Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie od dewelopera okiem właściciela – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Jak wygląda zakup mieszkania od praktycznej strony? Z badań wynika, że chętnie korzystamy z porad znajomych i opinii innych kupujących. Na co uczulają świeżo upieczeni właściciele mieszkań?

Kupujący mieszkania wybór dewelopera opierają na wiedzy i doświadczeniu profesjonalnych doradców. Przede wszystkim jednak ufają tym, którzy etap zakupu mają już za sobą. Praktyczne spojrzenie na mieszkanie z rynku pierwotnego może ułatwić przyszłym właścicielom decyzję o inwestycji.

Dokładnie przeczytaj umowę

Analiza najważniejszego dokumentu, czyli umowy to podstawa. To od niej wszystko się zaczyna, więc na tym etapie należy wyeliminować wątpliwości i zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim sobie. Katarzyna, właścicielka mieszkania we Wrocławiu podkreśla, że w umowie „ważne jest wszystko. Kary za spóźnienie – zarówno nasze, jak i dewelopera. To kiedy będą realizowane kolejne inwestycje, kiedy będzie zrealizowane zagospodarowanie terenu, czy poprawnie są wpisane nasze dane”.

Zobacz także: Deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne

Masz wpływ na plan swojego mieszkania

Istotne jest to, że kupujący ma wpływ na kształt mieszkania, które wybiera – na wczesnym etapie inwestycji. Można modyfikować plan i np. przesunąć drzwi, zdecydować o położeniu skrzynki z bezpiecznikami i poprosić o montaż zewnętrznych żaluzji.

Zaplanuj odbiór mieszkania

Protokół odbioru mieszkania ma ogromne znaczenie, dlatego musi zawierać wszystkie niezbędne informacje. Ważne jest, żeby zwrócić się o pomoc do niezależnego fachowca, który wskaże ewentualne niedociągnięcia.

– Przy odbiorze nigdy nie dajmy się zbywać obietnicą: „ta usterka zostanie usunięta”. Każdą, nawet najmniejszą wątpliwość wykonania odnotowujemy w protokole odbioru. Pod tym protokołem musi się podpisać kierownik budowy. Jest to naprawdę ważne, gdyż stanowi późniejszy dowód, że taka usterka występowała wcześniej i jednocześnie obliguje kierownika budowy do jej usunięcia w określonym terminie od zgłoszenia – uczula Katarzyna.

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

W protokole musi pojawić się wszystko, co budzi zastrzeżenia przyszłych właścicieli: krzywe ściany, zły spad na balkonie, pęknięta elewacja, złe wymiary drzwi, zacieki na ścianie, nieszczelne okna, brak prądu w gniazdkach. Może się okazać, że kupujący nie mają możliwości podpięcia się pod kanalizację wodną, więc też powinni zawrzeć tę informację w protokole. Jeśli kierownik budowy w czasie odbioru stwierdzi, że usterki zostały naprawione, należy to dla bezpieczeństwa zaznaczyć w dokumencie. Właściciele mieszkań zwracają też uwagę na to, by każdą usterkę dokumentować fotografiami.

Zobacz także: Eksurbanizacja, na czym to polega?

Zwróć uwagę na części wspólne

Otoczenie osiedla jest istotnym elementem decydującym o komforcie mieszkania. Przyszli właściciele muszą dokładnie przyjrzeć się części wspólnej.

– Na moim osiedlu miał powstać plac zabaw. W umowie jest zapis, że powstanie zaraz po ukończeniu drugiego etapu, drugiej inwestycji, która do tej pory jest nieruszona. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy deweloper jest zobligowany do zbudowania miejsca zabaw dla dzieci – komentuje Tomek, właściciel mieszkania na Bielanach Wrocławskich.

Parkingi podziemne wymagają sprawdzenia – typowym problemem jest ich zalewanie w czasie deszczów. Dlatego przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy deweloper nie zapomniał o spadach i pompach. Zaraz po odnotowaniu takich usterek trzeba zgłosić je do dewelopera lub zarządcy budynku.

– Rok temu wprowadziłem się do nowego mieszkania, mamy parking podziemny i po każdej ulewie samochody stoją w kałużach. Nie sprawdziliśmy spadów, ciekną kanały wentylacyjne, a mieszkańcy późno interweniowali u dewelopera. Powinniśmy zareagować już na początku. Zresztą to problem wielu bloków w tej okolicy – mówi Grzegorz, mieszkaniec wrocławskich Krzyków.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Pamiętaj o kosztach eksploatacji

Koszty utrzymania mieszkania deweloperskiego budzą zwykle najwięcej kontrowersji. Od razu trzeba dowiedzieć się, czy deweloper opłaca koszty wspólne za lokale, które się nie sprzedały.

– Kilka miesięcy po wprowadzeniu się do mieszkania deweloper zaskoczył nas wysokimi rachunkami. Opłaty nie były szczegółowo wyjaśnione, a mieszkańcy mieli ponieść koszty utrzymania pustych mieszkań. Na całe szczęście sprawę udało się szybko wyjaśnić, ale zwracam na to szczególnie uwagę przyszłym kupującym – dodaje Grzegorz.

Zobacz także: Jak kształtują się ceny mieszkań w niedużych miastach?

Właściciele mieszkań skarżą się często na dodatkowe opłaty: utrzymanie szlabanów, z których nie korzystają, wysokie rachunki za całodobowe oświetlenie klatek schodowych i koszty korzystania z windy. Im mniejszy budynek, bardziej kameralny, tym większe koszty utrzymania nieruchomości – to oczywiste, ale trzeba uwzględnić to na samym początku.

Zobacz także: Osiedla w sąsiedztwie terenów zielonych – coraz bardziej popularne

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kredyty hipoteczne: co zmieniło się w ostatnim czasie?

    Kredyty hipoteczne to najważniejsze z dostępnych produktów finansowych, które umożliwiają realizację marzenia o własnej nieruchomości. W ostatnich latach, a nawet miesiącach, rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych był świadkiem wielu dynamicznych zmian, które miały istotny wpływ zarówno na pożyczkobiorców, rynek nieruchomości, jak i instytucje finansowe.

    Wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów coraz bliżej

    Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno Frankowicze, jak i znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

    6 czerwca - Dzień Dzikich Kwiatów (Dzień Łąki)

    Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska 6 czerwca jest obchodzony Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów. GDOŚ zachęca do siania kwietnych łąk zamiast trawników.

    Pierwsze mieszkanie na kredyt 2023. Jakie ułatwienia dla kupujących obiecuje rząd? Zdolność kredytowa, wkład własny, oprocentowanie, brak PCC

    Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd. Jeśli się uda, to sytuacja mieszkaniowa osób w wieku od 25 do 34 lat w końcu może się poprawić. Dziś w tej grupie wiekowej ponad połowa osób mieszka z rodzicami.

    Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach

    Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce w czasie najbliższego długiego weekendu zaczynającego się w Boże Ciało są wyższe o 5% niż w 2022 roku. 

    Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

    Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

    Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

    W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?