REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy budują ekologiczne budynki

ednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Fot. materiały prasowe
ednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy w swojej ofercie mają do zaoferowania, swoim potencjalnym klientom, budynki, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie, które zostało zbudowane z wykorzystaniem takiej technologii, to będzie to nasz wkład w dbałość o środowisko, a ponadto uda nam się również zmniejszyć rachunki.

REKLAMA

Jednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Kolektory słoneczne przy produkcji ciepła nie emitują szkodliwych związków, nie powodują zwiększenia dziury ozonowej oraz nie zanieczyszczają środowiska. Im więcej będzie produkowanych urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, tym będą one tańsze. Instalacje solarne można wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody, jak również włączyć ją do systemu ogrzewania całego domu.

REKLAMA

– W Spółdzielni Mieszkaniowej Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie już w kolejnej, drugiej realizowanej w ostatnich latach inwestycji mieszkaniowej, wykorzystuje się energię słoneczną do podgrzania wody. Dzięki temu rozwiązaniu obniżono koszty przygotowania ciepłej wody. W ubiegłym roku zdarzyła się sytuacja kilkugodzinnego braku dostawy ciepła z centralnej ciepłowni. W mieszkaniach budynku wyposażonego w kolektory słoneczne przez kilka godzin ciepła woda nadal płynęła z kranów – mówi Adam Szweda prezes Spółdzielni.

Zobacz także: Pierwszy etap inwestycji Zielone Wzgórza zakończony

Instalacje solarne są inwestycją dość kosztowną. Aby zachęcić do ich stosowania wprowadzono system dofinansowania wspólnot mieszkaniowych, jak również indywidualnych gospodarstw domowych. Niestety spółdzielnie mieszkaniowe z takich możliwości nie mogą skorzystać, a szkoda, gdyż dzięki dofinansowaniu kosztów kolektorów słonecznych efektywność ich stosowania byłaby zapewne wyższa i zachęcała do ich szerszego wykorzystania.

Co nowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Deweloperzy nie poprzestają jednak na kolektorach. Na Osiedlu Kalinowym w podpoznańskiej Rokietnicy można znaleźć także ekologiczne nowości jak podziemne zbiorniki na odpady. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Składa się na nią betonowy silos oraz kontener skonstruowany w oparciu o najbardziej nowoczesne technologie produkcji polietylenowej. Ich obsługa niczym nie różni się od tradycyjnych pojemników na śmieci. Wystarczy za pomocą klucza otworzyć pojemnik, wrzucić odpady, a te za pomocą obrotowej dźwigni, zostaną umieszczone w podziemnym kontenerze.

Ciekawostką jest fakt, iż kontenery są opróżniane za pomocą specjalnie przystosowanego dźwigu. Częstotliwość opróżniania zbiorników dostosowana jest do aktualnych potrzeb mieszkańców Osiedla Kalinowego.

– Dzięki wprowadzaniu nowych technologii polepszamy warunki życia lokatorów oraz zyskujemy estetyczny wygląd osiedla, niwelując tym samym problem nieprzyjemnych zapachów – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor ds. handlowych Kalbud Deweloper.

Zobacz także: Wyższa emerytura za mieszkanie

Ekologiczne może być też estetyczne

Ekologiczne i praktyczne rozwiązania można znaleźć już też w samej konstrukcji budynków. Wózkarnie i rowerownie to nowy trend w budownictwie wielorodzinnym.

– Rowerownia, zlokalizowana na parterze, ma ułatwić przechowywanie jednośladów i zachęcić do korzystania z nich w codziennej komunikacji – mówi Tomasz Bolewski ze spółki Swój Dom, budującej osiedla mieszkaniowe w Mosinie. – Lokalizacja naszych inwestycji wśród terenów zielonych wymaga od nas znalezienia dogodnych rozwiązań dla amatorów rekreacji i wycieczek rowerowych – dodaje T. Bolewski.

W dobie postępującej ekologii trudno myśleć o budowie domu bez brania pod uwagę nowoczesnych rozwiązań, które troszczą się o środowisko naturalne. Rozwiązania architektoniczne wspierające tę ideę są coraz częściej spotykane. Konieczność oszczędzania energii to obecnie jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez Unię Europejską a rosnący trend ekologiczny sprawia, iż perspektywa zielonych osiedli jest coraz bliższa.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA