REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczne osiedla – sprawdzą się w Polsce?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ekologiczne osiedla stają się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.
Ekologiczne osiedla stają się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekologiczne osiedla stają się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. W Polsce zainteresowanie ekologią z roku na rok rośnie. Czy ekologiczne osiedla sprawdzą się także na polskim rynku nieruchomości?

Pomysł na osiedla ekologiczne narodził się w krajach skandynawskich. Takie inwestycje są budowane z naturalnych surowców, zasila się je alternatywnymi źródłami energii, dzięki czemu możliwie najmniej ingerują w środowisko naturalne. Dodatkowo ważną rolę pełni integracja mieszkańców, dla których osiedle ma być czymś na kształt samowystarczalnej osady, o którą wspólnie dbają.  W Polsce jednak większość „eko-inwestycji” jest taka tylko z nazwy.

REKLAMA

Osiedle domków z gliny

Stowarzyszenie Terra Habitar z Wrocławia planuje wybudowanie osiedli domków z gliny. To materiał nie tylko tani i łatwy w otrzymaniu, lecz także wytrzymały i estetyczny. Takie projekty utworzono już we Francji i w Niemczech, a na bliskim wschodzie nadal jest to jedna z częstszych metod produkcji.

Zobacz także: Dzień otwarty na osiedlu Orla II w Ząbkach

Osiedle, które ma powstać we wsi Przezdrowice (2 km od Sobótki k.Wrocławia), zostanie zbudowane przez mieszkańców własnoręcznie. To kolejny sposób na obniżenie kosztów i pomysł, jak zintegrować przyszłych sąsiadów, przyzwyczaić ich do pomagania sobie nawzajem i dbania o wspólne dobro. Dlatego też poszczególne domki nie są ogradzane – jedynie w środku znajduje się prywatne atrium, zewnętrzny ogród ma być dostępny dla wszystkich. Wybudowanie domu z gliny ma kosztować o ok. 30 proc. mniej niż budowa tradycyjnego lokum.

Alternatywne źródła energii

REKLAMA

Proekologiczne osiedle powinno być w miarę możliwości zasilane alternatywnymi źródłami energii. Takiego rozwiązania użyto w 5 domkach jednorodzinnych w Woli Kopcowej (gm. Masłów) – zamiast tradycyjnego ogrzewania użyto pompy ciepła, która wykorzystuje naturalną różnicę temperatur między wodami gruntowymi a powierzchnią. Ponadto oświetlenie osiedla Węgorzyno zostanie zasilone energią słoneczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak nie liczy się tylko to, jaką energię dostarczamy, ale także to, co z nią robimy. Tzw. domy pasywne pozwalają na jak największe ograniczanie zużycia ciepła. Takimi zasadami kieruje się osiedle energooszczędne budowane przez dewelopera Towarzystwo Ziemskie Sp. z o. o. W budynkach montowane są 3-szybowe okna oraz specjalnie ogrzewane ściany, co pozwoli mieszkańcom na zmniejszenie ubytków ciepła, czyli zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

W dłuższej perspektywie mieszkańcy takich osiedli oszczędzają nadmiernie eksploatowane surowce. Jednak to rozwiązanie zadowoli nie tylko ekologów: dzięki niemu po prostu zmniejszą się rachunki za zużycie energii elektrycznej oraz za czynsz.

Zobacz także: Inwestycja mieszkaniowa La Cascade: GALERIA


Energooszczędne materiały

REKLAMA

Istotne jest również, by budynki zostały zbudowane z energooszczędnych materiałów, dzięki którym można łatwiej ogrzać dom czy mieszkanie, a ciepło nie będzie uciekać. Poza wymienioną już gliną, do łask coraz częściej powracają naturalne surowce takie jak: słoma, drewno czy cegła. Ich zaletą jest dobra termoregulacja, a co za tym idzie – mniejsze rachunki za ogrzewanie. Wbrew pozorom budynku powstające w ten sposób budynki są również dość trwałe – mogą stać nawet przez 100 lat. Dlatego to rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w USA i Europie Zachodniej.

Zasadą doboru ekologicznych surowców kieruje się deweloper osiedla Francuska Park w Katowicach. Do wykończenia budynków używa naturalnych materiałów: drewna, pustaków ceramicznych, ekologicznych farb oraz płyt wiórowo-cementowych, które są zdrowsze dla mieszkańców i można je poddać recyklingowi. Dodatkowo na terenie inwestycji ma powstać zbiornik na wodę deszczową, którą później będą podlewane tereny zielone.

Zobacz także: Osiedle Derby 14 – powstanie II etap

Wadą osiedli ekologicznych jest to, że często ich budowa jest droższa niż tradycyjnych budynków. Materiały (poza wyjątkami takimi jak glina) są droższe, nie każdego też stać na lampę solarną czy wiatrak produkujący prąd. Z drugiej strony takie rozwiązanie pozwala na uniezależnienie się, przynajmniej częściowe, od komercyjnych dostawców prądu, którzy stopniowo podnoszą ceny za swoje usługi. Prawdziwe ekologiczne osiedla należą w Polsce jeszcze do rzadkości. Ekologiczny tryb życia ma jednak wielu zwolenników, którzy stanowią coraz większą część konsumentów. Deweloperzy prędzej czy później będą musieli wziąć także ich oczekiwania pod uwagę.

Zobacz także: Osiedle Zielona Italia: GALERIA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA