REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Książeczki mieszkaniowe - zmiany od 2021 roku

Książeczki mieszkaniowe - zmiany od 2021 roku
Książeczki mieszkaniowe - zmiany od 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2021 roku wejdą w życie przepisy, które zmienią zasady odzyskiwania środków z książeczek mieszkaniowych. Procedowana w Sejmie tzw. społeczna część pakietu mieszkaniowego zawiera szereg rozwiązań, które pomogą posiadaczom książeczek mieszkaniowych - poinformowała w czwartek 10 grudnia 2020 r. w Sejmie wiceminister w resorcie rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Zwiększy się np. katalog wydatków uprawniających do premii gwarancyjnej.

Książeczki mieszkaniowe - co się zmieni w 2021 roku

Pytanie dotyczące odzyskiwania środków z książeczek mieszkaniowych zadał w Sejmie poseł PiS Andrzej Gawron, który przypomniał, że system książeczek mieszkaniowych uruchomiono w PRL jako sposób oszczędzania na własne mieszkanie, ale zgromadzone na nich środki zdewaluowały się wskutek inflacji z początku lat '90.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiadając na pytanie posła, Anna Kornecka poinformowała, że rozwiązania dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych zawarte są tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego, czyli ustawie o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przygotowanej w MRPiT.

Jak mówiła, z danych resortu za 2019 r. wynika, że książeczki mieszkaniowe ma ok. 1 mln Polaków oraz, że w 2019 r. zlikwidowanych zostało ok. 14,1 tys. książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. (Premia gwarancyjna to rekompensata pieniężna dla posiadacza książeczki za to, że oszczędności w okresie transformacji ustrojowej straciły na wartości.) "Spora część społeczeństwa czeka z likwidacją tych książeczek mieszkaniowych z uwagi na wąski katalog możliwości czynności, które uprawniają do ich likwidacji i zarazem otrzymania premii" - powiedziała.

Większy katalog wydatków uprawniających do premii gwarancyjnej

Dlatego też - opisywała Kornecka - nowa ustawa przewiduje poszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii.

REKLAMA

Ustawa "rozszerza obowiązujący katalog, w związku z którym można ubiegać się o premię gwarancyjną, zawierający obecnie m.in. wydatki związane z dokonaniem remontu polegającego na wymianie okien, lub instalacji gazowej, lub instalacji elektrycznej o nowe działania inwestycyjne takie jak montaż i modernizacja instalacji gazowej, lub instalacji elektrycznej oraz dodatkowo wprowadza wydatki związane z wymianą, montażem lub modernizacją instalacji wodno-kanalizacyjnej" - powiedziała. Dodała, że jeszcze szerszy zakres inwestycji uprawniający do premii gwarancyjnej stanowią wydatki poniesione na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz wydatki na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne (np. wymiana starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze).

"Kolejne zmiany, jakie zostały zawarte w nowelizacji ustawy to możliwość uzyskania premii gwarancyjnej przez właścicieli książeczek mieszkaniowych, którzy mają już zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, w związku z ponoszeniem przez okres przynajmniej 5 lat opłaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności" - powiedziała. Według Korneckiej, także posiadacze książeczek, którzy nie mają mieszkania, ale zawarli umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności, uprawnienie do premii uzyskają po zapłacie części ceny mieszkania w łącznej równowartości nie niższej niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.

Jak mówiła wiceminister, odpowiedzią na postulaty właścicieli książeczek jest modyfikacja przepisu umożliwiająca zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym również w części ułamkowej, pod warunkiem że prawo własności nie będzie mniejsze niż jedna czwarta takiego mieszkania lub domu. Właściciele książeczek mieszkaniowych będą mieli pierwszeństwo przy naborze wniosków o zawarcie umowy najmu w programie „Mieszkanie na start”.

Według Korneckiej, pakiet mieszkaniowy powinien wejść w życie mniej więcej w połowie stycznia 2021 r.

Wiceszefowa MRPiT poinformowała, że wprowadzono także mechanizm rejestracji książeczek mieszkaniowych, na co czas dano do końca 2022 r., by oszacować liczbę rzeczywiście istniejących książeczek i zobowiązania budżetowe, które z tego wynikają, a także zaprojektować kolejne rozwiązania, które przyspieszą proces likwidacji książeczek. Rejestrację mają prowadzić banki, które będą informować właścicieli o przysługujących im uprawnieniach. Zapewniła, że niezarejestrowanie książeczki nie oznacza, że traci ona ważność. (PAP)

Małgorzata Werner-Woś
mww/ je/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  Dobra wiadomość dla planujących kupno mieszkania: w trzecim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż w połowie roku

  Choć zgodnie z oczekiwaniami chętni na Bezpieczny Kredyt 2 procent w trzecim kwartale 2023 roku zdominowali rynek kredytów hipotecznych, to jednak nadal liczącą się grupą osób pożyczających pieniądze na kupno mieszkania lub domu są klienci nie korzystający ze specjalnej ścieżki. Dzięki temu liczba zaciągniętych kredytów rok do roku podwoiła się. Wzrosłą także średnia wartość kredytów, do czego także mocno przyczynili się aplikujący o pieniądze na pierwsze mieszkanie; oni zaciągają kredyty w wysokości wyższej niż pozostali kredytobiorcy.

  REKLAMA

  Kiedy można wymeldować osobę z mieszkania? Jakie dowody wskazują na trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania?

  W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.

  2024: jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Ile lat oszczędzania by kupić lokum bez pożyczania

  Dla zdecydowanej większości Polaków kupno własnego mieszkania z oszczędności jest niemożliwe. Nawet przy wysokich zarobkach dwóch osób – małżonków czy partnerów, gdy jedna pensja w całości odkładana jest w formie oszczędności na przyszłe lokum – trzeba kilkunastu lat takich wyrzeczeń, by zgromadzić kapitał potrzebny na kupno mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

  Zakup mieszkania - 6 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zakupem nieruchomości

  Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która bardzo często wymusza współpracę z instytucjami bankowymi na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że już w trakcie poszukiwań wymarzonego lokum nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. O jakie kwestie warto zapytać w biurze sprzedaży, aby zakup mieszkania okazał się strzałem w dziesiątkę?

  Na stronie GUNB są do pobrania nowe bezpłatne projekty domów powyżej 120 m kw.

  Kolejne cztery bezpłatne projekty domów na stronie GUNB są gotowe do pobrania. Wszystkie domy mają powierzchnię od 120 m kw. i są proste w realizacji. 

  REKLAMA

  Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku częściowo wykończonego budynku?

  Pewna Spółka wybudowała w Krakowie czteropiętrowy budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze. W sierpniu 2022 roku Spółka uzyskała pozwolenie na użytkownie tego budynku. Ale Spółka nie mogła rozpocząć w tym budynku działalności gospodarczej, bo nadal trwały prace wykończeniowe w obrębie parteru oraz 1-szego piętra. Spółka planowała rozpoczęcie użytkowania wczesną wiosną 2023 r., ale tylko dla parteru i 1-szego piętra. Pozostałe 2, 3, oraz 4-te piętro w stanie surowym/deweloperskim nie będą na razie używane. Spółka (we wniosku o indywidualną interpretację podatkową) zapytała Prezydenta Miasta Krakowa, kiedy w przypadku tego budynku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

  Podział majątku po rozwodzie a obowiązek uzyskania pozwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca – ważny wyrok NSA

  Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2023 r.

  REKLAMA