Rynek nieruchomości w Poznaniu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W II kw. br. deweloperzy działający na poznańskim rynku nieruchomości niezadowoleni z dotychczasowych wyników sprzedaży zaproponowali klientom powszechne obniżki cen mieszkań z całej oferty. Dodatkowo na rynek wchodziły wyraźnie tańsze mieszkania ciągnąc w dół dotychczasowy poziom cenowy. W analizowanym okresie przeciętne mieszkanie oferowane na poznańskim pierwotnym rynku można było nabyć w cenie 6207 zł/mkw. Oznacza to kwartalny spadek średniej ceny rzędu 2%.
REKLAMA
Między II a I kw. 2013 r. jedynie w dzielnicy Grunwald nie doszło do wyraźnej zmiany przeciętnych cen ofertowych mieszkań. W pozostałych średnie ceny ofertowe wyraźnie spadły. Największy spadek miał miejsce w dzielnicy Wilda, gdzie średnia cena spadła kw/kw o ponad 5% przełamując równocześnie poziom 6000 zł/mkw. Tak duży spadek cen miał miejsce w związku z wprowadzeniem w tej części miasta do oferty znacznie tańszej puli nowych mieszkań. W dzielnicy Nowe Miasto spadek średniej ceny w ujęciu kwartalnym sięgnął 3,6%. Zdecydowało o nim zwiększenie udziału mieszkań z tańszych przedziałów cenowych, a dołożyło się do tego w pewnym stopniu także wprowadzenie do sprzedaży mieszkań w cenach niższych od dotychczasowej średniej. W dzielnicach Stare Miasto i Jeżyce spadek średniej ceny wyniósł na przestrzeni badanego okresu ok. 2,5%. W pierwszej z nich to rezultat przede wszystkim dużej puli zdecydowanie tańszych mieszkań pochodzących z najnowszej inwestycji, podczas gdy w drugiej to efekt odczuwalnych obniżek cen w niektórych realizowanych tam inwestycjach.
Zobacz także: Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport
Obronienie dotychczasowego poziomu średniej ceny pozwoliło Grunwaldowi na zdobycie pozycji najdroższej poznańskiej dzielnicy. Zdetronizowana została dzielnica Stare Miasto. Różnica poziomu średniej ceny między tymi dwoma obszarami miasta sięgnęła na koniec II kw. 2013 r. 70 zł/mkw.
Zobacz także: Jak szukać oszczędności przy zakupie mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA