REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli nowy rządowy program finansowego wsparcia młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania, ciągle jest w fazie projektu, start został przewidziany na 2014 roku. Wiele osób chcących kupić mieszkanie zastanawia się czy opłaca się czekać na mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 roku, czy kupić je już teraz.

Ostateczny kształt rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” jest wciąż nieznany, co nie przeszkadza w częstym porównywaniu do wygaszonej w ubiegłym roku „Rodziny na Swoim”. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż program ma być swego rodzaju zastępstwem popularnej RnS. Czy warto na niego czekać i czy będzie korzystny dla potencjalnych nabywców nowych nieruchomości?

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z nielicznych aspektów, który łączy zarówno MdM jak i RnS jest cel obu programów, a więc wsparcie potencjalnych nabywców w zakupie nowej nieruchomości. Jednak już wiadomo, że pomysłodawcy MdM-u planują ograniczenie liczby jego ewentualnych beneficjentów.

– Najprawdopodobniej nie będą mogły z niego skorzystać osoby, chcące kupić lub wybudować dom jednorodzinny oraz mieszkania na rynku wtórnym. Zapowiada się, że program będzie skierowany wyłącznie do osób chcących zakupić nowe mieszkanie na rynku pierwotnym a co za tym idzie, należy postawić pytanie, czy będzie to miało jakieś przełożenie na większe korzyści finansowe przy skorzystaniu z programu? – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Rodziny z dziećmi dostaną więcej

„Rodzina na Swoim” była skierowana przede wszystkim do małżeństw oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Dopiero we wrześniu 2011 roku również single mogli otrzymywać dopłaty odsetkowe. Według ekspertów firmy Conse Doradcy Finansowi, MdM będzie oferował znacznie więcej tym, którzy posiadają przynajmniej jedno dziecko.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

– Widać to wyraźnie, jeśli weźmie się pod uwagę wysokość przyznawanego wsparcia. Rodziny bezdzietne będą mogły liczyć na taką samą pomoc jak single, zaś posiadając przynajmniej jedno dziecko otrzymamy 50% więcej. Decydując się na kolejne dzieci, uzyskiwane wsparcie będzie rosło, zarówno dla osób wychowujących dzieci samotnie, jak i rodzin. Wysokość jednorazowej dopłaty z MdM-u, pełniącej rolę wkładu własnego, będzie więc uzależniona od ilości posiadanych dzieci, bez względu na to, czy mówimy o rodzinie, czy osobach samotnie wychowujących dzieci – tłumaczy Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Które dzielnice Warszawy zyskały w podażowym rankingu?

Poniższa tabela pokazuje dokładniejsze różnice w zasadach funkcjonowania MdM-u i RnS.

REKLAMA

Jednym z najciekawszych aspektów MdM-u jest dodatkowe wsparcie, które mogą uzyskać rodziny wielodzietne. Według założeń programu, na owo dodatkowe wsparcie mogą liczyć osoby, których rodzina powiększy się o trzeci lub kolejne dziecko zanim upłynie pięć lat od momentu zawarcia umowy kredytowej.

– Takie rozwiązanie wydaje się dobrym posunięciem. Jednak problematyczne może okazać się założenie co do maksymalnego metrażu kupowanego mieszkania, nie mogącego przekroczyć 70-ciu metrów kwadratowych. Dla osób z trójką dzieci, takie mieszkanie nie jest specjalnie wygodnym rozwiązaniem, a o wiele lepszym mógłby być dom jednorodzinny, który z kolei nie został uwzględniony przez architektów MdM-u – mówi Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: mieszkanie lepiej kupić czy wynająć?

Ile można zyskać?

Najlepszym sposobem na porównanie obu programów będzie analiza na konkretnym przykładzie. Przyjmijmy zatem, że młoda rodzina chce kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, znajdujące się na obrzeżach Warszawy. Cena takiego lokalu mieści się w granicach 285 tys. zł. Rodzina posiada wkład własny na poziomie 28500 zł. Bank może udzielić kredytu hipotecznego na 30 lat, którego oprocentowanie wyniesie 5,50% w skali roku.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

Dalszą analizę przeprowadzimy w oparciu o następujące warianty:

1) Małżonkowie nie będą korzystali z żadnej formy wsparcia rządowego.

2) Małżonkowie skorzystają z MdM-u na początku 2014 roku. Limit ceny 1 mkw. dla Warszawy wyniesie wówczas 5700 zł, a przewidywana dotacja będzie następująca:

a) 10% iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw. (bez dzieci).

b) 15% iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw. (jedno dziecko).

3) Porównanie obu programów – obliczenia dla zakończonej RnS (stopa referencyjna BGK – 7,06% w skali roku, limit ceny to 5789,50 zł/mkw.).

W poniższej tabeli prezentujemy wyniki dla powyższych wariantów.

Najważniejszy wydaje się być ostatni wiersz powyższej tabeli, w którym znajdują się procentowe wartości, wskazujące poziom oszczędności kredytobiorcy.

W świetle powyższych wyników, program „Mieszkanie dla Młodych” prezentuje się zaskakująco dobrze. Bezdzietne małżeństwo (wariant 2a) może liczyć praktycznie na taką samą pomoc, jak w przypadku wygaszonej „Rodziny na Swoim”. Co ciekawe, posiadając jedno dziecko (2b) ta pomoc jest jeszcze większa. Według Michała Trauta z Conse Doradcy Finansowi, jeśli uwzględni się wyższą dotację, to stopa oszczędności znacznie przekroczy analogiczną wartość, którą można było uzyskać w ramach „Rodziny na Swoim”.

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com, zwraca uwagę, że warto pamiętać, iż ustawa, która reguluje zasady funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych" jest wciąż w fazie projektu. Oznacza to, że pewne rozwiązania mogą być jeszcze korygowane i zmieniane.

Zobacz także: Rynek nieruchomości – raport za maj 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA