Pierwsze posiedzenie zespołu ds. efektywności i transformacji budynków

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, w czwartek (10 września) odbyło się pierwsze spotkanie zespołu. Jego członkowie to m.in. przedstawiciele uczelni oraz instytutów naukowych i badawczych, organizacji i stowarzyszeń branżowych i organizacji pracodawców.
Tylko głęboka termomodernizacja budynków i inwestycje w efektywność energetyczną pozwolą osiągnąć cel neutralności klimatycznej sektora budynków - zaznaczył resort.
Jak przypomniała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, w Europie budynki odpowiadają za aż 42 proc. finalnego zużycia energii, 30 proc. zużycia wody oraz 3 proc. emisji gazów cieplarnianych. „W Polsce dodatkowo, poza kwestiami klimatycznymi, budynki są największym źródłem zanieczyszczenia powietrza” - zaznaczyła.
Jak podało Ministerstwo Rozwoju rolą zespołu będzie przedstawianie inicjatyw i rekomendowanie rozwiązań w celu poprawy efektywności energetycznej i obniżenia emisyjności budynków, mając na względzie proces rozwoju polityki gospodarczej kraju.
Zespół ma też proponować optymalne ekonomicznie, społecznie i środowiskowo kierunki rozwoju w obszarze efektywności energetycznej budynków, z uwzględnieniem ograniczania i przeciwdziałania zjawisku ubóstwa energetycznego.
Do jego zadań ma też należeć analiza i rekomendowanie zmian prawa w zakresie charakterystyki energetycznej budynków, promowanie i wspieranie rozwoju współpracy przedsiębiorstw działających w obszarze efektywności energetycznej budynków z uczelniami oraz instytucjami i instytutami naukowymi lub badawczymi.
Ministerstwo Rozwoju poinformowało też, że w najbliższym czasie polski rząd przyjmie „Strategię niskoemisyjną” oraz „Długoterminową strategię modernizacji budynków”, według MR dwa z trzech najważniejszych dokumentów wyznaczających kierunki działań w obszarze osiągania neutralności klimatycznej.(PAP)
wkr/ drag/
REKLAMA
REKLAMA