REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zanim zdecydujemy się na kupno nieruchomości, warto dokładnie sprawdzić dewelopera, który jest odpowiedzialny za inwestycję. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Zwykle im wcześniejszy etap budowy, tym trudniej dokładnie przeanalizować sytuację. Informacje udostępniane przez deweloperów w folderach reklamowych koncentrują się na zaletach projektu. Sami musimy więc sprawdzić, czy cena za metr kwadratowy jest adekwatna do jakości.

REKLAMA

Informacje o deweloperze

Nabywca mieszkania powinien wiedzieć, jak długo deweloper działa na rynku, ile zrealizował wcześniej projektów, a także kiedy lokal zostanie oddany do użytku i jaka jest forma prawna gruntu. Należy również zwrócić uwagę na deklarowany czas podpisania aktu notarialnego, a więc przeniesienia własności nieruchomości. Im większa jest liczba zrealizowanych projektów przez dewelopera, tym bardziej przemawia to na jego korzyść.  Najlepiej, żeby było ich kilkanaście. Opinie o nich możemy łatwo znaleźć w Internecie, choć tu akurat należy być ostrożnym. Wiadomo, że zawsze znajdziemy niepochlebne komentarze, ale szczególnie czujni powinniśmy stać się w momencie, gdy negatywne opinie znacząco przeważają.

Zobacz także: Tanie mieszkanie w centrum miasta – czy się opłaca?

Jeżeli chodzi o prawny aspekt gruntu, to istnieją dwie możliwości. Pierwsza, korzystniejsza, gdy deweloper ma wykupiony grunt na własność oraz druga, gdy jest tylko użytkownikiem wieczystym. Wówczas musimy niestety liczyć się z dodatkowymi opłatami. Istotną kwestią jest również forma prawna samego dewelopera. Najbezpieczniej, gdy jest on spółką giełdową, bo to zwiększa jego przejrzystość finansową. Trochę gorzej, ale wciąż dość rozsądnie, gdy mamy do czynienia ze spółką akcyjną. Natomiast na pewno trzeba uważać na osoby fizyczne lub spółki cywilne i spółki o ograniczonej odpowiedzialności, które niestety powstają czasami,  by zrealizować tylko jedną inwestycję.  To szczególnie ważne zwłaszcza, gdy kupujemy przysłowiową „dziurę w ziemi” i chcemy mieć pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Ustawa deweloperska

Warto obserwować sytuację na rynku nieruchomości, zwracać uwagę na zmiany w przepisach prawnych. We wrześniu bieżącego roku sejm przyjął większość poprawek senatu do tzw. ustawy deweloperskiej. Nowe prawo ma chronić nabywców niewybudowanych jeszcze mieszkań przed utratą pieniędzy, w przypadku gdy deweloper ogłosi bankructwo. W myśl nowych zasad priorytetem będzie wówczas ukończenie inwestycji i przekazanie lokalów klientom. Pieniądze kupujących domy i mieszkania od deweloperów będą trafiały na otwarty, mieszkaniowy rachunek powierniczy. Obowiązkowe będzie także zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Ustawa musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta zanim wejdzie w życie po sześciu miesiącach od daty jej proklamowania.


Mieszkanie to inwestycja na wiele lat

Wybierając mieszkanie, musimy pamiętać, że spędzimy w nim prawdopodobnie wiele lat, może nawet całe życie. To, co dziś wydaje się błahostką, po dłuższym czasie może urosnąć do rangi prawdziwego problemu. Dlatego tak istotna jest lokalizacja. Dogodny dojazd do centrum i rozwinięta infrastruktura osiedla to duże plusy, zwłaszcza jeśli planujemy powiększenie rodziny. Bliskość przedszkola, dużo zieleni i sklepy z bogatym asortymentem doceniamy wówczas o wiele bardziej.

– Przyjrzyjmy się otoczeniu, zwróćmy uwagę na garaże, parki, chodniki i place zabaw – zachęca Paweł Melka z firmy konserwatorsko-budowlanej Integer S.A.

To pierwsza taka inwestycja w tej części miasta od wielu lat. Choć zakończy się dopiero w trzecim kwartale 2012 roku, chętnych do zakupu nie brakuje już dziś. Położona na prawym brzegu Odry Wielka Wyspa urzeka piękną zielenią i oryginalną, przedwojenną architekturą.

Sprawdź mieszkanie przed odbiorem

Odbiór lokalu na pewno nie jest czystą formalnością. Przed zamieszkaniem trzeba bardzo dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i zgodność wykonanych prac
z zasadami sztuki budowlanej.

– Warto zabrać ze sobą poziomicę, aby skontrolować, czy ściany nie odchylają się od pionu. Obserwacja „na oko” niestety nie wystarcza – radzi Paweł Melka z Integer S.A.

Sporo uwagi powinniśmy poświęcić oknom i  drzwiom, przyjrzeć się, czy nie ma na nich rys, czy otwierają się i zamykają bezproblemowo. Tak samo ważna jest podłoga, a tu akurat bardzo łatwo coś przeoczyć. Wszelkiego rodzaju zadrapania lub wybrzuszenia nie powinny się na niej znaleźć. Następnie skontrolujmy, czy jest prąd, a także, czy wszystkie planowane dopływy i odpływy wody zostały wykonane. Warto też mieć na uwadze, że sztuczne światło może maskować wiele niedociągnięć, dlatego na odbiór umówmy się w ciągu dnia. 

Zobacz także: Osiedle RED Park w Poznaniu

REKLAMA

– Sporo rzeczy dla laika jest kompletnie niezauważalnych, stąd najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowca. Na pewno zwróci uwagę na trudne do wychwycenia detale, jak na przykład prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych i grzejników czy silikon wokół okien – mówi P. Melka.

Wszystkie nasze uwagi powinny znaleźć się w wykazie usterek. Dopiero po usunięciu wad i ponownej ocenie stanu mieszkania możemy bezpiecznie złożyć podpis na protokole zdawczo-odbiorczym.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA