REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sierpień: spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych. Fot. UWI Inwestycje S.A.
Spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych. Fot. UWI Inwestycje S.A.
UWI Inwestycje S.A.
UWI Inwestycje S.A.

REKLAMA

REKLAMA

W sierpniu spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych niż w zeszłym roku. Mimo że ogólna liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest większa niż w lipcu, aktywność spółdzielni mieszkaniowych na rynku nieruchomości znacznie zmalała.

Budownictwo mieszkaniowe w sierpniu br., w porównaniu do ósmego miesiąca 2010 roku, odznaczało się polepszeniem aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Wzrosły one odpowiednio o 6,1% i 2,7%. Gorsze dane można obserwować w obszarze ilości nowo rozpoczynanych budów. Ich liczba spadła o 4,5%. Wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu były jednak lepsze niż przed miesiącem.

REKLAMA

Większa liczba gotowych mieszkań

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań oddanych do użytkowania na tle wyników za pierwszych osiem miesięcy 2011 roku. W porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem spadła ona o 12,3%. Zeszłomiesięczny wzrost na poziomie 2,7%, wyróżnia się więc pozytywnie. W sierpniu oddano 10,8 tys. nowych mieszkań.

Zobacz także: Osiedle Alpha w warszawskich Skoroszach: dzień otwarty

Warto także zwrócić uwagę na wyniki działalności deweloperów. W sierpniu oddali oni do użytkowania o 1,4% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Pomimo spadku jest to jednak wynik znacznie lepszy niż w ostatnich miesiącach. Sumując bowiem wynik za okres od stycznia do sierpnia, zakończyli oni budowę 67,1 tys. mieszkań, co oznacza spadek aż o 23,1% względem analogicznego okresu 2010 r. Lepsze dane za sierpień mogą wynikać z faktu, że duża część inwestycji rozpoczynanych po kryzysie ma się ku końcowi. Oznaczałoby to, że najbliższe miesiące mogą przynieść wzrost dynamiki przyrostu liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Warto w tym kontekście przytoczyć także dane GUS, według których kumulacja liczby mieszkań oddanych do użytkowania przypada zazwyczaj na koniec roku.

Mniej inwestycji spółdzielni

Sierpień był drugim miesiącem z rzędu, który przyniósł spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W ósmym miesiącu było ich o 4,5% mniej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 14,5 tys. nowo rozpoczętych lokali. Znacznie gorzej na tym tle wypadają wyniki działalności spółdzielni. Rozpoczęły one budowę jedynie 166 nowych lokali. Oznacza to spadek względem sierpnia zeszłego roku o 63,6%. Dane za pierwszych 8 miesięcy tego roku są także o 52% gorsze niż w analogicznym okresie przed rokiem. Trzeba jednak pamiętać, że spółdzielnie mieszkaniowe są niewielkim graczem na rynku, a więc nie mają dużego wpływu na obraz całego budownictwa mieszkaniowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Więcej kredytów na zakup nowych mieszkań

Znacznie większy wpływ mają decyzje podejmowane przez deweloperów. W ich przypadku sierpniowe wyniki działalności były lepsze niż obserwowane na całym rynku. Względem ósmego miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem spadek liczby rozpoczynanych budów na poziomie 2,3%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 5 tys. nowych lokali. W tym kontekście trzeba pamiętać, że na rynku pierwotnym na nabywców czeka obecnie rekordowo wysoka liczba mieszkań. Warto też zwrócić uwagę na dynamikę tego zjawiska. Jak wynika z danych Home Broker,w ostatnich 12 miesiącach liczba lokali oferowanych przez deweloperów wzrosła o blisko 40% w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście. W związku z tym, że liczba kupujących nie rośnie aż tak dynamicznie, zaostrza się konkurencja między firmami budującymi mieszkania, co ma przełożenie na spadek cen ofertowych nowych mieszkań.


Spółdzielnie nie mają nowych projektów mieszkaniowych

W sierpniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 6,1% wyższa niż rok wcześniej. W tym kontekście wynik działania deweloperów wyglądają znacznie lepiej. Wzrost sięgnął 27,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 17,3 tys. lokali. Dla porównania w lipcu było to 16,5 tys. lokali, a przeciętnie w ostatnich 12 miesiącach 15,2 tysiąca. W tym obszarze wyniki działalności spółdzielni także nie napawają optymizmem. W sierpniu uzyskały one pozwolenia na budowę 220 mieszkań, czyli o 65,4% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Zobacz także: Warszawa: deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne

Pełniejszy obraz rynku dadzą natomiast skumulowane dane o liczbie wydanych pozwoleń w okresie od początku roku. W porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy 2010 roku wzrost na całym rynku sięgnął 6%. W przypadku deweloperów wynik ten jest przeszło trzykrotnie wyższy i wynosi 20,9%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży na rynku pierwotnym nie maleją nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym roku spółdzielnie uzyskały o 21,6% mniej pozwoleń niż przed rokiem. Znaczny spadek liczby rozpoczynanych budów i uzyskiwanych pozwoleń skutkować będzie dalszym spadkiem i tak niewielkiego udziału spółdzielni na rynku mieszkaniowym.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

REKLAMA

Lista roślin zakazanych w Polsce. Czy masz je w ogrodzie? Grożą wysokie kary

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Mało kto ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

REKLAMA