REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycja w condohotele – czy się opłaca?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Condohotele to pomysł na zysk zapoczątkowany na Florydzie ponad 20 lat temu.
Condohotele to pomysł na zysk zapoczątkowany na Florydzie ponad 20 lat temu.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja w condohotele to alternatywa dla tradycyjnego inwestowania w nieruchomości w większych miastach. Możliwości inwestycyjne, które płyną z condohoteli, zyskują coraz więcej zwolenników wśród polskich inwestorów. Na czym polega koncepcja condohoteli?

REKLAMA

Koncepcja condohoteli nie jest nowa – została zapoczątkowana 20 lat temu na Florydzie, skąd w pierwszej kolejności trafiła do Europy Zachodniej (głównie krajów położonych nad Morzem Śródziemnym), a później także do Polski. Zgodnie z ideą tego rozwiązania, inwestorzy nie muszą kupować całego hotelu, a tylko pojedyncze jego pokoje. Co zyskują nabywcy poszczególnych pokoi czy apartamentów? Przede wszystkim jest to dobry pomysł dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Taka opcja pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie.

REKLAMA

Tak jak ma to miejsce za granicą, również w naszym kraju w większości wypadków przez kilka pierwszych lat właściciel wyodrębnionego apartamentu osiąga stały, zagwarantowany dochód. Okres ten zazwyczaj waha się od 2 do nawet 4 lat, a zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie mieści się w przedziale od 5 do 9%. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych pokoi oraz wyspecjalizowaną firmę, która na co dzień zarządza obiektem. Dużym plusem takiego rozwiązania jest właśnie fakt, że inwestor nie musi sam zajmować się nieruchomością, poszukiwaniem najemców, ani bieżącym administrowaniem. Ponadto, oprócz zysków z najmu może korzystać również na wzroście wartości posiadanego lokalu w czasie. Decydując się na tego typu inwestycję, trzeba pamiętać, że bardzo istotna jest fachowość firmy zarządzającej całym budynkiem, ponieważ to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na dochody. Po za tym, ważnym wyznacznikiem jej opłacalności jest bez wątpienia odpowiednia lokalizacja, która powinna umożliwiać jak największą stopę najmu w obiekcie.

Zobacz także: Targi mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze w Poznaniu

REKLAMA

Podobne rozwiązanie inwestycyjne zaoferowała ostatnio swoim klientom posiadająca wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości grupa Emmerson. Stworzyła ona wehikuł inwestycyjny w oparciu o instytucję spółki komandytowej pozwalający ulokować nadwyżki finansowe osobom, które z jednej strony nie dysponują kapitałem na zakup całego hotelu, ale jednocześnie posiadają już odłożone pewne oszczędności. W ramach takiego rozwiązania można obecnie zostać współwłaścicielem położonego na szlaku wielkich jezior mazurskich luksusowego kompleksu hotelowego Ognisty Ptak. Obiekt ten zlokalizowany we wsi Ogonki, w gminie Węgorzewo, znajduje się na ponad 2,5 hektarowej działce tuż przy samej plaży jeziora Święcajty. Oferuje on 100 miejsc noclegowych, w tym oprócz, budynku hotelowego, 15 domków typu bungalow. Na jego terenie znajdują się dwie sale konferencyjne, żeglarska Tawerna, kryty basen, centrum SPA, gabinety masażu oraz plac zabaw dla najmłodszych gości. Ognisty Ptak umożliwia zarówno aktywny wypoczynek dla całej rodziny, jak i organizację firmowych szkoleń czy konferencji. Zyski z takiej inwestycji są dzielone proporcjonalnie do zaangażowania finansowego, a zakładany czas jej trwania w tym wypadku wynosi od 2 do 5 lat. Ponadto, co ważne, w sytuacji nagłej potrzeby szybkiego wycofania kapitału, rozwiązanie to daje możliwość wyjścia z inwestycji w każdej chwili poprzez proste zbycie praw i obowiązków komandytariusza na wolnym rynku.

Warto dodać, że obecnie niewątpliwie pozytywnym uwarunkowaniem lokaty kapitału w obiekty hotelowe w naszym kraju jest spodziewany w najbliższych latach wzrost dochodów z turystki. Taka sytuacja powinna być z jednej strony efektem rosnącej liczby Polaków chcących spędzić urlop poza stałym miejscem zamieszkania oraz zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Organizacja turnieju z pewnością przyczyni się do odkrycia naszego kraju przez zagranicznych turystów. W związku z tym można oczekiwać wzmożonego ruchu nie tylko w trakcie trwania zawodów, ale także, na co głównie liczą hotelarze, już po ich zakończeniu. Warto dodać, że tak właśnie działo się w Portugalii, gdzie branża turystyczna rosła jeszcze kilka lat po zakończonej imprezie. Na takim rozwoju wypadków powinny skorzystać głównie najpopularniejsze regiony naszego kraju jak Mazury czy Tatry. W związku z tym wydaje się, że przemyślana inwestycja w branży hotelarskiej może być dziś ciekawą alternatywą dla osób lokujących kapitał w nieruchomości w największych miastach Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Penthouse’y dla rodzin i singli nad Bałtykiem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA