REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić

Subskrybuj nas na Youtube
Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić
Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztuje dom, mieszkanie, czy działka budowlana w Chorwacji? Jakie podatki i opłaty trzeba ponieść przy zakupie nieruchomości w Chorwacji? Jak znaleźć nieruchomość wartą zakupu? Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.

Dom (mieszkanie, działka budowlana) w Chorwacji - cena, podatek od zakupu, opłata notarialna

Pytanie o cenę pojawia się w pierwszej kolejności. Już samo hasło „zakup domu za granicą” wielu osobom kojarzy się z ogromnymi wydatkami, o wiele większymi niż  zakup domu w Polsce. Chorwackie ceny za m2 gruntu czy gotowego mieszkania lub domu są bardzo podobne do cen polskich, w lokalizacjach o podobnej atrakcyjności. Można przyjąć, że na Pelješacu cena za m2 ziemi budowlanej oscyluje wokół 130 EUR, ale z widokiem na morze osiąga ona nawet 300-400 EUR i więcej. W Dubrowniku m2 ziemi budowlanej to koszt sięgający nawet 2000 EUR (z pozwoleniem na budowę i projektem apartamentowca). Natomiast w środku Półwyspu Pelješac, wśród gór, m2 ziemi budowlanej może kosztować nawet 20-30 EUR. Podobne rozbieżności są pomiędzy m2 domów i mieszkań.
Lokalizacja ma znaczenie zasadnicze, ponieważ stosunek ceny za m2 między domem w środku kraju, a posiadającym panoramiczny widok na morze, może sięgać stosunku 1:10 i 1:100. Trzeba również pamiętać, aby do kosztów doliczyć podatek od zakupu nieruchomości w wysokości 3% od ceny zakupu, a także opłatę notarialną w wysokości około 50 Kun za potwierdzenie zgodności danych kupującego. Jeśli będziemy potrzebować wsparcia prawnika w przygotowaniu umowy, cena jest uzależniona od kwoty transakcji, jednak wynosi nie więcej niż 2%.

REKLAMA

Dom, mieszkanie lub działka w Chorwacji - jak szukać?

REKLAMA

Szukając domu czy to w Polsce czy w Chorwacji pierwszym miejscem, do którego się kierujemy jest Internet i strony z ogłoszeniami nieruchomości. Takie poszukiwania to sposób najmniej efektywny, najbardziej czasochłonny i stresujący. Znaczna część ogłoszeń nie jest aktualizowana lub usuwana, dlatego pytając o daną nieruchomość (po chorwacku lub angielsku) bardzo często nie dostajemy odpowiedzi lub po jakimś czasie dowiadujemy się, że ogłoszenie jest nieaktualne, albo że cena z ogłoszenia w ciągu nocy wzrosła o 20%. Jeśli jednak chcemy działać samodzielnie njuskalo.hr jest zdecydowanie wiodącym portalem, choć warto też spojrzeć na te małe i bardziej lokalne platformy.

REKLAMA

Drugi sposób to poproszenie o pomoc zaprzyjaźnionych Chorwatów. Lokalsi lepiej znają sytuację i dobrze orientują się kto w okolicy chce sprzedać dom czy działkę. Sposób ten działa wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy zaprzyjaźnieni z osobą polecającą i mamy pewność, że nieruchomość, którą rekomenduje warto kupić. Jeśli nie chcemy tracić czasu na niepotwierdzone ogłoszenia najlepiej udać się do lokalnego biura nieruchomości, gdzie dostaniemy ofertę dopasowaną do naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Ten sposób ma również swoje wady. Problemem może okazać się bariera językowa, zwłaszcza jeśli pośrednik nie wywiąże się ze swoich zobowiązań i konieczne będzie dochodzenie roszczeń. Nie wszyscy pośrednicy biegle posługują się językiem angielskim, podobnie jest w przypadku klientów. Jeśli jest taka możliwość najlepiej porozumiewać się przez zaufanego tłumacza. Pozornie, pomimo prowizji, nie musi być to sposób droższy od poszukiwania na własna rękę, a unika się w dużym stopniu ryzyka oszustwa.

Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z polskiego biura nieruchomości, które specjalizuje się w działalności na chorwackim rynku. Klient podpisuje umowę na warunkach prawa polskiego i w przypadku błędu agencji jest świetnie chroniony, dzięki ubezpieczeniu OC, z którego łatwo uzyska ewentualne odszkodowanie. Ponieważ agencja ma pośredników mieszkających i działających na stałe na określonym obszarze Chorwacji, ma dostęp do najświeższych ofert. Dzięki dobrym kontaktom lokalnym są to oferty ekskluzywne, które nigdy nie trafią na portale ogłoszeniowe. Pozornie, z powodu prowizji dla agencji, wydaje się to sposób kosztowny, ale w ostatecznym rozliczeniu klient najczęściej dokonuje transakcji szybkiej i, co najważniejsze, bezpiecznej. Skorzystanie z polskiego pośrednika to ogromna oszczędność czasu i pewność transakcji. Pośrednik prowadzi klienta przez cały proces, tłumaczy kolejne etapy postępowania i pomaga we wszystkich kwestiach formalnych. Jest to zdecydowanie najlepsza droga zakupu.

Trzy główne problemy

Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety, nadal sporo nieruchomości ma niejasny stan prawny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup takiej nieruchomości, trzeba być przygotowanym na długotrwałe i kosztowne czynności wymagające zaangażowania lokalnego prawnika. Warto jednak rozważyć przebycie tej drogi, bo nieruchomości z problemami prawnymi mogą stanowić świetną okazję inwestycyjną dzięki znacznie niższym cenom zakupu. Niejasne kwestie prawne to pokłosie ustroju socjalistycznego, kiedy ziemia w Chorwacji była uważana za własność społeczną, więc nie było zbyt wielu ewidencji gruntów. Chorwackie rodziny tradycyjnie przekazują ziemię z ojca na syna. W związku z tym, od dziesiątek lat, wiele osób nie zaprzątało sobie głowy aktualizacją tytułów własności gruntów i innych zapisów w rejestrach. Dlatego często trudne może być dokładne określenie, kto jest właścicielem nieruchomości. Inne przeszkody mogą wynikać z własności społecznej. Jeśli kupimy nieruchomość, która jest własnością społeczną to obywatele mogą zgłaszać wobec niej swoje roszczenia. Bardzo ważne, aby dokładnie sprawdzić czy nieruchomość nie ma takiego statusu oraz czy nie toczy się wobec niej postępowanie restytucyjne związane z przywróceniem majątków odbieranych przez reżim komunistyczny.

Niestety, nadal częstą praktyką jest budowanie nie tylko domów, ale też hoteli bez pozwoleń urzędowych. Dzieje się tak ponieważ bardziej opłaca się inwestorowi szybko postawić budynek i pobierać z niego pożytki, niż czekać z budową na pozwolenia. Takie budynki dopiero po ich postawieniu są badane przez odpowiednie instytucje i uzyskują pozwolenie na użytkowanie. Nie jest to duży problem, ale warto mieć świadomość możliwych dodatkowych kosztów i konieczności uregulowania kwestii formalnych.

Częstymi problemami są te związane z różnicami pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Chociaż chorwacki rynek nieruchomości rośnie i jest coraz bardziej popularny nadal istnieją pewne niespójności pomiędzy poszczególnymi regionami. Rynek jest trudny do odczytania, a standardy pracy urzędników i zwyczajowe zachowania uczestników rynku bywają rozbieżne i zaskakujące. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kupujemy nieruchomości położone w obszarze chronionym historycznie lub przyrodniczo, a w szczególności w pobliżu wybrzeża morskiego. Trzeba się liczyć z niejasnościami i koniecznością mozolnego poszukiwania informacji, które na dojrzalszych rynkach są uporządkowane i stosunkowo łatwo dostępne.

Wiele osób może zniechęci długotrwały proces poprzedzający samo zawarcie transakcji. Odpowiednią nieruchomość najpierw trzeba znaleźć, później sprawdzić jej stan prawny, rozwiązać ewentualne kłopoty. Taki proces może trwać nawet kilka lat, ale jak mówią osoby, które pokonały ten proces - zdecydowanie warto.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

REKLAMA

Lista roślin zakazanych w Polsce. Czy masz je w ogrodzie? Grożą wysokie kary

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Mało kto ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

REKLAMA