„Mieszkanie dla Młodych” – co nowego?
REKLAMA
REKLAMA
Główne założenia „Mieszkania dla Młodych” pozostały takie same jak w koncepcji przedstawionej przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka po drugim expose Premiera Donalda Tuska w połowie października.
REKLAMA
Wśród nowych informacji znalazły się zapowiedzi sankcji za wynajem lub sprzedaż lokalu przed upływem 5 lat od jego zakupu. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie działanie będzie musiał zwrócić proporcjonalną część dopłaty podstawowej wynoszącej 10%. Nie trzeba będzie oddawać tych pieniędzy pod warunkiem, iż sprzedaż mieszania będzie miała miejsce po trzech latach, a w ciągu kolejnych dwóch wszystkie pieniądze uzyskane z tej transakcji zostaną przeznaczone na zakup innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dodatkowa dopłata z tytułu urodzenia lub przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka nie będzie podlegała zwrotowi.
Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” 2013 – większa korzyść dla rodzin z dziećmi
REKLAMA
Program „Mieszkanie dla Młodych” polega na dopłatach pokrywających część ceny nabycia własnego, pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Wiąże się on z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nie może to być jednak dowolny kredyt. Z uszczegółowionych informacji wynika, iż dopłata będzie przyznawana dla kredytów o wartości stanowiącej co najmniej 50% ceny lokalu mieszkalnego (wskaźnik LTV nie niższy niż 50%).
Korzystne informacje dotyczą singli. Powierzchnia mieszkania kwalifikującego się do programu MdM nie będzie mogła przekraczać 75 m kw., przy czym dopłata obejmie 50 m kw. Co ważne nie będzie tutaj rozróżnienia na rodziny i osoby samotne. W „Rodzinie na Swoim” dopłata dla osoby samotnej obejmuje maksymalnie 30 m kw., a dopuszczalny metraż nieruchomości mieszkalnej wynosi 50 m kw.
Limit wiekowy ustalony w MdM na 35 lat w przypadku małżeństw podobnie jak ma to miejsce w jeszcze obowiązującej RnS oceniany będzie przez pryzmat wieku młodszego z małżonków.
W dalszym ciągu jako planowany termin wejścia w życie ustawy utrzymywany jest termin 1 lipca 2013 r.
Program „Mieszkanie dla Młodych” zgodnie z intencją jego autorów ma być naturalną kontynuacją wygaszanej „Rodziny na Swoim”, ale z istotnymi zmianami i uzupełnieniami. Skierowanie do konsultacji społecznych to dopiero początek długiej drogi. Należy mieć nadzieję, iż na kolejnych jej etapach projekt ustawy zostanie na tyle dopracowany, by w jak najlepszym stopniu okazała ona się realnym wsparciem dla młodych osób w nabyciu ich pierwszego mieszkania, a przyjęte w niej ograniczenia nie spowodują wzrostu cen na rynku.
Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” program
REKLAMA
REKLAMA