REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ceny mieszkań na Białołęce po otwarciu mostu Północnego

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Most Północny. Fot. mostpolnocny.warszawa.pl
Most Północny. Fot. mostpolnocny.warszawa.pl
http://mostpolnocny.warszawa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Długo oczekiwane oddanie do użytku mostu Północnego zmieniło w sposób diametralny sytuację mieszkańców warszawskiej Białołęki. Pozytywne skutki tej inwestycji mogą daleko wykraczać poza korzyści wynikające poza udrożnienie Białołęki. Jest bowiem prawdopodobne, że zainteresowanie nieruchomościami w tej lokalizacji będzie wciąż utrzymywało się na wysokim poziomie – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Białołęka długo była kojarzona z dużymi korkami. Otwarcie mostu Północnego przyniosło poprawę sytuacji. Utrudnienia w niewielkim stopniu występują nadal, ale dotyczą one głównie pasów ruchu w kierunku Targówka i Marek. Natomiast oba pasy prowadzące od strony Żoliborza do ul. Modlińskiej i dalej do Białołęki, pozostają nawet w godzinach komunikacyjnego szczytu praktycznie puste. Wniosek nasuwa się sam – warto było czekać.

REKLAMA

Cena za korki

– Most Północny, któremu stołeczni radni nadali imię Marii Skłodowskiej-Curie, miał być gotowy już w 2003 roku. Poślizg spowodowany biurokratycznym zamieszaniem, protestami ekologów czy komplikacjami przy przetargach wyniósł więc dokładnie 9 lat – mówi Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com. Jakie są konsekwencje takiego stanu rzeczy?

Zobacz także: Most Północny: GALERIA

„Raport o korkach w 7-miu największych miastach Polski” przygotowany przez Deloitte i Targeo.pl podaje, z powodu utrudnień w ruchu drogowym w największych polskich miastach państwo traci rocznie 3,1 mld zł. Według ekspertów z firmy doradczej Deloitte, pracujący w tych 7-miu miastach: w Warszawie, w Łodzi, we Wrocławiu, w Krakowie, w Katowicach, w Poznaniu i w Gdańsku – tracili w korkach w 2011 roku średnio 13,6 mln zł dziennie. Co w skali miesiąca daje to kwotę 299 mln zł. Kierowcy zaś ponieśli średni koszt na poziomie 2811 zł w ciągu 2011 roku. Natomiast według oficjalnych danych koszt budowy odcinka trasy mostu Północnego od ul. Modlińskiej do ul. Pułkowej (ok. 3,4 km) wyniósł 976 mln zł. Warszawa dostała dotację unijną na inwestycję w wysokości 374 mln zł. Dane te pokazują, że budżet budowy mostu wyniósł dokładnie tyle, ile zaledwie 3-miesięczne „korkopochodne” straty kierowców z siedmiu największych polskich miast.

Zobacz także: Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?

Jeśli przyjmiemy, że badania Deloitte i Targeo.pl są miarodajne to okazuje się, że gospodarka i mieszkańcy Białołęki przemieszczający się własnym środkiem transportu, ponieśli koszt większy niż budżet wykorzystany do budowy mostu.

Niższe ceny

REKLAMA

Powstanie mostu Północnego ma zasadniczy wpływ na ceny nieruchomości na Białołęce. Mieszkania w tej dzielnicy stają się coraz bardziej atrakcyjne, zarówno ze względu na lepszą komunikację, jak i niższe, niż w innych dzielnicach, ceny mieszkań (jest to jedna trzecia średniej ceny mieszkania w Warszawie).

– Z danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że w ciągu ostatniego roku, pomiędzy 1Q 2011 a 1Q 2012 średnia cena m kw. mieszkań wybudowanych przez deweloperów na Białołęce obniżyła się z 6385 zł do 6147 zł, co oznacza 3,9% spadku. Dla całej Warszawy zniżka cen ofertowych była zdecydowanie skromniejsza i wyniosła zaledwie 2,1 % (z 8173 zł do 8005 zł) – mówi Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Stadion Narodowy w końcu otwarty

Dane te wyraźnie pokazują, że wybudowanie nowego mostu nie wpłynęło na wzrost ceny mieszkań na Białołęce. Może to wynikać z tego, że w tym rejonie realizowanych jest około 30-stu inwestycji – co oznacza, że deweloperzy intensywnie konkurują ze sobą. Dodatkowo Tarchomin, czyli centrum Białołęki od najbliższej stacji metra dzieli 5 km, odcinek ten można komunikacją miejską pokonać przez kilka minut. W związku z tym, w ciągu kilku najbliższych lat, można spodziewać się wzrostu cen mieszkań na Białołęce.

Jest rzeczą oczywistą, że nowy most imienia słynnej polskiej uczonej, już teraz nadaje lokalizacji białołęckiej nowy, zupełnie inny wymiar, który z czasem będzie doceniany przez coraz większą rzeszę osób poszukujących najlepszej lokalizacji do zamieszkania – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Euro 2012 – reprezentacja Polski zamieszka w Hotelu Hyatt: GALERIA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA