REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak nie przepłacić za mieszkanie? Poradnik

Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Trzeba się, więc do niej odpowiednio przygotować.
Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Trzeba się, więc do niej odpowiednio przygotować.

REKLAMA

REKLAMA

Lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania jest zdecydowanie dłuższa niż nam się wydaje. Podpowiadamy - co jest ważne, a co konieczne. I jak nie przepłacić za wymarzone cztery kąty.

Rynek wtórny czy pierwotny?

REKLAMA

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytania: jak szybko potrzebuję mieszkania, ile pieniędzy mogę wydać, jakie mam wymagania co do lokum? Jeżeli szybko potrzebujesz mieszkania rynek pierwotny może nie być najlepszym rozwiązaniem - często nowe inwestycje sprzedaje się na etapie „dziury w ziemi” i na odbiór czeka się co najmniej rok. Nie jest to jednak regułą. Na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej nowych mieszkań, często już wykończonych - są jednak zazwyczaj droższe niż kupowane prosto od dewelopera.

Gdzie i jak szukać ofert?

Do wyboru mamy biura nieruchomości, ogłoszenia w prasie i internetowe serwisy ogłoszeń. W dobie komputerów interesujące ogłoszenia znaleźć można przede wszystkim na portalach współpracujących z biurami nieruchomości. Dobrze jest też odpowiednio sprecyzować kryteria wyszukiwania, co ułatwi nam poszukiwania.

Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupno przez agencję czy bezpośrednio?

REKLAMA

Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na szukanie i formalności, a do tego nie orientujemy się zbyt dobrze w rynku – bezpieczniej będzie kupować przez pośrednika (agencję). Agencja to dodatkowy wydatek (do 3,5% wartości mieszkania), ale warto w nią zainwestować jeśli czujemy, że nie poradzimy sobie sami. Alternatywą jest kupowanie bezpośrednio - w takim wypadku musimy zaangażować więcej czasu własnego i powinniśmy dobrze wiedzieć jakimi prawami rządzi się rynek nieruchomości.

Niemal każdy agent pokazując mieszkanie, podpisuje z zainteresowanym umowę, z której będzie wynikać obowiązek zapłaty prowizji w wypadku kupna tego lokalu. Należy pamiętać, żeby nigdy nie płacić za samo pokazanie mieszkania lub podanie adresu.

Mieszkanie spółdzielcze czy własnościowe?

W ogłoszeniach można się spotkać z różnymi formami własności. Mieszkanie może być własnościowe lub posiadać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W rzeczywistości różnica między nimi jest niewielka – obie formy własności dają praktycznie pełne prawa do lokalu. Mieszkanie własnościowe oznacza zapis w księdze wieczystej o własności. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe jest „ograniczonym prawem rzeczowym” dotyczącym lokalu. Lokal ten nie jest wydzieloną nieruchomością, lecz znajduje się w budynku należącym do spółdzielni. Przy kupnie takiego mieszkania dobrze jest sprawdzić jak funkcjonuje spółdzielnia. Czy dba o budynek i w jakiej jest sytuacji finansowej.

Jaka jest faktyczna wartość mieszkania?

REKLAMA

Gdy już znajdziemy mieszkanie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego cena jest okazyjna, rozsądna czy zawyżona? A przede wszystkim dobrze jest sprawdzić od kilku do kilkunastu ofert – najlepiej podobnych do siebie i z jednej dzielnicy. Dzięki temu najłatwiej porównamy i określimy koszty. Należy też pamiętać, że ceny bywają zawyżone - zawierają „rezerwę” na negocjacje.

Główny czynnik wpływający na cenę to oczywiście lokalizacja, lecz nie chodzi tu tylko o dzielnicę czy ulicę. Inne istotne czynniki to także: bliskość środków komunikacji (metro, tramwaje, autobus), okolica (szkoły, sklepy, zieleń), położenie przy ulicy, na uboczu, rozkład mieszkania (np. czy w kuchni jest okno), usytuowanie względem stron świata (istotne jest na jaką stronę wychodzą okna), piętro (np. mieszkania na parterze są tańsze niż pozostałe), materiał z jakiego zbudowany jest budynek, czy jest winda (kluczowe zwłaszcza w wypadku wielopiętrowych budynków), wysokość czynszu i innych opłat administracyjnych (może być różna przy takich samych metrażach). Dodatkowo na cenę wpływa specyfika każdego rynku - szczególnie w dużych miastach.

Umowa przedwstępna a ostateczna

Umowę kupna mieszkania można przeprowadzić jedno- (umowa ostateczna) lub dwuetapowo (umowa przedwstępna, a potem ostateczna). Drugi wariant stosuje się głównie w sytuacji, gdy kupujący korzysta z kredytu na zakup. W umowie przedwstępnej spisuje się m.in. zobowiązania obu stron, jakie muszą spełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej, a także wysokość zadatku (zwyczajowo 10% ceny umówionej). Umowy przedwstępnej, co prawda nie trzeba sporządzać w formie aktu notarialnego, jest to jednak zalecane. Umowa ostateczna musi już być zawarta notarialnie, w innym wypadku jest nieważna. Z momentem zawarcia umowa przenosi własność na kupującego. Gdy kupujący korzysta z kredytu stosuje się zapis, że zapłata części, która będzie kredytowana nastąpi w kilka dni roboczych po podpisaniu aktu. Dzieje się tak, ponieważ banki żądają aktu umowy przed uruchomieniem kredytu.

I kredyt...

Pierwszy i zarazem podstawowy krok to zbadanie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest pojęciem nieścisłym, ponieważ jedne banki są mniej, a drugie bardziej liberalne w ocenie sytuacji finansowej klienta. Różne są też warunki kredytów, dlatego warto przejrzeć oferty wielu banków. Zdolność kredytową zbadasz odwiedzając placówkę banku lub dzwoniąc na infolinię. Jeśli natomiast nie masz pojęcia o kredytach, możesz zdać się na doradcę kredytowego. Na polskim rynku jest wiele tego typu firm.

Zobacz także: Kalkulator kosztu zakupu nieruchomości

Po podpisaniu umowy przedwstępnej należy złożyć wnioski o kredyt. Najlepiej zrobić to w 2-3 bankach, co pozwoli na większa swobodę, wybór, a nawet i negocjacje. Składając wniosek należy też podjąć decyzję czy kredyt brać w złotówkach czy w walucie obcej. I pozostaje już tylko oczekiwanie na decyzję banku.

Źródło: wyszukiwarka nieruchomości Morizon.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA