REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy dzień zimy 2021 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek zimy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Pierwszy dzień zimy 2021 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek zimy?
Pierwszy dzień zimy 2021 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek zimy?

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy dzień zimy 2021. Zanurzeni w codzienności i zabiegani często zapominamy o otaczającym nas świecie. Tym czasem przyroda niezmiennie żyje swoim cyklem. Przed nami kolejna zmiana pory. Kiedy w 2021 roku przywitamy kalendarzową i astronomiczną zimę?

Zima 2021 - kiedy pierwszy dzień zimy kalendarzowej?

Zima dzieli się na dwa rodzaje: kalendarzową i astronomiczną. Daty ich rozpoczęcia oraz zakończenia mogą się różnić.

REKLAMA

Ta kalendarzowa to po prostu umowna, stała data rozpoczynania się pór roku. Na półkuli północnej rozpocznie się ona w tym roku 22 grudnia. Potrwa do 21 marca.

Zima 2021 - kiedy astronomiczny początek zimy?

Z kolei zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 lub 22 grudnia. Wówczas mamy do czynienia z najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej, natomiast na drugiej - południowej - z najdłuższym. Po przesileniu zimowym dzień zaczyna robić się dłuższy, a noc coraz krótsza. W 2021 roku pierwszy dzień zimy astronomicznej wypada dokładnie we wtorek 21 grudnia o godzinie 16:59.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zima 2021/2022 w Polsce. Prognoza pogody

Jeszcze kilka lat temu polskie zimy kojarzyły się ze srogim mrozem i obfitymi opadami śniegu. Z Jednej strony uciążliwe zaspy śnieżne, śliskie chodniki i codzienne odśnieżanie, ale z drugiej beztroski śmiech dzieci pędzących z sankami na górki. 

IMGW wydał eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na styczeń, luty i marzec 2022 roku. Sprawdź, jaką aurę przewidują synoptycy.

Prognoza pogody na styczeń 2022 roku

REKLAMA

Według eksperymentalnej prognozy IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza w styczniu 2022 roku w południowej i zachodniej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,4 stopnia Celsjusza, a górna granica o 0,3 st. C.

Na północy i wschodzie kraju możliwa jest średnia w normie lub nieznacznie poniżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południu prawdopodobna suma znajdzie się poniżej niej.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla stycznia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na styczeń 2022 r.

Prognoza pogody styczeń 2022 / Źródło: IMGW

Prognoza pogody na luty 2022 roku

W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lutego z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na luty 2022 r.

Prognoza pogody luty 2022 / Źródło IMGW

Prognoza pogody na marzec 2022 roku

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla marca z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na marzec 2022 r.

Prognoza pogody marzec 2022 / Źródło: IMGW

Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w przypadku, gdy wartości prognozowanej temperatury sięgają "powyżej normy", nie znaczy to, że będą występować dni, w których temperatura maksymalna sięgnie na przykład ponad 10 st. C., a prognoza ze średnią "poniżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej -10 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10 st. C, a prognoza "powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej -10 st. C.

Zima 2021/2022 w Polsce - co należy do obowiązków właściciela nieruchomości zimą?

Czas zimowy to także dodatkowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości. Należy pamiętać, że w przypadku opadów śniegu i mrozu spoczywa na nim szereg dodatkowych odpowiedzialności.

Po pierwsze, zgodnie z Prawem budowlanym właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt. W praktyce właściciel nieruchomości zobowiązany jest dbać o należyty stan techniczny budynku, m.in. przez usuwanie zalegającego śniegu na dachu, ale także usuwanie sopli i brył mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się w ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie oraz niezapewnienie bezpieczeństwa zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Po drugie, właściciel nieruchomości zobowiązany jest także do odśnieżania chodnika, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości. Podstawą tego nakazu jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jeżeli nie wywiąże się ze swoich obowiązków, a pieszy poślizgnie się np. na chodniku przylegającym do jego własności i złamie kończynę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania.
 

Właściciel zostaje zwolniony z konieczności uprzątnięcia chodnika, jeśli jest na nim dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów.


 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA