REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczne osiedla – sprawdzą się w Polsce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ekologiczne osiedla stają się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.
Ekologiczne osiedla stają się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekologiczne osiedla stają się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. W Polsce zainteresowanie ekologią z roku na rok rośnie. Czy ekologiczne osiedla sprawdzą się także na polskim rynku nieruchomości?

Pomysł na osiedla ekologiczne narodził się w krajach skandynawskich. Takie inwestycje są budowane z naturalnych surowców, zasila się je alternatywnymi źródłami energii, dzięki czemu możliwie najmniej ingerują w środowisko naturalne. Dodatkowo ważną rolę pełni integracja mieszkańców, dla których osiedle ma być czymś na kształt samowystarczalnej osady, o którą wspólnie dbają.  W Polsce jednak większość „eko-inwestycji” jest taka tylko z nazwy.

REKLAMA

Osiedle domków z gliny

Stowarzyszenie Terra Habitar z Wrocławia planuje wybudowanie osiedli domków z gliny. To materiał nie tylko tani i łatwy w otrzymaniu, lecz także wytrzymały i estetyczny. Takie projekty utworzono już we Francji i w Niemczech, a na bliskim wschodzie nadal jest to jedna z częstszych metod produkcji.

Zobacz także: Dzień otwarty na osiedlu Orla II w Ząbkach

Osiedle, które ma powstać we wsi Przezdrowice (2 km od Sobótki k.Wrocławia), zostanie zbudowane przez mieszkańców własnoręcznie. To kolejny sposób na obniżenie kosztów i pomysł, jak zintegrować przyszłych sąsiadów, przyzwyczaić ich do pomagania sobie nawzajem i dbania o wspólne dobro. Dlatego też poszczególne domki nie są ogradzane – jedynie w środku znajduje się prywatne atrium, zewnętrzny ogród ma być dostępny dla wszystkich. Wybudowanie domu z gliny ma kosztować o ok. 30 proc. mniej niż budowa tradycyjnego lokum.

Alternatywne źródła energii

REKLAMA

Proekologiczne osiedle powinno być w miarę możliwości zasilane alternatywnymi źródłami energii. Takiego rozwiązania użyto w 5 domkach jednorodzinnych w Woli Kopcowej (gm. Masłów) – zamiast tradycyjnego ogrzewania użyto pompy ciepła, która wykorzystuje naturalną różnicę temperatur między wodami gruntowymi a powierzchnią. Ponadto oświetlenie osiedla Węgorzyno zostanie zasilone energią słoneczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak nie liczy się tylko to, jaką energię dostarczamy, ale także to, co z nią robimy. Tzw. domy pasywne pozwalają na jak największe ograniczanie zużycia ciepła. Takimi zasadami kieruje się osiedle energooszczędne budowane przez dewelopera Towarzystwo Ziemskie Sp. z o. o. W budynkach montowane są 3-szybowe okna oraz specjalnie ogrzewane ściany, co pozwoli mieszkańcom na zmniejszenie ubytków ciepła, czyli zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

W dłuższej perspektywie mieszkańcy takich osiedli oszczędzają nadmiernie eksploatowane surowce. Jednak to rozwiązanie zadowoli nie tylko ekologów: dzięki niemu po prostu zmniejszą się rachunki za zużycie energii elektrycznej oraz za czynsz.

Zobacz także: Inwestycja mieszkaniowa La Cascade: GALERIA


Energooszczędne materiały

REKLAMA

Istotne jest również, by budynki zostały zbudowane z energooszczędnych materiałów, dzięki którym można łatwiej ogrzać dom czy mieszkanie, a ciepło nie będzie uciekać. Poza wymienioną już gliną, do łask coraz częściej powracają naturalne surowce takie jak: słoma, drewno czy cegła. Ich zaletą jest dobra termoregulacja, a co za tym idzie – mniejsze rachunki za ogrzewanie. Wbrew pozorom budynku powstające w ten sposób budynki są również dość trwałe – mogą stać nawet przez 100 lat. Dlatego to rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w USA i Europie Zachodniej.

Zasadą doboru ekologicznych surowców kieruje się deweloper osiedla Francuska Park w Katowicach. Do wykończenia budynków używa naturalnych materiałów: drewna, pustaków ceramicznych, ekologicznych farb oraz płyt wiórowo-cementowych, które są zdrowsze dla mieszkańców i można je poddać recyklingowi. Dodatkowo na terenie inwestycji ma powstać zbiornik na wodę deszczową, którą później będą podlewane tereny zielone.

Zobacz także: Osiedle Derby 14 – powstanie II etap

Wadą osiedli ekologicznych jest to, że często ich budowa jest droższa niż tradycyjnych budynków. Materiały (poza wyjątkami takimi jak glina) są droższe, nie każdego też stać na lampę solarną czy wiatrak produkujący prąd. Z drugiej strony takie rozwiązanie pozwala na uniezależnienie się, przynajmniej częściowe, od komercyjnych dostawców prądu, którzy stopniowo podnoszą ceny za swoje usługi. Prawdziwe ekologiczne osiedla należą w Polsce jeszcze do rzadkości. Ekologiczny tryb życia ma jednak wielu zwolenników, którzy stanowią coraz większą część konsumentów. Deweloperzy prędzej czy później będą musieli wziąć także ich oczekiwania pod uwagę.

Zobacz także: Osiedle Zielona Italia: GALERIA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA