REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy poszukują tańszych mieszkań

RED Real Estate Development

REKLAMA

REKLAMA

Polacy poszukują tańszych mieszkań. Zainteresowanie tańszymi lokalami to wynik zmian, jakie zaszły na rynku nieruchomości i rynku kredytów.

Ograniczenia w „Rodzinie na Swoim”

Nowe zasady dotyczące przyznawania kredytów z dopłatą w ramach programu „Rodzina na Swoim” będą sprzyjać zakupowi mniejszych mieszkań oraz rozwojowi ekonomicznych inwestycji zlokalizowanych na obrzeżach miast. Przepisy obowiązujące teraz spowodowały poważne ograniczenie cen mieszkań objętych programem. Niewiele lokali zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym może sprostać nowym kryteriom cenowym.

REKLAMA

Do miast, w których można szukać mieszkań ze świecą, które mieszczą się w obecnych limitach, należą m.in. Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Kraków, Gdańsk, Olsztyn i Poznań. Próg, który wynosił w nich wcześniej ok. 7 tys. zł/mkw. dla mieszkań deweloperskich, po wprowadzeniu nowelizacji spadł o prawie jedną trzecią (wyliczenia Home Broker).

W Poznaniu wprowadzenie dla nowych mieszkań limitu w wysokości 5130 zł/mkw. powoduje, że znalezienie jakiegokolwiek lokalu spełniającego te wymagania jest prawie niemożliwe.

Zobacz także: Apartamentowiec Dune nad Bałtykiem

REKLAMA

– W inwestycji, którą realizujemy w poznańskim Dębcu, mamy mieszkania w cenie od 5100 zł/mkw. Wcześniej wszystkie lokale o metrażu do 75 mkw. na osiedlu RED Park kwalifikowały się do dopłat. Nowe kryteria spełnia tylko niewielka część oferty. Naszym klientom proponujemy w zamian system finansowania 15/85. Dzięki temu, że 85 proc. wartości mieszkania kupujący wpłacają dopiero przed odbiorem kluczy, mogą zaoszczędzić na odsetkach od kredytu – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

W prawdzie beneficjentami programu RnS są teraz single, ale ustawodawca pozwala im kupić tylko mieszkanie do 50 mkw., z których tylko do 30 mkw. rząd dopłaca do odsetek od kredytu. Dlatego jeszcze większe niż dotychczas wzięcie będą miały nieduże lokale.   

Kredyt we franku coraz trudniej dostępny

REKLAMA

Zakup większych i droższych mieszkań może być ograniczony także poprzez podjętą przez większość banków decyzję o ograniczeniu przyznawania tańszych kredytów denominowanych we franku szwajcarskim. Pożyczkobiorcom chcącym zaciągnąć kredyty walutowe nie sprzyjają też przepisy wprowadzane sukcesywnie w bankach, zaostrzające selekcję wnioskodawców, które zostały narzucone instytucjom finansowym przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dlatego apartamenty, które dotąd były najczęściej finansowane z kredytów w obcych walutach, mają teraz mniejszą szansę na sprzedaż. Dodatkowo obrót nieruchomościami kupowanymi na kredyt we franku ogranicza też wysoki kurs tej waluty. Większość kredytów (wartościowo 78,4 proc. wg raportu AMRON) udzielana jest dziś w PLN. Problem w ty, że nie są one najtańsze. Szczególnie, że w tym roku wzrósł już czterokrotnie WIBOR, od którego głównie uzależniona jest marża kredytów w złotych. Z kolei pożyczki w euro obejmują tylko ponad 14 proc. wartości wszystkich przyznawanych pożyczek hipotecznych. Frank jest coraz trudniej dostępny. Kredyt w CHF można dziś dostać tylko w kilku bankach, które można policzyć na palcach jednej ręki.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do UE

Ustawa deweloperska chroni klientów

Nie bez znaczenia dla rozwoju rynku deweloperskiego będzie miało też wprowadzenie nowych przepisów dotyczących płatności i zawierania umów na mieszkania, które są w trakcie budowy. Kupujący mieszkania będą wpłacać pieniądze nie na konto firmy deweloperskiej, ale na rachunek powierniczy i zawsze będą zawierać umowy przedwstępne u notariusza. Projekt ustawy deweloperskiej, który niedawno przyjął Sejm, z pewnością chroni interes kupujących i zabezpiecza przed praktykami nieuczciwych firm. Z drugiej strony zaś nakłada na deweloperów obowiązki związane z koniecznością ponoszenia dużych nakładów finansowych. To z kolei zwiększa koszty realizacji inwestycji mieszkaniowych i może wpłynąć na zahamowanie rozwoju rynku pierwotnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA