REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Subskrybuj nas na Youtube
Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zanim zdecydujemy się na kupno nieruchomości, warto dokładnie sprawdzić dewelopera, który jest odpowiedzialny za inwestycję. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Zwykle im wcześniejszy etap budowy, tym trudniej dokładnie przeanalizować sytuację. Informacje udostępniane przez deweloperów w folderach reklamowych koncentrują się na zaletach projektu. Sami musimy więc sprawdzić, czy cena za metr kwadratowy jest adekwatna do jakości.

REKLAMA

Informacje o deweloperze

Nabywca mieszkania powinien wiedzieć, jak długo deweloper działa na rynku, ile zrealizował wcześniej projektów, a także kiedy lokal zostanie oddany do użytku i jaka jest forma prawna gruntu. Należy również zwrócić uwagę na deklarowany czas podpisania aktu notarialnego, a więc przeniesienia własności nieruchomości. Im większa jest liczba zrealizowanych projektów przez dewelopera, tym bardziej przemawia to na jego korzyść.  Najlepiej, żeby było ich kilkanaście. Opinie o nich możemy łatwo znaleźć w Internecie, choć tu akurat należy być ostrożnym. Wiadomo, że zawsze znajdziemy niepochlebne komentarze, ale szczególnie czujni powinniśmy stać się w momencie, gdy negatywne opinie znacząco przeważają.

Zobacz także: Tanie mieszkanie w centrum miasta – czy się opłaca?

Jeżeli chodzi o prawny aspekt gruntu, to istnieją dwie możliwości. Pierwsza, korzystniejsza, gdy deweloper ma wykupiony grunt na własność oraz druga, gdy jest tylko użytkownikiem wieczystym. Wówczas musimy niestety liczyć się z dodatkowymi opłatami. Istotną kwestią jest również forma prawna samego dewelopera. Najbezpieczniej, gdy jest on spółką giełdową, bo to zwiększa jego przejrzystość finansową. Trochę gorzej, ale wciąż dość rozsądnie, gdy mamy do czynienia ze spółką akcyjną. Natomiast na pewno trzeba uważać na osoby fizyczne lub spółki cywilne i spółki o ograniczonej odpowiedzialności, które niestety powstają czasami,  by zrealizować tylko jedną inwestycję.  To szczególnie ważne zwłaszcza, gdy kupujemy przysłowiową „dziurę w ziemi” i chcemy mieć pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Ustawa deweloperska

Warto obserwować sytuację na rynku nieruchomości, zwracać uwagę na zmiany w przepisach prawnych. We wrześniu bieżącego roku sejm przyjął większość poprawek senatu do tzw. ustawy deweloperskiej. Nowe prawo ma chronić nabywców niewybudowanych jeszcze mieszkań przed utratą pieniędzy, w przypadku gdy deweloper ogłosi bankructwo. W myśl nowych zasad priorytetem będzie wówczas ukończenie inwestycji i przekazanie lokalów klientom. Pieniądze kupujących domy i mieszkania od deweloperów będą trafiały na otwarty, mieszkaniowy rachunek powierniczy. Obowiązkowe będzie także zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Ustawa musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta zanim wejdzie w życie po sześciu miesiącach od daty jej proklamowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkanie to inwestycja na wiele lat

Wybierając mieszkanie, musimy pamiętać, że spędzimy w nim prawdopodobnie wiele lat, może nawet całe życie. To, co dziś wydaje się błahostką, po dłuższym czasie może urosnąć do rangi prawdziwego problemu. Dlatego tak istotna jest lokalizacja. Dogodny dojazd do centrum i rozwinięta infrastruktura osiedla to duże plusy, zwłaszcza jeśli planujemy powiększenie rodziny. Bliskość przedszkola, dużo zieleni i sklepy z bogatym asortymentem doceniamy wówczas o wiele bardziej.

– Przyjrzyjmy się otoczeniu, zwróćmy uwagę na garaże, parki, chodniki i place zabaw – zachęca Paweł Melka z firmy konserwatorsko-budowlanej Integer S.A.

To pierwsza taka inwestycja w tej części miasta od wielu lat. Choć zakończy się dopiero w trzecim kwartale 2012 roku, chętnych do zakupu nie brakuje już dziś. Położona na prawym brzegu Odry Wielka Wyspa urzeka piękną zielenią i oryginalną, przedwojenną architekturą.

Sprawdź mieszkanie przed odbiorem

Odbiór lokalu na pewno nie jest czystą formalnością. Przed zamieszkaniem trzeba bardzo dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i zgodność wykonanych prac
z zasadami sztuki budowlanej.

– Warto zabrać ze sobą poziomicę, aby skontrolować, czy ściany nie odchylają się od pionu. Obserwacja „na oko” niestety nie wystarcza – radzi Paweł Melka z Integer S.A.

Sporo uwagi powinniśmy poświęcić oknom i  drzwiom, przyjrzeć się, czy nie ma na nich rys, czy otwierają się i zamykają bezproblemowo. Tak samo ważna jest podłoga, a tu akurat bardzo łatwo coś przeoczyć. Wszelkiego rodzaju zadrapania lub wybrzuszenia nie powinny się na niej znaleźć. Następnie skontrolujmy, czy jest prąd, a także, czy wszystkie planowane dopływy i odpływy wody zostały wykonane. Warto też mieć na uwadze, że sztuczne światło może maskować wiele niedociągnięć, dlatego na odbiór umówmy się w ciągu dnia. 

Zobacz także: Osiedle RED Park w Poznaniu

REKLAMA

– Sporo rzeczy dla laika jest kompletnie niezauważalnych, stąd najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowca. Na pewno zwróci uwagę na trudne do wychwycenia detale, jak na przykład prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych i grzejników czy silikon wokół okien – mówi P. Melka.

Wszystkie nasze uwagi powinny znaleźć się w wykazie usterek. Dopiero po usunięciu wad i ponownej ocenie stanu mieszkania możemy bezpiecznie złożyć podpis na protokole zdawczo-odbiorczym.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA