REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Mieszkanie dla Młodych”: w jakich miastach mieszkania spełnią kryteria cenowe?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” podobnie jak wcześniej „Rodzina na Swoim” ma być finansowym wsparciem dla młodych Polaków przy zakupie mieszkania. Jednak, żeby dostać dopłatę trzeba będzie znaleźć mieszkanie spełniające kryterium cenowe, niestety wszystko wskazuje na to, że nie w każdym mieście będzie to proste, tak jak to było pod koniec funkcjonowania RnS.

REKLAMA

Na horyzoncie „Mieszkania dla Młodych” pojawiły się czarne chmury – wielu chętnych będzie mieć trudności ze znalezieniem mieszkania, które spełniłoby kryteria programu. Kto ma największe, a kto najmniejsze szanse na własne cztery kąty? Prezentujemy mieszkaniowy ranking miast.

REKLAMA

Projekt MdM w znacznej części warunków ma być kontynuacją programu „Rodzina na Swoim”, tyle że w wersji ulepszonej. Zasady programu MdM z pozoru są proste: udział w nim mogą wziąć osoby, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia i kupują pierwsze mieszkanie. Jednak to, co z pozoru wydaje się proste i klarowne, nie zawsze takim się okazuje. Wymarzone M musi pochodzić z rynku pierwotnego, a osoby chcące skorzystać z systemu dopłat nie mogą być właścicielami innego mieszkania ani nie mogą posiadać udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal. Co ważne, jego powierzchnia nie może przekraczać 75 m kw., a dofinansowaniu może podlegać maksymalnie 50 m kw. Prawdziwe schody zaczynają się jednak wtedy, kiedy przejdziemy do kwestii cen, które również muszą mieścić się w określonych w programie widełkach.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Limity cenowe

Zgodnie z założeniami programu, cena zakupu mieszkania objętego finansowaniem nie może przekroczyć (w przeliczeniu na 1 m) limitu określonego na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej w danej gminie. Wskaźnik ten – co pół roku – ustala wojewoda. Podstawą jego wyliczenia jest średni w województwie koszt budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (określany przez wojewódzki oddział GUS), uwzględniany jest także wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w danym województwie z ostatnich sześciu miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Problem może pojawić się w momencie, kiedy cenowe ograniczenia programu nie znajdą odzwierciedlenia w ofertach deweloperów. Ponadto nie w każdym mieście można nabyć mieszkanie z rynku pierwotnegomówi Przemysław Stefanowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PBG Erigo Sp. z o.o.Warto również zwrócić uwagę na fakt, że cena lokalu objętego wsparciem stanowi cenę całkowitą transakcji, a więc zakupu samodzielnego mieszkania wraz ze wszystkimi elementami wchodzącymi w jego skład – dodaje P. Stefanowski.

Dla kogo jest MdM?

Wokół programu MdM pojawiło się wiele kontrowersji jeszcze zanim został przyjęty. Jedni widzą w nim szanse na własne mieszkania, inni rozwiązanie tylko dla wybranych. Przeciwnicy argumentują swój sceptycyzm tym, że program finansuje mieszkania tylko z rynku pierwotnego, a wartość uzyskanego dofinansowania warunkowana jest ilością posiadanych dzieci. Ich wątpliwości budzi również kwestia związana ze wskaźnikiem przeliczeniowym kosztu budowy 1 m kw. – czy to przysłowiowe szukanie dziury w całym czy faktycznie jest o co się martwić? W których z polskich miast „młodzi” mogą odetchnąć z ulgą, a dla których uzyskanie dofinansowania będzie praktycznie nierealne?\

Zobacz także: Które dzielnice Warszawy zyskały w podażowym rankingu?

REKLAMA

Dla wielu młodych zdobycie swojego wymarzonego M nie będzie należeć do najprostszych. Aż w 13 miastach wojewódzkich średnie ceny mieszkań przekraczają (czasem znacząco) nałożone limity. Najtrudniej mają mieszkańcy Krakowa – tam średnia cena za 1 m kw. przekracza limit prawie o 1800 zł!

W mało komfortowej sytuacji znajdują się również „młodzi”, którzy chcą kupić mieszkanie w Katowicach i we Wrocławiu. Tylko w 3 z 16 miast wyznaczony limit jest większy niż średnia cena za 1 m kw. W gronie „szczęśliwców” znaleźli ci, którzy chcą nabyć nieruchomość w Zielonej Górze, Olsztynie lub Łodzi – średnia cena za 1 m kw. ustalona przez poszczególnych wojewodów przekracza ceny rynkowe mieszkań.

Program MdM, jak każda nowa inicjatywa, budzi tyle samo nadziei co kontrowersji. O tym czy program zdał egzamin przekonamy się najwcześniej za rok. Jak pokazują liczby, dla wielu osób własne M nadal pozostanie w sferze marzeń. Wniosek nasuwa się jeden – podejmując decyzję o zakupie mieszkania nie warto kierować się możliwością uzyskania pomocy ze strony państwa, bo jak pokazuje rzeczywistość i z tym bywa różnie.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Źródło: PBG Erigo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA