REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak nie przepłacić za mieszkanie? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Trzeba się, więc do niej odpowiednio przygotować.
Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Trzeba się, więc do niej odpowiednio przygotować.

REKLAMA

REKLAMA

Lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania jest zdecydowanie dłuższa niż nam się wydaje. Podpowiadamy - co jest ważne, a co konieczne. I jak nie przepłacić za wymarzone cztery kąty.

Rynek wtórny czy pierwotny?

REKLAMA

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytania: jak szybko potrzebuję mieszkania, ile pieniędzy mogę wydać, jakie mam wymagania co do lokum? Jeżeli szybko potrzebujesz mieszkania rynek pierwotny może nie być najlepszym rozwiązaniem - często nowe inwestycje sprzedaje się na etapie „dziury w ziemi” i na odbiór czeka się co najmniej rok. Nie jest to jednak regułą. Na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej nowych mieszkań, często już wykończonych - są jednak zazwyczaj droższe niż kupowane prosto od dewelopera.

Gdzie i jak szukać ofert?

Do wyboru mamy biura nieruchomości, ogłoszenia w prasie i internetowe serwisy ogłoszeń. W dobie komputerów interesujące ogłoszenia znaleźć można przede wszystkim na portalach współpracujących z biurami nieruchomości. Dobrze jest też odpowiednio sprecyzować kryteria wyszukiwania, co ułatwi nam poszukiwania.

Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupno przez agencję czy bezpośrednio?

REKLAMA

Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na szukanie i formalności, a do tego nie orientujemy się zbyt dobrze w rynku – bezpieczniej będzie kupować przez pośrednika (agencję). Agencja to dodatkowy wydatek (do 3,5% wartości mieszkania), ale warto w nią zainwestować jeśli czujemy, że nie poradzimy sobie sami. Alternatywą jest kupowanie bezpośrednio - w takim wypadku musimy zaangażować więcej czasu własnego i powinniśmy dobrze wiedzieć jakimi prawami rządzi się rynek nieruchomości.

Niemal każdy agent pokazując mieszkanie, podpisuje z zainteresowanym umowę, z której będzie wynikać obowiązek zapłaty prowizji w wypadku kupna tego lokalu. Należy pamiętać, żeby nigdy nie płacić za samo pokazanie mieszkania lub podanie adresu.

Mieszkanie spółdzielcze czy własnościowe?

W ogłoszeniach można się spotkać z różnymi formami własności. Mieszkanie może być własnościowe lub posiadać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W rzeczywistości różnica między nimi jest niewielka – obie formy własności dają praktycznie pełne prawa do lokalu. Mieszkanie własnościowe oznacza zapis w księdze wieczystej o własności. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe jest „ograniczonym prawem rzeczowym” dotyczącym lokalu. Lokal ten nie jest wydzieloną nieruchomością, lecz znajduje się w budynku należącym do spółdzielni. Przy kupnie takiego mieszkania dobrze jest sprawdzić jak funkcjonuje spółdzielnia. Czy dba o budynek i w jakiej jest sytuacji finansowej.

Jaka jest faktyczna wartość mieszkania?

REKLAMA

Gdy już znajdziemy mieszkanie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego cena jest okazyjna, rozsądna czy zawyżona? A przede wszystkim dobrze jest sprawdzić od kilku do kilkunastu ofert – najlepiej podobnych do siebie i z jednej dzielnicy. Dzięki temu najłatwiej porównamy i określimy koszty. Należy też pamiętać, że ceny bywają zawyżone - zawierają „rezerwę” na negocjacje.

Główny czynnik wpływający na cenę to oczywiście lokalizacja, lecz nie chodzi tu tylko o dzielnicę czy ulicę. Inne istotne czynniki to także: bliskość środków komunikacji (metro, tramwaje, autobus), okolica (szkoły, sklepy, zieleń), położenie przy ulicy, na uboczu, rozkład mieszkania (np. czy w kuchni jest okno), usytuowanie względem stron świata (istotne jest na jaką stronę wychodzą okna), piętro (np. mieszkania na parterze są tańsze niż pozostałe), materiał z jakiego zbudowany jest budynek, czy jest winda (kluczowe zwłaszcza w wypadku wielopiętrowych budynków), wysokość czynszu i innych opłat administracyjnych (może być różna przy takich samych metrażach). Dodatkowo na cenę wpływa specyfika każdego rynku - szczególnie w dużych miastach.

Umowa przedwstępna a ostateczna

Umowę kupna mieszkania można przeprowadzić jedno- (umowa ostateczna) lub dwuetapowo (umowa przedwstępna, a potem ostateczna). Drugi wariant stosuje się głównie w sytuacji, gdy kupujący korzysta z kredytu na zakup. W umowie przedwstępnej spisuje się m.in. zobowiązania obu stron, jakie muszą spełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej, a także wysokość zadatku (zwyczajowo 10% ceny umówionej). Umowy przedwstępnej, co prawda nie trzeba sporządzać w formie aktu notarialnego, jest to jednak zalecane. Umowa ostateczna musi już być zawarta notarialnie, w innym wypadku jest nieważna. Z momentem zawarcia umowa przenosi własność na kupującego. Gdy kupujący korzysta z kredytu stosuje się zapis, że zapłata części, która będzie kredytowana nastąpi w kilka dni roboczych po podpisaniu aktu. Dzieje się tak, ponieważ banki żądają aktu umowy przed uruchomieniem kredytu.

I kredyt...

Pierwszy i zarazem podstawowy krok to zbadanie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest pojęciem nieścisłym, ponieważ jedne banki są mniej, a drugie bardziej liberalne w ocenie sytuacji finansowej klienta. Różne są też warunki kredytów, dlatego warto przejrzeć oferty wielu banków. Zdolność kredytową zbadasz odwiedzając placówkę banku lub dzwoniąc na infolinię. Jeśli natomiast nie masz pojęcia o kredytach, możesz zdać się na doradcę kredytowego. Na polskim rynku jest wiele tego typu firm.

Zobacz także: Kalkulator kosztu zakupu nieruchomości

Po podpisaniu umowy przedwstępnej należy złożyć wnioski o kredyt. Najlepiej zrobić to w 2-3 bankach, co pozwoli na większa swobodę, wybór, a nawet i negocjacje. Składając wniosek należy też podjąć decyzję czy kredyt brać w złotówkach czy w walucie obcej. I pozostaje już tylko oczekiwanie na decyzję banku.

Źródło: wyszukiwarka nieruchomości Morizon.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA