REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasób nieruchomości zamiennych dla mieszkańców terenów pod CPK

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - nieruchomości zamienne
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - nieruchomości zamienne

REKLAMA

REKLAMA

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - nieruchomości zamienne. Jeśli mieszkańcy terenów, na których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, będą chcieli zamienić swoje działki i domy na inne i przeprowadzić, mogliby skorzystać z nieruchomości przygotowanych przez spółkę CPK i Krajowy Zasób Nieruchomości - podał pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - nieruchomości zamienne

REKLAMA

Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) podpisali w środę list intencyjny dotyczący przygotowania i zabudowy nieruchomości zamiennych dla mieszkańców terenu inwestycji, którzy wezmą udział w Programie Dobrowolnych Nabyć. W myśl podpisanego listu, KZN "niezwłocznie przystąpi do wytypowania i przygotowania nieruchomości zamiennych do zabudowy, m.in. ich scalenie i podział w celu jak najszybszego rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowych". Planowany czas ich ukończenia to 2023 r.

REKLAMA

"Spółka CPK potrzebuje własnego zasobu nieruchomości w celu ich zamiany na działki leżące w obszarze inwestycji. Właśnie dlatego podejmujemy współpracę z KZN. Jej celem jest przygotowanie nieruchomości i budowa domów dla mieszkańców chętnych do wzięcia udziału w relokacji" – powiedział na środowej konferencji prasowej Horała. Dodał, że to "konkretne działania w kierunku zapewnienia nieruchomości zastępczych, w kierunku zapewnienia być może całej wioski zastępczej (...) dla mieszkańców przyszłego terenu inwestycji komponentu lotniskowego i węzła komunikacyjnego".

Mieszkania zastępcze i domy od 2023 roku

Horała przekazał, że mieszkania zastępcze czy domy miałyby być oferowane w połowie roku 2023 dla tych mieszkańców, którzy wyrażą taką wolę. Jak mówił, z rozmów z mieszkańcami wynika, że ich potrzeby są różne. "Część woli otrzymać odszkodowanie w kwocie pieniężnej, cześć woli otrzymać nieruchomość zamienną rolną, a część oczekuje tego, żeby móc się przenieść, przeprowadzić" - powiedział Horała. Dodał, że temu ma służyć współpraca CPK z KZN.

REKLAMA

"Dziś podpisujemy list intencyjny. W przeciągu miesiąca zostaną już wypracowane szczegóły formalno-prawne, organizacyjne" - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK. Poinformował, że już trwają przygotowania i scalenia gruntów. "Ten proces ruszył pełną parą" - wskazał.

Obecny na konferencji wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński przyznał, że KZN od kilku lat zajmuje się budownictwem mieszkaniowym w Polsce. "Tu mamy ten efekt synergii. CPK potrzebuje nieruchomości dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców gminy Baranów, czy też okolic związanych z przesiedleniem w związku z powstaniem portu komunikacyjnego. I my dysponujemy w rejonie odpowiednimi nieruchomościami, które mogą posłużyć realizacji tego celu" - tłumaczył. Dodał, że w najbliższych tygodniach prowadzone będą w tej sprawie rozmowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W październiku br. spółka CPK przeprowadzi badania ankietowe, aby ustalić, ilu mieszkańców i ile gospodarstw domowych będzie zainteresowanych przenosinami. Mieszkańcy mają odpowiadać m.in. na pytania dotyczące swoich potrzeb i oczekiwań w tym zakresie. Na tej podstawie spółka ustali, dla jak dużej grupy przygotowywać tę operację.

CPK przypomniała jednocześnie, że w I kwartale br. na spotkaniach z przedstawicielami każdej z trzech gmin położonych na terenach przyszłej inwestycji – Baranów, Teresin i Wiskitki – zaprezentowano założenia dotyczące oferowania mieszkańcom nieruchomości zamiennych.

Skierowany do właścicieli nieruchomości z terenu przyszłego Lotniska Solidarność Program Dobrowolnych Nabyć obejmuje obszar o łącznej powierzchni 74 km kw. na pograniczu gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Celem Programu jest pozyskanie na możliwie wczesnym etapie jak największej liczby nieruchomości w drodze dobrowolnych transakcji. Osoba zgłaszająca chęć wzięcia udziału w Programie może zaznaczyć, czy jest zainteresowana jedynie sprzedażą swojej nieruchomości, czy również jej zamianą.

Port Lotniczy Solidarność

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

autor: Aneta Oksiuta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA