REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budżet partycypacyjny a nowe inwestycje w Toruniu

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urząd miasta Toruń pracuje nad programem budżetu partycypacyjnego. Toruń w 2013 roku planuje wydać 2 miliony złotych na inwestycje, które zaproponują mieszkańcy.

Czym jest budżet partycypacyjny?

Budżet partycypacyjny umożliwia mieszkańcom bezpośredni wpływ na sposób wydawania części pieniędzy publicznych. Oznacza świadome współdecydowanie mieszkańców o sprawach całej miejscowości i swojej okolicy. Integruje lokalne społeczności i wzmacnia poczucie sprawiedliwości związane z podziałem funduszy publicznych. Rodzi także nowy typ odpowiedzialności mieszkańców za dobro wspólne, jakim jest miejsce, w którym żyją. Wpływa korzystnie na edukację obywatelską, polepsza relacje na linii władza - obywatel, zwiększa świadomość związaną z regułami rządzącymi funkcjonowaniem samorządów i samorządności lokalnej.

REKLAMA

Zobacz także: Nowe mieszkania komunalne (TBS) w Toruniu

REKLAMA

Pierwszą taką możliwość mieli w 1989 r. mieszkańcy brazylijskiego miasta Porto Alegre. Natomiast w 2000 r. budżet partycypacyjny zawitał do krajów Europy Zachodniej – m.in. Portugalii i Wielkiej Brytanii. Dziś włączanie mieszkańców do dzielenia części gminnych pieniędzy realizowane jest w około 100 samorządach w Europie. W Polsce procedurę wdrożył już m.in. Sopot i Poznań, a przymierza się Łódź. Toruń korzysta m.in. z doświadczeń tych miast. Na razie, w tym roku, wdrożony zostanie projekt pilotażowy, a w przyszłym roku budżet partycypacyjny zostanie wprowadzony.

- W rzeczywistości w Toruniu budżet partycypacyjny mamy w części już od wielu lat, gdyż jesteśmy otwarci na propozycje mieszkańców. Co roku do urzędu miasta wpływa ok. 200 wniosków składanych przez mieszkańców, rady osiedli i organizacje pozarządowe. Są to przedsięwzięcia różnorodne – od na przykład drobnych  remontów chodnika, ulicy, oświetlenia czy ścieżek rowerowych  po duże inwestycje – mówi skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – Wiele z nich jest uwzględnianych przy planowaniu budżetu na dany rok. Teraz chcemy idziemy dalej: tworzymy reguły, normy i zasady, i musimy wskazać ramy prawne dla tych działań.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” – Toruń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt pilotażowy będzie miał formę konsultacji społecznych. Lista projektów, spośród których torunianie będą wybierać zadania do realizacji, sporządzona zostanie na podstawie wniosków składanych do budżetu, wpływających na bieżąco oraz zgłaszanych w czasie spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami.

W ramach programu przedsięwzięcia przeprowadzona zostanie kampania informacyjna. Wszelkie informacje znajdą się na stronach internetowych urzędu miasta. Mieszkańcy będą też informowani za pośrednictwem lokalnych mediów. Ponadto odbędzie się spotkanie informacyjno-konsultacyjne.

Głosowanie mieszkańców odbywać się będzie za pośrednictwem internetu oraz poprzez wrzucanie ankiet do urn umieszczonych w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Torunia. Głosować będą mogli torunianie od 16 roku życia.

Jeśli chodzi o harmonogram projektu pilotażowego, to do 5 kwietnia opublikowana zostanie lista projektów i rozpocznie się głosowanie, które potrawa do 22 kwietnia. Do 30 kwietnia głosy zostaną policzone i poznamy wynik głosowania.

Doświadczenia zebrane podczas projektu pilotażowego wspomogą konstruowanie zasad budżetu partycypacyjnego na następne lata.

Zobacz także:  Inwestycja w Swarzędzu przy ul. Grudzińskiego 7 zakończona

Źródło: UM Toruń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA