REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkanie od dewelopera okiem właściciela – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda zakup mieszkania od praktycznej strony? Z badań wynika, że chętnie korzystamy z porad znajomych i opinii innych kupujących. Na co uczulają świeżo upieczeni właściciele mieszkań?

Kupujący mieszkania wybór dewelopera opierają na wiedzy i doświadczeniu profesjonalnych doradców. Przede wszystkim jednak ufają tym, którzy etap zakupu mają już za sobą. Praktyczne spojrzenie na mieszkanie z rynku pierwotnego może ułatwić przyszłym właścicielom decyzję o inwestycji.

REKLAMA

Dokładnie przeczytaj umowę

Analiza najważniejszego dokumentu, czyli umowy to podstawa. To od niej wszystko się zaczyna, więc na tym etapie należy wyeliminować wątpliwości i zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim sobie. Katarzyna, właścicielka mieszkania we Wrocławiu podkreśla, że w umowie „ważne jest wszystko. Kary za spóźnienie – zarówno nasze, jak i dewelopera. To kiedy będą realizowane kolejne inwestycje, kiedy będzie zrealizowane zagospodarowanie terenu, czy poprawnie są wpisane nasze dane”.

Zobacz także: Deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne

Masz wpływ na plan swojego mieszkania

Istotne jest to, że kupujący ma wpływ na kształt mieszkania, które wybiera – na wczesnym etapie inwestycji. Można modyfikować plan i np. przesunąć drzwi, zdecydować o położeniu skrzynki z bezpiecznikami i poprosić o montaż zewnętrznych żaluzji.

Zaplanuj odbiór mieszkania

Protokół odbioru mieszkania ma ogromne znaczenie, dlatego musi zawierać wszystkie niezbędne informacje. Ważne jest, żeby zwrócić się o pomoc do niezależnego fachowca, który wskaże ewentualne niedociągnięcia.

– Przy odbiorze nigdy nie dajmy się zbywać obietnicą: „ta usterka zostanie usunięta”. Każdą, nawet najmniejszą wątpliwość wykonania odnotowujemy w protokole odbioru. Pod tym protokołem musi się podpisać kierownik budowy. Jest to naprawdę ważne, gdyż stanowi późniejszy dowód, że taka usterka występowała wcześniej i jednocześnie obliguje kierownika budowy do jej usunięcia w określonym terminie od zgłoszenia – uczula Katarzyna.

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

W protokole musi pojawić się wszystko, co budzi zastrzeżenia przyszłych właścicieli: krzywe ściany, zły spad na balkonie, pęknięta elewacja, złe wymiary drzwi, zacieki na ścianie, nieszczelne okna, brak prądu w gniazdkach. Może się okazać, że kupujący nie mają możliwości podpięcia się pod kanalizację wodną, więc też powinni zawrzeć tę informację w protokole. Jeśli kierownik budowy w czasie odbioru stwierdzi, że usterki zostały naprawione, należy to dla bezpieczeństwa zaznaczyć w dokumencie. Właściciele mieszkań zwracają też uwagę na to, by każdą usterkę dokumentować fotografiami.

Zobacz także: Eksurbanizacja, na czym to polega?

Zwróć uwagę na części wspólne

Otoczenie osiedla jest istotnym elementem decydującym o komforcie mieszkania. Przyszli właściciele muszą dokładnie przyjrzeć się części wspólnej.

REKLAMA

– Na moim osiedlu miał powstać plac zabaw. W umowie jest zapis, że powstanie zaraz po ukończeniu drugiego etapu, drugiej inwestycji, która do tej pory jest nieruszona. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy deweloper jest zobligowany do zbudowania miejsca zabaw dla dzieci – komentuje Tomek, właściciel mieszkania na Bielanach Wrocławskich.

Parkingi podziemne wymagają sprawdzenia – typowym problemem jest ich zalewanie w czasie deszczów. Dlatego przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy deweloper nie zapomniał o spadach i pompach. Zaraz po odnotowaniu takich usterek trzeba zgłosić je do dewelopera lub zarządcy budynku.

– Rok temu wprowadziłem się do nowego mieszkania, mamy parking podziemny i po każdej ulewie samochody stoją w kałużach. Nie sprawdziliśmy spadów, ciekną kanały wentylacyjne, a mieszkańcy późno interweniowali u dewelopera. Powinniśmy zareagować już na początku. Zresztą to problem wielu bloków w tej okolicy – mówi Grzegorz, mieszkaniec wrocławskich Krzyków.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Pamiętaj o kosztach eksploatacji

Koszty utrzymania mieszkania deweloperskiego budzą zwykle najwięcej kontrowersji. Od razu trzeba dowiedzieć się, czy deweloper opłaca koszty wspólne za lokale, które się nie sprzedały.

– Kilka miesięcy po wprowadzeniu się do mieszkania deweloper zaskoczył nas wysokimi rachunkami. Opłaty nie były szczegółowo wyjaśnione, a mieszkańcy mieli ponieść koszty utrzymania pustych mieszkań. Na całe szczęście sprawę udało się szybko wyjaśnić, ale zwracam na to szczególnie uwagę przyszłym kupującym – dodaje Grzegorz.

Zobacz także: Jak kształtują się ceny mieszkań w niedużych miastach?

Właściciele mieszkań skarżą się często na dodatkowe opłaty: utrzymanie szlabanów, z których nie korzystają, wysokie rachunki za całodobowe oświetlenie klatek schodowych i koszty korzystania z windy. Im mniejszy budynek, bardziej kameralny, tym większe koszty utrzymania nieruchomości – to oczywiste, ale trzeba uwzględnić to na samym początku.

Zobacz także: Osiedla w sąsiedztwie terenów zielonych – coraz bardziej popularne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    REKLAMA

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA