REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zanim zdecydujemy się na kupno nieruchomości, warto dokładnie sprawdzić dewelopera, który jest odpowiedzialny za inwestycję. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Zwykle im wcześniejszy etap budowy, tym trudniej dokładnie przeanalizować sytuację. Informacje udostępniane przez deweloperów w folderach reklamowych koncentrują się na zaletach projektu. Sami musimy więc sprawdzić, czy cena za metr kwadratowy jest adekwatna do jakości.

REKLAMA

Informacje o deweloperze

Nabywca mieszkania powinien wiedzieć, jak długo deweloper działa na rynku, ile zrealizował wcześniej projektów, a także kiedy lokal zostanie oddany do użytku i jaka jest forma prawna gruntu. Należy również zwrócić uwagę na deklarowany czas podpisania aktu notarialnego, a więc przeniesienia własności nieruchomości. Im większa jest liczba zrealizowanych projektów przez dewelopera, tym bardziej przemawia to na jego korzyść.  Najlepiej, żeby było ich kilkanaście. Opinie o nich możemy łatwo znaleźć w Internecie, choć tu akurat należy być ostrożnym. Wiadomo, że zawsze znajdziemy niepochlebne komentarze, ale szczególnie czujni powinniśmy stać się w momencie, gdy negatywne opinie znacząco przeważają.

Zobacz także: Tanie mieszkanie w centrum miasta – czy się opłaca?

Jeżeli chodzi o prawny aspekt gruntu, to istnieją dwie możliwości. Pierwsza, korzystniejsza, gdy deweloper ma wykupiony grunt na własność oraz druga, gdy jest tylko użytkownikiem wieczystym. Wówczas musimy niestety liczyć się z dodatkowymi opłatami. Istotną kwestią jest również forma prawna samego dewelopera. Najbezpieczniej, gdy jest on spółką giełdową, bo to zwiększa jego przejrzystość finansową. Trochę gorzej, ale wciąż dość rozsądnie, gdy mamy do czynienia ze spółką akcyjną. Natomiast na pewno trzeba uważać na osoby fizyczne lub spółki cywilne i spółki o ograniczonej odpowiedzialności, które niestety powstają czasami,  by zrealizować tylko jedną inwestycję.  To szczególnie ważne zwłaszcza, gdy kupujemy przysłowiową „dziurę w ziemi” i chcemy mieć pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Ustawa deweloperska

Warto obserwować sytuację na rynku nieruchomości, zwracać uwagę na zmiany w przepisach prawnych. We wrześniu bieżącego roku sejm przyjął większość poprawek senatu do tzw. ustawy deweloperskiej. Nowe prawo ma chronić nabywców niewybudowanych jeszcze mieszkań przed utratą pieniędzy, w przypadku gdy deweloper ogłosi bankructwo. W myśl nowych zasad priorytetem będzie wówczas ukończenie inwestycji i przekazanie lokalów klientom. Pieniądze kupujących domy i mieszkania od deweloperów będą trafiały na otwarty, mieszkaniowy rachunek powierniczy. Obowiązkowe będzie także zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Ustawa musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta zanim wejdzie w życie po sześciu miesiącach od daty jej proklamowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkanie to inwestycja na wiele lat

Wybierając mieszkanie, musimy pamiętać, że spędzimy w nim prawdopodobnie wiele lat, może nawet całe życie. To, co dziś wydaje się błahostką, po dłuższym czasie może urosnąć do rangi prawdziwego problemu. Dlatego tak istotna jest lokalizacja. Dogodny dojazd do centrum i rozwinięta infrastruktura osiedla to duże plusy, zwłaszcza jeśli planujemy powiększenie rodziny. Bliskość przedszkola, dużo zieleni i sklepy z bogatym asortymentem doceniamy wówczas o wiele bardziej.

– Przyjrzyjmy się otoczeniu, zwróćmy uwagę na garaże, parki, chodniki i place zabaw – zachęca Paweł Melka z firmy konserwatorsko-budowlanej Integer S.A.

To pierwsza taka inwestycja w tej części miasta od wielu lat. Choć zakończy się dopiero w trzecim kwartale 2012 roku, chętnych do zakupu nie brakuje już dziś. Położona na prawym brzegu Odry Wielka Wyspa urzeka piękną zielenią i oryginalną, przedwojenną architekturą.

Sprawdź mieszkanie przed odbiorem

Odbiór lokalu na pewno nie jest czystą formalnością. Przed zamieszkaniem trzeba bardzo dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i zgodność wykonanych prac
z zasadami sztuki budowlanej.

– Warto zabrać ze sobą poziomicę, aby skontrolować, czy ściany nie odchylają się od pionu. Obserwacja „na oko” niestety nie wystarcza – radzi Paweł Melka z Integer S.A.

Sporo uwagi powinniśmy poświęcić oknom i  drzwiom, przyjrzeć się, czy nie ma na nich rys, czy otwierają się i zamykają bezproblemowo. Tak samo ważna jest podłoga, a tu akurat bardzo łatwo coś przeoczyć. Wszelkiego rodzaju zadrapania lub wybrzuszenia nie powinny się na niej znaleźć. Następnie skontrolujmy, czy jest prąd, a także, czy wszystkie planowane dopływy i odpływy wody zostały wykonane. Warto też mieć na uwadze, że sztuczne światło może maskować wiele niedociągnięć, dlatego na odbiór umówmy się w ciągu dnia. 

Zobacz także: Osiedle RED Park w Poznaniu

REKLAMA

– Sporo rzeczy dla laika jest kompletnie niezauważalnych, stąd najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowca. Na pewno zwróci uwagę na trudne do wychwycenia detale, jak na przykład prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych i grzejników czy silikon wokół okien – mówi P. Melka.

Wszystkie nasze uwagi powinny znaleźć się w wykazie usterek. Dopiero po usunięciu wad i ponownej ocenie stanu mieszkania możemy bezpiecznie złożyć podpis na protokole zdawczo-odbiorczym.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA