REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkanie od dewelopera okiem właściciela – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda zakup mieszkania od praktycznej strony? Z badań wynika, że chętnie korzystamy z porad znajomych i opinii innych kupujących. Na co uczulają świeżo upieczeni właściciele mieszkań?

Kupujący mieszkania wybór dewelopera opierają na wiedzy i doświadczeniu profesjonalnych doradców. Przede wszystkim jednak ufają tym, którzy etap zakupu mają już za sobą. Praktyczne spojrzenie na mieszkanie z rynku pierwotnego może ułatwić przyszłym właścicielom decyzję o inwestycji.

REKLAMA

Dokładnie przeczytaj umowę

Analiza najważniejszego dokumentu, czyli umowy to podstawa. To od niej wszystko się zaczyna, więc na tym etapie należy wyeliminować wątpliwości i zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim sobie. Katarzyna, właścicielka mieszkania we Wrocławiu podkreśla, że w umowie „ważne jest wszystko. Kary za spóźnienie – zarówno nasze, jak i dewelopera. To kiedy będą realizowane kolejne inwestycje, kiedy będzie zrealizowane zagospodarowanie terenu, czy poprawnie są wpisane nasze dane”.

Zobacz także: Deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne

Masz wpływ na plan swojego mieszkania

Istotne jest to, że kupujący ma wpływ na kształt mieszkania, które wybiera – na wczesnym etapie inwestycji. Można modyfikować plan i np. przesunąć drzwi, zdecydować o położeniu skrzynki z bezpiecznikami i poprosić o montaż zewnętrznych żaluzji.

Zaplanuj odbiór mieszkania

Protokół odbioru mieszkania ma ogromne znaczenie, dlatego musi zawierać wszystkie niezbędne informacje. Ważne jest, żeby zwrócić się o pomoc do niezależnego fachowca, który wskaże ewentualne niedociągnięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Przy odbiorze nigdy nie dajmy się zbywać obietnicą: „ta usterka zostanie usunięta”. Każdą, nawet najmniejszą wątpliwość wykonania odnotowujemy w protokole odbioru. Pod tym protokołem musi się podpisać kierownik budowy. Jest to naprawdę ważne, gdyż stanowi późniejszy dowód, że taka usterka występowała wcześniej i jednocześnie obliguje kierownika budowy do jej usunięcia w określonym terminie od zgłoszenia – uczula Katarzyna.

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

W protokole musi pojawić się wszystko, co budzi zastrzeżenia przyszłych właścicieli: krzywe ściany, zły spad na balkonie, pęknięta elewacja, złe wymiary drzwi, zacieki na ścianie, nieszczelne okna, brak prądu w gniazdkach. Może się okazać, że kupujący nie mają możliwości podpięcia się pod kanalizację wodną, więc też powinni zawrzeć tę informację w protokole. Jeśli kierownik budowy w czasie odbioru stwierdzi, że usterki zostały naprawione, należy to dla bezpieczeństwa zaznaczyć w dokumencie. Właściciele mieszkań zwracają też uwagę na to, by każdą usterkę dokumentować fotografiami.

Zobacz także: Eksurbanizacja, na czym to polega?

Zwróć uwagę na części wspólne

Otoczenie osiedla jest istotnym elementem decydującym o komforcie mieszkania. Przyszli właściciele muszą dokładnie przyjrzeć się części wspólnej.

REKLAMA

– Na moim osiedlu miał powstać plac zabaw. W umowie jest zapis, że powstanie zaraz po ukończeniu drugiego etapu, drugiej inwestycji, która do tej pory jest nieruszona. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy deweloper jest zobligowany do zbudowania miejsca zabaw dla dzieci – komentuje Tomek, właściciel mieszkania na Bielanach Wrocławskich.

Parkingi podziemne wymagają sprawdzenia – typowym problemem jest ich zalewanie w czasie deszczów. Dlatego przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy deweloper nie zapomniał o spadach i pompach. Zaraz po odnotowaniu takich usterek trzeba zgłosić je do dewelopera lub zarządcy budynku.

– Rok temu wprowadziłem się do nowego mieszkania, mamy parking podziemny i po każdej ulewie samochody stoją w kałużach. Nie sprawdziliśmy spadów, ciekną kanały wentylacyjne, a mieszkańcy późno interweniowali u dewelopera. Powinniśmy zareagować już na początku. Zresztą to problem wielu bloków w tej okolicy – mówi Grzegorz, mieszkaniec wrocławskich Krzyków.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Pamiętaj o kosztach eksploatacji

Koszty utrzymania mieszkania deweloperskiego budzą zwykle najwięcej kontrowersji. Od razu trzeba dowiedzieć się, czy deweloper opłaca koszty wspólne za lokale, które się nie sprzedały.

– Kilka miesięcy po wprowadzeniu się do mieszkania deweloper zaskoczył nas wysokimi rachunkami. Opłaty nie były szczegółowo wyjaśnione, a mieszkańcy mieli ponieść koszty utrzymania pustych mieszkań. Na całe szczęście sprawę udało się szybko wyjaśnić, ale zwracam na to szczególnie uwagę przyszłym kupującym – dodaje Grzegorz.

Zobacz także: Jak kształtują się ceny mieszkań w niedużych miastach?

Właściciele mieszkań skarżą się często na dodatkowe opłaty: utrzymanie szlabanów, z których nie korzystają, wysokie rachunki za całodobowe oświetlenie klatek schodowych i koszty korzystania z windy. Im mniejszy budynek, bardziej kameralny, tym większe koszty utrzymania nieruchomości – to oczywiste, ale trzeba uwzględnić to na samym początku.

Zobacz także: Osiedla w sąsiedztwie terenów zielonych – coraz bardziej popularne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA