REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach

biurowiec Fot. Remmers
biurowiec Fot. Remmers
Remmers

REKLAMA

REKLAMA

Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach to pierwszy budynek wykorzystujący system tak zwanej trigeneracji, polegającej na jednoczesnym produkowaniu energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach jest budynkiem energooszczędnym i ekologicznym jednocześnie.

REKLAMA

Inwestorem budynku, nazwanego tak „Goeppert-Mayer” na cześć pochodzącej z Katowic laureatki Nagrody Nobla z fizyki – Marii Goeppert-Mayer, jest spółka Górnośląski Park Przemysłowy. To pierwszy w Polsce budynek biurowy wykorzystujący system tzw. trigeneracji, który polega na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Podstawowymi elementami tego systemu są dwa urządzenia: silnik tłokowy na gaz ziemny jako moduł kogeneracyjny oraz absorpcyjny agregat wody lodowej. W budynku zastosowano także m.in. wysokosprawny system odzysku ciepła, klimatyzację opierającą się na belkach grzewczo-chłodzących, zaawansowany i wysoce termoizolacyjny system okienno-fasadowy. Budynek jest nie tylko energooszczędny, a przez to ekologiczny, ale także tani w eksploatacji. Dzięki zastosowanym w nim technologiom ma on szansę na uzyskanie brytyjskiego certyfikatu BREEAM, potwierdzającego niskoenergetyczny standard budynków niemieszkalnych. Będzie to jeden z pierwszych takich obiektów biurowych w Europie posiadających najwyższą ocenę BREEAM.

REKLAMA

Budowa biurowca trwała półtora roku. Koszt inwestycji to 39 mln zł, z czego ponad 18 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Powierzchnia użytkowa obiektu to 7,8 tys. m kw., podziemny garaż ma powierzchnię 3 tys. m kw. Szacuje się, że całkowite oszczędności w eksploatacji budynku wyniosą łącznie ok. 48%.

Fot. Remmers

Zobacz także: Rynek handlowy w Polsce za 10 lat: prognoza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System izolacji przeciwwodnej

Pracownie projektowe AT Architektura oraz Group-Arch Sp. z o.o. dobierały system izolacji przeciwwodnej mając na uwadze zarówno parametry produktów, jak i ich skład chemiczny. Bardzo istotnym kryterium doboru materiałów była przyjazność dla środowiska naturalnego. W wyniku wszechstronnej analizy dostępnych na rynku rozwiązań, ostatecznie wybrano dobrze sprawdzony system izolacji przeciwwodnej Remmers Kiesol. W tym systemie wykonano izolacje pionowe od strony gruntu oraz izolacje poziome pod posadzkami. Warunkiem wysokiej jakości wykonywanej powłoki hydroizolacyjnej było bardzo staranne przygotowanie podłoża obejmujące oczyszczenie, naprawę miejsc wadliwych, ułożenie faset uszczelniających i odpowiednie zabezpieczenie dylatacji. Do wykonania powłoki hydroizolacyjnej zastosowano grubowarstwową masę bitumiczno-polimerową. Przy czym na powierzchniach pionowych w pierwszą warstwę wtopiono tkaninę zbrojącą. Do gruntowania użyto preparatu krzemionkującego. Do takiej izolacji przeciwwodnej można przyklejać płyty izolacji termicznej przeznaczone do stosowania w gruncie. Wybrana powłoka hydroizolacyjna cechuje się wysoką elastycznością, odpornością na agresywną wodę gruntową, zdolnością mostkowania rys i zapewnia trwałą ochronę przed wnikaniem wody nawet w przypadku niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych.

Zobacz także: ROBYG Business Center w Wilanowie

Powierzchnia parkingowa

Do zabezpieczenia powierzchni parkingowych w nowo wybudowanym budynku inwestor poszukiwał powłoki posiadającej doskonałe parametry aplikacyjne i eksploatacyjne. Również tu znalazły zastosowanie materiały firmy Remmers. Wybrano posadzkę poliuretanową najwyższej jakości. Odpowiednio przygotowane pokłady betonowe zagruntowano dwuskładnikową płynną żywicę epoksydową. Warstwę główną posadzki wykonano z pigmentowanej żywicy poliuretanowej. Na koniec naniesiono cienkowarstwową powłokę zamykającą z lakieru, który nadał efekt jedwabistego matu. Wykonana powłoka posadzkowa jest elastyczna, odporna na uderzenia, nacisk oraz intensywny ruch kołowy i pieszy.

Zobacz także: Condohotele w Polsce

Wykonawcą prac izolacyjnych oraz posadzek była firma A.B.H. Dom z Bielska-Białej – sprawdzony partner firmy Remmers, posiadający wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Prace zakończyły się sukcesem, a zadowolenie inwestora daje nadzieję na kontynuację realizacji przy kolejnych bliźniaczych budynkach biurowych, gdzie przewidziano podobne technologie – komentuje Piotr Szczepan, przedstawiciel handlowy firmy Remmers.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Warsaw Spire – kolejna inwestycja w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA