REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Książeczki mieszkaniowe - zmiany od 2021 roku

Książeczki mieszkaniowe - zmiany od 2021 roku
Książeczki mieszkaniowe - zmiany od 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2021 roku wejdą w życie przepisy, które zmienią zasady odzyskiwania środków z książeczek mieszkaniowych. Procedowana w Sejmie tzw. społeczna część pakietu mieszkaniowego zawiera szereg rozwiązań, które pomogą posiadaczom książeczek mieszkaniowych - poinformowała w czwartek 10 grudnia 2020 r. w Sejmie wiceminister w resorcie rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Zwiększy się np. katalog wydatków uprawniających do premii gwarancyjnej.

Książeczki mieszkaniowe - co się zmieni w 2021 roku

Pytanie dotyczące odzyskiwania środków z książeczek mieszkaniowych zadał w Sejmie poseł PiS Andrzej Gawron, który przypomniał, że system książeczek mieszkaniowych uruchomiono w PRL jako sposób oszczędzania na własne mieszkanie, ale zgromadzone na nich środki zdewaluowały się wskutek inflacji z początku lat '90.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiadając na pytanie posła, Anna Kornecka poinformowała, że rozwiązania dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych zawarte są tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego, czyli ustawie o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przygotowanej w MRPiT.

Jak mówiła, z danych resortu za 2019 r. wynika, że książeczki mieszkaniowe ma ok. 1 mln Polaków oraz, że w 2019 r. zlikwidowanych zostało ok. 14,1 tys. książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. (Premia gwarancyjna to rekompensata pieniężna dla posiadacza książeczki za to, że oszczędności w okresie transformacji ustrojowej straciły na wartości.) "Spora część społeczeństwa czeka z likwidacją tych książeczek mieszkaniowych z uwagi na wąski katalog możliwości czynności, które uprawniają do ich likwidacji i zarazem otrzymania premii" - powiedziała.

Większy katalog wydatków uprawniających do premii gwarancyjnej

Dlatego też - opisywała Kornecka - nowa ustawa przewiduje poszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii.

REKLAMA

Ustawa "rozszerza obowiązujący katalog, w związku z którym można ubiegać się o premię gwarancyjną, zawierający obecnie m.in. wydatki związane z dokonaniem remontu polegającego na wymianie okien, lub instalacji gazowej, lub instalacji elektrycznej o nowe działania inwestycyjne takie jak montaż i modernizacja instalacji gazowej, lub instalacji elektrycznej oraz dodatkowo wprowadza wydatki związane z wymianą, montażem lub modernizacją instalacji wodno-kanalizacyjnej" - powiedziała. Dodała, że jeszcze szerszy zakres inwestycji uprawniający do premii gwarancyjnej stanowią wydatki poniesione na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz wydatki na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne (np. wymiana starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Kolejne zmiany, jakie zostały zawarte w nowelizacji ustawy to możliwość uzyskania premii gwarancyjnej przez właścicieli książeczek mieszkaniowych, którzy mają już zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, w związku z ponoszeniem przez okres przynajmniej 5 lat opłaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności" - powiedziała. Według Korneckiej, także posiadacze książeczek, którzy nie mają mieszkania, ale zawarli umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności, uprawnienie do premii uzyskają po zapłacie części ceny mieszkania w łącznej równowartości nie niższej niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.

Jak mówiła wiceminister, odpowiedzią na postulaty właścicieli książeczek jest modyfikacja przepisu umożliwiająca zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym również w części ułamkowej, pod warunkiem że prawo własności nie będzie mniejsze niż jedna czwarta takiego mieszkania lub domu. Właściciele książeczek mieszkaniowych będą mieli pierwszeństwo przy naborze wniosków o zawarcie umowy najmu w programie „Mieszkanie na start”.

Według Korneckiej, pakiet mieszkaniowy powinien wejść w życie mniej więcej w połowie stycznia 2021 r.

Wiceszefowa MRPiT poinformowała, że wprowadzono także mechanizm rejestracji książeczek mieszkaniowych, na co czas dano do końca 2022 r., by oszacować liczbę rzeczywiście istniejących książeczek i zobowiązania budżetowe, które z tego wynikają, a także zaprojektować kolejne rozwiązania, które przyspieszą proces likwidacji książeczek. Rejestrację mają prowadzić banki, które będą informować właścicieli o przysługujących im uprawnieniach. Zapewniła, że niezarejestrowanie książeczki nie oznacza, że traci ona ważność. (PAP)

Małgorzata Werner-Woś
mww/ je/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA