REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego rośnie sprzedaż nowych mieszkań?

REKLAMA

Pierwszy kwartał 2011 był kolejnym z rzędu okresem wzrostu - o 14% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - sprzedaży nowych mieszkań. Analizując cykle kwartalne, był to najlepszy pod względem poziomu sprzedaży kwartał od 2008 r. Sprzedano w sześciu aglomeracjach Polski 8 tys. mieszkań (dane REAS), a według szacunków redNet Consulting i Tabeliofert.pl w marcu w samej tylko Warszawie deweloperzy sprzedali prawie 1000 mieszkań.

Przychylność banków = większa sprzedaż

Dobre informacje na temat sprzedaży płynące z rynku deweloperskiego nie byłyby możliwe bez odpowiedniego wsparcia kredytowego nabywców nowych mieszkań. Z ostatnich analiz Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że po dość istotnych obniżkach marż pożyczek w marcu 2011, kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym banki uatrakcyjniły wysokość marż kredytowych. Średnia marża wyniosła w kwietniu 1,4%, a w pięciu bankach ich wysokość była niższa niż 1%.

REKLAMA

Zobacz także: Od czego zależy wysokość nakładanej przez bank marży?

Inwestorzy potwierdzają, że to właśnie większa elastyczność banków w stosunku do kredytobiorców przyczyniła się do wzrostu sprzedaży mieszkań w ostatnim czasie.
– Nieco łagodniejsza ocena zdolności kredytowej wnioskodawców w bankach, spowodowała większe zainteresowanie mieszkaniami w ostatnich tygodniach. Teraz wracają do nas klienci, którzy już wcześniej chcieli kupić mieszkanie na oddanym już przez nas do użytku osiedlu Lazurowa przy ul. Batalionów Chłopskich w Bemowie. Jeszcze kilka miesięcy temu nie mogli uzyskać odpowiedniego finansowania, a obecnie mogą już zaciągnąć potrzebny do zakupu kredyt – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes firmy PBM Południe Development. 

Stabilne ceny nowych mieszkań

REKLAMA

Tajemnica tak dobrej sprzedaży leży w szerokiej dostępności mieszkań budowanych w segmencie popularnym, które są najchętniej kupowane. Intensyfikacji sprzedaży towarzyszy stabilizacja cen mieszkań w nowo wprowadzanych projektach, którą możemy obserwować od wielu miesięcy oraz szersza dostępność kredytów.
Raport redNet Consulting i Tabelaofert.pl podaje, że średnia cena m2 nowego mieszkania w siedmiu głównych miastach pod koniec I kwartału tego roku wyniosła 7143 zł. Najwyższe ceny odnotowane zostały w Warszawie (8301 zł), a najniższe w Katowicach (5082 zł). 

Deweloperzy w coraz większym stopniu dopasowują ceny we prowadzanych na rynek inwestycjach do możliwości nabywczych klientów. Dowodem tego jest zmniejszenie się różnicy pomiędzy średnią ceną m2 oferowanego do sprzedaży mieszkania (7143 zł), a ceną m2 faktycznie sprzedanych lokali (6702 zł). Obecnie wynosi ona zaledwie 6,2%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Więcej gotowych mieszkań na rynku

Zwiększonej sprzedaży towarzyszy również szybsze tempo oddawania do użytku nowych mieszkań. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku liczba wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań była wyższa o 18,4% niż w tym samym okresie w 2010 r. 

Większa dostępność kredytów, stabilizacja cen ofertowych nowych mieszkań i wprowadzanie na rynek kolejnych inwestycji dostosowanych do możliwości nabywczych kupujących to główne przyczyny dobrego tempa sprzedaży nowych mieszkań na rynku w najbliższym czasie.

Źródło: PRESTIGE PR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA