REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Mieszkanie dla Młodych”: w jakich miastach mieszkania spełnią kryteria cenowe?

REKLAMA

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” podobnie jak wcześniej „Rodzina na Swoim” ma być finansowym wsparciem dla młodych Polaków przy zakupie mieszkania. Jednak, żeby dostać dopłatę trzeba będzie znaleźć mieszkanie spełniające kryterium cenowe, niestety wszystko wskazuje na to, że nie w każdym mieście będzie to proste, tak jak to było pod koniec funkcjonowania RnS.

REKLAMA

Na horyzoncie „Mieszkania dla Młodych” pojawiły się czarne chmury – wielu chętnych będzie mieć trudności ze znalezieniem mieszkania, które spełniłoby kryteria programu. Kto ma największe, a kto najmniejsze szanse na własne cztery kąty? Prezentujemy mieszkaniowy ranking miast.

REKLAMA

Projekt MdM w znacznej części warunków ma być kontynuacją programu „Rodzina na Swoim”, tyle że w wersji ulepszonej. Zasady programu MdM z pozoru są proste: udział w nim mogą wziąć osoby, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia i kupują pierwsze mieszkanie. Jednak to, co z pozoru wydaje się proste i klarowne, nie zawsze takim się okazuje. Wymarzone M musi pochodzić z rynku pierwotnego, a osoby chcące skorzystać z systemu dopłat nie mogą być właścicielami innego mieszkania ani nie mogą posiadać udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal. Co ważne, jego powierzchnia nie może przekraczać 75 m kw., a dofinansowaniu może podlegać maksymalnie 50 m kw. Prawdziwe schody zaczynają się jednak wtedy, kiedy przejdziemy do kwestii cen, które również muszą mieścić się w określonych w programie widełkach.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Limity cenowe

Zgodnie z założeniami programu, cena zakupu mieszkania objętego finansowaniem nie może przekroczyć (w przeliczeniu na 1 m) limitu określonego na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej w danej gminie. Wskaźnik ten – co pół roku – ustala wojewoda. Podstawą jego wyliczenia jest średni w województwie koszt budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (określany przez wojewódzki oddział GUS), uwzględniany jest także wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w danym województwie z ostatnich sześciu miesięcy.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Problem może pojawić się w momencie, kiedy cenowe ograniczenia programu nie znajdą odzwierciedlenia w ofertach deweloperów. Ponadto nie w każdym mieście można nabyć mieszkanie z rynku pierwotnegomówi Przemysław Stefanowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PBG Erigo Sp. z o.o.Warto również zwrócić uwagę na fakt, że cena lokalu objętego wsparciem stanowi cenę całkowitą transakcji, a więc zakupu samodzielnego mieszkania wraz ze wszystkimi elementami wchodzącymi w jego skład – dodaje P. Stefanowski.

Dla kogo jest MdM?

Wokół programu MdM pojawiło się wiele kontrowersji jeszcze zanim został przyjęty. Jedni widzą w nim szanse na własne mieszkania, inni rozwiązanie tylko dla wybranych. Przeciwnicy argumentują swój sceptycyzm tym, że program finansuje mieszkania tylko z rynku pierwotnego, a wartość uzyskanego dofinansowania warunkowana jest ilością posiadanych dzieci. Ich wątpliwości budzi również kwestia związana ze wskaźnikiem przeliczeniowym kosztu budowy 1 m kw. – czy to przysłowiowe szukanie dziury w całym czy faktycznie jest o co się martwić? W których z polskich miast „młodzi” mogą odetchnąć z ulgą, a dla których uzyskanie dofinansowania będzie praktycznie nierealne?\

Zobacz także: Które dzielnice Warszawy zyskały w podażowym rankingu?

REKLAMA

Dla wielu młodych zdobycie swojego wymarzonego M nie będzie należeć do najprostszych. Aż w 13 miastach wojewódzkich średnie ceny mieszkań przekraczają (czasem znacząco) nałożone limity. Najtrudniej mają mieszkańcy Krakowa – tam średnia cena za 1 m kw. przekracza limit prawie o 1800 zł!

W mało komfortowej sytuacji znajdują się również „młodzi”, którzy chcą kupić mieszkanie w Katowicach i we Wrocławiu. Tylko w 3 z 16 miast wyznaczony limit jest większy niż średnia cena za 1 m kw. W gronie „szczęśliwców” znaleźli ci, którzy chcą nabyć nieruchomość w Zielonej Górze, Olsztynie lub Łodzi – średnia cena za 1 m kw. ustalona przez poszczególnych wojewodów przekracza ceny rynkowe mieszkań.

Program MdM, jak każda nowa inicjatywa, budzi tyle samo nadziei co kontrowersji. O tym czy program zdał egzamin przekonamy się najwcześniej za rok. Jak pokazują liczby, dla wielu osób własne M nadal pozostanie w sferze marzeń. Wniosek nasuwa się jeden – podejmując decyzję o zakupie mieszkania nie warto kierować się możliwością uzyskania pomocy ze strony państwa, bo jak pokazuje rzeczywistość i z tym bywa różnie.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Źródło: PBG Erigo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    REKLAMA

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

    Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

    REKLAMA