REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Spółdzielnia czy wspólnota?

Joanna Sokołowska
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Apartamenty przy Krasińskiego Fot. materiały prasowe
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Apartamenty przy Krasińskiego Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku istnieją dwa rodzaje praw do nieruchomości, prawo własności inaczej zwane “hipotecznym” oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, z którym wiążą się dwa uprawnienia: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem. Zanim zdecydujemy się na mieszkanie spółdzielcze czy mieszkanie własnościowe we wspólnocie warto przeanalizować obie możliwości.

Spółdzielnia – jak to działa?

Decydując się na spółdzielcze mieszkanie zawieramy umowę ze spółdzielnią w efekcie, której nabywamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a więc możemy w nim mieszkać i z niego korzystać, jednak to spółdzielnia nadal będzie właścicielem budynku, w którym mieszkamy. 

REKLAMA

Posiadając takie prawo zobowiązani jesteśmy do wnoszenia do spółdzielni tzw. opłat eksploatacyjnych oraz obowiązek świadczeń na wkład budowlany a także obowiązek uzupełniania wkładu budowlanego. Możemy też takie prawo do mieszkania sprzedać, zapisać komuś w testamencie bądź obciążyć hipoteką.W momencie, gdy spłacimy zadłużenie przypadające na nasz lokal, które jest związane z budową budynku, możemy złożyć do spółdzielni wniosek o przeniesienie na nas prawa własności do mieszkania.

Zobacz także: Co to jest wspólnota mieszkaniowa?

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Przynależność do takiej wspólnoty wiąże się, więc bezpośrednio z prawem własności, a więc nie można wstąpić bądź wystąpić ze wspólnoty poprzez jakąś odrębną czynność. Lokatorzy, którzy wynajmują mieszkanie nie są członkami wspólnoty mieszkaniowej.

Jaki jest cel działania wspólnoty?

Wspólnota powstaje z mocy prawa, a więc nie jest potrzebna uchwała właścicieli lokali czy jej rejestracja. Głównym celem wspólnoty mieszkaniowej jest zarząd nieruchomością wspólną. W każdej wspólnocie możemy wyodrębnić organy takie jak ogólne zgromadzenie właścicieli, zarząd oraz administratora, które kierują wszelkimi sprawami związanymi z budynkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość decydowania – zaleta czy wada?

REKLAMA

Prawo własności jest silniejszym prawem do nieruchomości. W sprawie swojego mieszkania mamy więcej do powiedzenia niż osoba ze spółdzielczym prawem do lokalu. Członkowie wspólnoty mieszkaniowej na ogólnym zgromadzeniu właścicieli decydują np. o wysokości zaliczek na poczet utrzymania części wspólnej nieruchomości oraz dają absolutorium zarządowi. Natomiast w spółdzielni występują organy, które cieszą się dużą niezależności od mieszkańców budynków, które należą do spółdzielni.

Jednak istnieje też druga strona medalu. Istniejąca demokracja we wspólnocie może niekiedy zaszkodzić, na przykład w momencie, gdy ktoś nie zgodzi się na współfinansowanie remontów. Przez takie sytuacje nieruchomość może w skrajnych przypadkach nie być zdatna do użytkowania. Spółdzielni ten problem nie dotyczy - fundusz remontowy jest ustalany przez rade nadzorczą.

Zobacz także: Jak i kiedy zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

Co z kosztami?

Powszechnie panuje opinia, że mieszkanie spółdzielcze jest droższe niż mieszkanie we wspólnocie. Mieszkają w mieszkaniu spółdzielczym „składamy się” nie tylko na sprawy dot. funkcjonowania nieruchomości, ale tez m.in. na pensję dla prezesa i na funkcjonowanie całej administracji. Musimy jednak pamiętać, że wspólnoty posiadają mniejszy majątek. Spółdzielnie mogą korzystać majątek komercyjny i czerpać dochód na przykład z wynajmowania lokali pod powierzchnie handlowe czy biurowe. Dochód mogą wówczas przeznaczyć na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, obniżać opłaty czy gromadzić fundusze na działalność socjalną czy kulturalną.

Koszty utrzymania lokali w spółdzielniach są niższe niż w zasobach komunalnych czy wspólnotach, mniejsza jest tez luka remontowa.

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Nie możemy przyjmować z góry, że któreś z tych rozwiązań jest lepsze. Należy się przyjrzeć dokładnie, w jaki sposób działa dana wspólnota czy spółdzielnia, bo to czy wszystko będzie sprawnie funkcjonować zależy od poszczególnych rozwiązań, statutów oraz przede wszystkim od mieszkańców - naszych przyszłych sąsiadów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA