REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycja w condohotele – czy się opłaca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Condohotele to pomysł na zysk zapoczątkowany na Florydzie ponad 20 lat temu.
Condohotele to pomysł na zysk zapoczątkowany na Florydzie ponad 20 lat temu.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja w condohotele to alternatywa dla tradycyjnego inwestowania w nieruchomości w większych miastach. Możliwości inwestycyjne, które płyną z condohoteli, zyskują coraz więcej zwolenników wśród polskich inwestorów. Na czym polega koncepcja condohoteli?

REKLAMA

Koncepcja condohoteli nie jest nowa – została zapoczątkowana 20 lat temu na Florydzie, skąd w pierwszej kolejności trafiła do Europy Zachodniej (głównie krajów położonych nad Morzem Śródziemnym), a później także do Polski. Zgodnie z ideą tego rozwiązania, inwestorzy nie muszą kupować całego hotelu, a tylko pojedyncze jego pokoje. Co zyskują nabywcy poszczególnych pokoi czy apartamentów? Przede wszystkim jest to dobry pomysł dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Taka opcja pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie.

REKLAMA

Tak jak ma to miejsce za granicą, również w naszym kraju w większości wypadków przez kilka pierwszych lat właściciel wyodrębnionego apartamentu osiąga stały, zagwarantowany dochód. Okres ten zazwyczaj waha się od 2 do nawet 4 lat, a zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie mieści się w przedziale od 5 do 9%. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych pokoi oraz wyspecjalizowaną firmę, która na co dzień zarządza obiektem. Dużym plusem takiego rozwiązania jest właśnie fakt, że inwestor nie musi sam zajmować się nieruchomością, poszukiwaniem najemców, ani bieżącym administrowaniem. Ponadto, oprócz zysków z najmu może korzystać również na wzroście wartości posiadanego lokalu w czasie. Decydując się na tego typu inwestycję, trzeba pamiętać, że bardzo istotna jest fachowość firmy zarządzającej całym budynkiem, ponieważ to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na dochody. Po za tym, ważnym wyznacznikiem jej opłacalności jest bez wątpienia odpowiednia lokalizacja, która powinna umożliwiać jak największą stopę najmu w obiekcie.

Zobacz także: Targi mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze w Poznaniu

REKLAMA

Podobne rozwiązanie inwestycyjne zaoferowała ostatnio swoim klientom posiadająca wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości grupa Emmerson. Stworzyła ona wehikuł inwestycyjny w oparciu o instytucję spółki komandytowej pozwalający ulokować nadwyżki finansowe osobom, które z jednej strony nie dysponują kapitałem na zakup całego hotelu, ale jednocześnie posiadają już odłożone pewne oszczędności. W ramach takiego rozwiązania można obecnie zostać współwłaścicielem położonego na szlaku wielkich jezior mazurskich luksusowego kompleksu hotelowego Ognisty Ptak. Obiekt ten zlokalizowany we wsi Ogonki, w gminie Węgorzewo, znajduje się na ponad 2,5 hektarowej działce tuż przy samej plaży jeziora Święcajty. Oferuje on 100 miejsc noclegowych, w tym oprócz, budynku hotelowego, 15 domków typu bungalow. Na jego terenie znajdują się dwie sale konferencyjne, żeglarska Tawerna, kryty basen, centrum SPA, gabinety masażu oraz plac zabaw dla najmłodszych gości. Ognisty Ptak umożliwia zarówno aktywny wypoczynek dla całej rodziny, jak i organizację firmowych szkoleń czy konferencji. Zyski z takiej inwestycji są dzielone proporcjonalnie do zaangażowania finansowego, a zakładany czas jej trwania w tym wypadku wynosi od 2 do 5 lat. Ponadto, co ważne, w sytuacji nagłej potrzeby szybkiego wycofania kapitału, rozwiązanie to daje możliwość wyjścia z inwestycji w każdej chwili poprzez proste zbycie praw i obowiązków komandytariusza na wolnym rynku.

Warto dodać, że obecnie niewątpliwie pozytywnym uwarunkowaniem lokaty kapitału w obiekty hotelowe w naszym kraju jest spodziewany w najbliższych latach wzrost dochodów z turystki. Taka sytuacja powinna być z jednej strony efektem rosnącej liczby Polaków chcących spędzić urlop poza stałym miejscem zamieszkania oraz zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Organizacja turnieju z pewnością przyczyni się do odkrycia naszego kraju przez zagranicznych turystów. W związku z tym można oczekiwać wzmożonego ruchu nie tylko w trakcie trwania zawodów, ale także, na co głównie liczą hotelarze, już po ich zakończeniu. Warto dodać, że tak właśnie działo się w Portugalii, gdzie branża turystyczna rosła jeszcze kilka lat po zakończonej imprezie. Na takim rozwoju wypadków powinny skorzystać głównie najpopularniejsze regiony naszego kraju jak Mazury czy Tatry. W związku z tym wydaje się, że przemyślana inwestycja w branży hotelarskiej może być dziś ciekawą alternatywą dla osób lokujących kapitał w nieruchomości w największych miastach Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Penthouse’y dla rodzin i singli nad Bałtykiem

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA