowizji dla agencji, wydaje się to sposób kosztowny, ale w ostatecznym rozliczeniu klient najczęściej dokonuje transakcji szybkiej i, co najważniejsze, bezpiecznej. Skorzystanie z polskiego pośrednika to ogromna oszczędność czasu i pewność transakcji. Pośrednik prowadzi klienta przez cały proces, tłumaczy kolejne etapy postępowania i pomaga we wszystkich kwestiach formalnych. Jest to zdecydowanie najlepsza droga zakupu.

Trzy główne problemy

Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.

Niestety, nadal sporo nieruchomości ma niejasny stan prawny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup takiej nieruchomości, trzeba być przygotowanym na długotrwałe i kosztowne czynności wymagające zaangażowania lokalnego prawnika. Warto jednak rozważyć przebycie tej drogi, bo nieruchomości z problemami prawnymi mogą stanowić świetną okazję inwestycyjną dzięki znacznie niższym cenom zakupu. Niejasne kwestie prawne to pokłosie ustroju socjalistycznego, kiedy ziemia w Chorwacji była uważana za własność społeczną, więc nie było zbyt wielu ewidencji gruntów. Chorwackie rodziny tradycyjnie przekazują ziemię z ojca na syna. W związku z tym, od dziesiątek lat, wiele osób nie zaprzątało sobie głowy aktualizacją tytułów własności gruntów i innych zapisów w rejestrach. Dlatego często trudne może być dokładne określenie, kto jest właścicielem nieruchomości. Inne przeszkody mogą wynikać z własności społecznej. Jeśli kupimy nieruchomość, która jest własnością społeczną to obywatele mogą zgłaszać wobec niej swoje roszczenia. Bardzo ważne, aby dokładnie sprawdzić czy nieruchomość nie ma takiego statusu oraz czy nie toczy się wobec niej postępowanie restytucyjne związane z przywróceniem majątków odbieranych przez reżim komunistyczny.

Niestety, nadal częstą praktyką jest budowanie nie tylko domów, ale też hoteli bez pozwoleń urzędowych. Dzieje się tak ponieważ bardziej opłaca się inwestorowi szybko postawić budynek i pobierać z niego pożytki, niż czekać z budową na pozwolenia. Takie budynki dopiero po ich postawieniu są badane przez odpowiednie instytucje i uzyskują pozwolenie na użytkowanie. Nie jest to duży problem, ale warto mieć świadomość możliwych dodatkowych kosztów i konieczności uregulowania kwestii formalnych.

Częstymi problemami są te związane z różnicami pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Chociaż chorwacki rynek nieruchomości rośnie i jest coraz bardziej popularny nadal istnieją pewne niespójności pomiędzy poszczególnymi regionami. Rynek jest trudny do odczytania, a standardy pracy urzędników i zwyczajowe zachowania uczestników rynku bywają rozbieżne i zaskakujące. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kupujemy nieruchomości położone w obszarze chronionym historycznie lub przyrodniczo, a w szczególności w pobliżu wybrzeża morskiego. Trzeba się liczyć z niejasnościami i koniecznością mozolnego poszukiwania informacji, które na dojrzalszych rynkach są uporządkowane i stosunkowo łatwo dostępne.

Wiele osób może zniechęci długotrwały proces poprzedzający samo zawarcie transakcji. Odpowiednią nieruchomość najpierw trzeba znaleźć, później sprawdzić jej stan prawny, rozwiązać ewentualne kłopoty. Taki proces może trwać nawet kilka lat, ale jak mówią osoby, które pokonały ten proces - zdecydowanie warto.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA