REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drogie działki pod zabudowę ograniczają przyrost podaży mieszkań

Drogie działki ograniczają przyrost podaży mieszkań
Drogie działki ograniczają przyrost podaży mieszkań
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Doświadczenia historyczne pokazują różne scenariusze dla rynku działek pod zabudowę mieszkaniową w warunkach silnych szoków w otoczeniu zewnętrznym – a w takich znajduje się teraz polski rynek. Jakie perspektywy dla rynku działek gruntu pod zabudowę widzą eksperci PKO BP?

Rynek działek gruntu pod zabudowę - jak wyglądał w 2021 r.

Rok 2021 charakteryzował się wzrostowym trendem cen gruntów pod zabudowę, nieco słabszym w drugiej połowie roku. Ograniczona dostępność działek budowlanych, przy wysokim popycie na mieszkania powodowała naturalny wzrost cen gruntów. Jednocześnie malejąca liczba działek o rozsądnej cenie w największych miastach i zmiany preferencji konsumentów wzmocniły sprzedaż działek w mniejszych ośrodkach i na obszarach poza miastami.

REKLAMA

REKLAMA

Statystyka powiatowa zarejestrowanych aktów notarialnych (Rejestry Cen Nieruchomości) sygnalizuje kontynuację ożywienia na rynku gruntów pod zabudowę w 1-3q21. Według wstępnych danych liczba transakcji dotyczących nieruchomości gruntowych niezabudowanych wzrosła (+21% r/r), szczególnie w przypadku takich gruntów poza miastami oraz w mniejszych ośrodkacho ok. 24% r/r. W dużych miastach (ze statusem powiatu grodzkiego) zanotowano mniej transakcji (-12% r/r).

Obserwujemy kontynuację wzrostu udziału wniosków kredytowych dotyczących zakupu gruntu pod zabudowę mieszkaniową we wnioskach kredytowych dotyczących nieruchomości ogółem (7,7% vs 6,6% w 2020). W 2h21 liczba wniosków o kredyt na nieruchomości gruntowe wzrosła o 16% r/r (o 20% r/r w całym 2021).

Utrzymuje się większy popyt na działki rekreacyjne i leśne, ożywiony po wybuchu pandemii. Ceny ofertowe działek rekreacyjnych wzrosły w 2h21 o 22% r/r, a leśnych o 13% r/r (dane PONT Info Nieruchomości).

Wysoki popyt na działki jest konsekwencją wzrostu zainteresowania domami jednorodzinnymi, na który z kolei wpływają wysokie ceny w budownictwie wielorodzinnym, jak i zmiany preferencji konsumentów. Liczba pozwoleń na budowę domów w 2021 wzrosła (173 tys. vs 135 tys. w 2020). W pierwszych miesiącach 2022 obserwujemy spadki, na które może wpływać niepewność otoczenia, ale i duża liczba wcześniej wydanych pozwoleń

Perspektywy rynku działek gruntu na 2022 r.

REKLAMA

Doświadczenia historyczne pokazują różne scenariusze dla rynku ziemi w warunkach silnych szoków w otoczeniu zewnętrznym – a w takich znajduje się teraz polski rynek. Obecnie w perspektywie rokudwóch najbardziej prawdopodobne wydaje się utrzymanie wysokich cen gruntów pod zabudowę. Z uwagi na już ich wysoki poziom, psychologiczny efekt rozpoczętej w październiku 2021 serii podwyżek stóp procentowych NBP, a także niepewność w kontekście wojny w Ukrainie (wojna w sposób oczywisty zatrzymuje ruch inwestycyjny) wzrost cen ziemi raczej wyhamuje.

Fundamentalną przesłanką wzrostu cen nieruchomości gruntowych jest popyt budowlany oraz inwestycyjny związany z ochroną oszczędności. Nieruchomość gruntowa tradycyjnie jest postrzegana jako relatywnie bezpieczna inwestycja.

Realnie ujemne stopy procentowe w ostatnich latach, a od 2021 perspektywa dłuższego okresu wysokiej inflacji skłaniały do ochrony oszczędności przez inwestowanie w ziemię. Niepewność powstała po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 może osłabiać ten motyww warunkach ryzyka wojny wyżej cenione stają się aktywa bardziej płynne (waluty, złoto, kamienie szlachetne). Niemniej konsekwencją niepewności kraju frontowego, jakim stała się Polska, wydaje się być raczej przejściowe wyhamowanie na rynku działek niż spadek cen ziemi.

Prawdopodobne jest także utrzymanie ceny w drogich lokalizacjach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PKO BP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Leszek
    2022-04-11 11:48:58
    a co teraz jest tanie? jak kiedyś kupowałem mieszkanie od fabryki domów to ceny tak nie szalały. a teraz to jest paranoja. jak ktoś nie ma oszczędności to albo mieszka z rodzicami albo bierze kredyt, ale po podwyżkach stóp procentowych to też nie jest kolorowa opcja
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

REKLAMA

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

REKLAMA