REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najpopularniejsze dzielnice Poznania

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poznaniacy za najpopularniejsze dzielnice Poznania wskazują Stare Miasto i Grunwald – to właśnie tam najchętniej by zamieszkali. Dlaczego w tych dzielnicach poznaniacy zamieszkaliby najchętniej? Jakie powierzchnie mieszkania najchętniej wybierają poznaniacy?

REKLAMA

W jakich dzielnicach Poznania chciałby mieszkać statystyczny poznaniak? Czy w ogóle stać go na wymarzoną lokalizację? Jak pokazują badania, poznaniaków interesują głównie dwa rejony miasta, a większość z nich stać na małe metraże. Na znacznie więcej mogą pozwolić sobie głównie ci klienci, którzy ukończyli 35. rok życia.

REKLAMA

Marzenia o własnym „M” to także marzenia o życiu w ciekawej dzielnicy i zadbanym otoczeniu. Wysokie wymagania powinny iść także z odpowiednio grubym portfelem. Na zakup najbardziej prestiżowych mieszkań czy apartamentów mogą pozwolić sobie tylko wybrani. Za przeciętne zeszłoroczne wynagrodzenie netto poznaniak może pozwolić sobie na zakup 7 m kw. mieszkania na rynku pierwotnym. Dla porównania mieszkaniec Wrocławia nabędzie trochę więcej, bo 7,4 m kw., a warszawiak prawie 8 m kw. Ograniczone możliwości nabywców często skłaniają ich do optymalizacji wyborów, są jednak lokalizacje, które bez względu na cenę, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Zobacz także: Krakowski rynek nieruchomości: mniej mieszkań i niższe ceny

Najpopularniejsze Stare Miasto i Grunwald

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Multibank, największym zainteresowaniem poznaniaków cieszą się nieruchomości na Starym Mieście. To na mieszkania położone w tej dzielnicy decydowało się aż 36% kredytobiorców. Znaczący udział w tym wyniku miały Naramowice, usytuowane w północnej części Starego Miasta. Na drugim miejscu, już po raz kolejny z rzędu, znalazł się Grunwald – 29% kredytobiorców wybrało lokum w tej dzielnicy miasta. Na trzecim miejscu uplasowało się Nowe Miasto. Zestawienie zamknęły Jeżyce i Wilda, które uznawane są przez większość za mniej atrakcyjne obszary miasta. Jakie sekret kryją w sobie dzielnice-liderzy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkania blisko natury – gdzie ich szukać w Poznaniu?

Co wpływa na popyt?

Stare Miasto, a zwłaszcza jego północna część (Naramowice, Piątkowo, Podolany) to najchętniej zagospodarowywane przez deweloperów rejony. Mieszkania, które powstają w tych dzielnicach są stosunkowo niedrogie, a jednocześnie dobrze skomunikowane z centrum, dlatego są atrakcyjne zwłaszcza dla młodych, którzy zakładają rodziny i szukają swojego pierwszego mieszkania. Także na Grunwaldzie, choć pod względem powierzchni jest on nieco mniejszy niż Stare Miasto, w ostatnich latach przybywa nowych inwestycji budowlanych. Dzielnica ta kojarzy się głównie jako miejsce z tradycjami i klimatem, atrakcyjność tego miejsca podnoszą także pobliskie tereny zielone i dobra komunikacja zarówno ze ścisłym centrum, jak i lotniskiem Ławica.

Zobacz także: Jaką powierzchnię mieszkania Polacy wybierają najczęściej?

Za co zapłaci poznaniak?

Jakich mieszkań szukają w tych dzielnicach kupujący? Słynna gospodarność mieszkańców Poznania daje o sobie znać

Z naszych doświadczeń wynika, że poznaniacy zwracają szczególną uwagę na ceny i podobnie jak kupujący w innych miastach, wybierają najczęściej dwupokojowe mieszkaniawyjaśnia Przemysław Stefanowski, dyrektor marketingu i sprzedaży w PGB ErigoRównolegle pojawiła się także druga tendencja: klienci coraz częściej pytają o większe, 3-pokojowe mieszkania i są skłonni zapłacić więcej jeżeli uznają, że architektura budynku i jakość wykonania są tego wartedodaje Stefanowski. Doświadczenia deweloperów potwierdzają twarde dane: jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, statystycznie klienci między 25. a 35. rokiem życia wybierają mieszkania liczące do 50 m/2. Dopiero bardziej dojrzali nabywcy, po 35 roku życia, kupują mieszkania o średniej powierzchni 60 m kw. i to oni mogą pozwolić sobie na nabycie bardziej atrakcyjnych lokali.

Zobacz także: Rynek nieruchomości 2013 – raport za lipiec

Źródło: PBG Erigo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA