REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bonus-malus

Bonus-malus - system stosowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe wobec klientów korzystających z ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC). W ramach systemu bonus-malus ubezpieczyciel przyznaje klientowi zniżkę za bezszkodową jazdę przez cały rok (może to być od 5% do 10%). Natomiast za szkody w czasie roku jazdy obowiązują swego rodzaju kary - w praktyce oznacza to podniesienie składki rocznej.

Cesja

Cesja - dobrowolna umowa przeniesienia praw na osobę trzecią. Cesja stosowana jest np. w czasie umowy banku z kredytobiorcą, między innymi w przypadku ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia mieszkania - pieniądze z ubezpieczenia wypłacane są bankowi.

Shoji

Shoji - dekoracyjny element wnętrzarstwa japońskiego. Shoji to parawany z papieru ryżowego umocowanego na bambusowej konstrukcji. Stosuje się je do rozpraszania światła, a także do dzielenia przestrzeni mieszkalnej.

Lambrekin

Lambrekin - krótka firanka lub element zasłonki lub baldachimu; najczęściej stosowany jako dekoracja okna. Lambrekin znany był już w XVI wieku.

REKLAMA

Blenda

Blenda - płytka wnęka w ścianie (w elewacji budynku), w kształcie arkady lub okna. Blendy swoją popularność zyskały w baroku, często były malowane na biało lub wypełnione wzorem. Współcześnie blenda stosowana jest jako element dekoracyjny, również we wnętrzu mieszkalnym.

Rattan

Rattan - inaczej rotan, rotang; określenie odnosi się do gatunków palm pnących, rosnących w lasach tropikalnych. Rattan we wnętrzach stosuje się do wyplatania mebli, koszyków, koszy.

Bordiura

Bordiura - dekoracyjny pas, zwykle bogato zdobiony, często motywem roślinnym. Bordiura we wnętrzach stosowana jest na brzegach tkanin jako ich ozdoba.

Skład objętościowy zapraw gipsowo-wapiennych

Zaprawy gipsowo-wapienne są mieszaniną spiowa gipsowego i wapiennego oraz wody i piasku. Składniki zapraw gipsowo-wapiennych powinny być mieszane mechanicznie w odpowiedniej kolejności: zaczynając od odmierzenia właściwej ilości wody, następnie piasku, wapna i gipsu. Składniki należy dodawać przy ciągłym ruchu mieszarki.

REKLAMA

Zaprawy wapienne – skład

Zaprawa jest mieszaniną spoiwa, wody i piasku. Zaprawy wapienne składają się z ciasta wapiennego i piasku. Ilość składników w zaprawie wapiennej określa się stosunkiem objętościowym ciasta wapiennego do ilości piasku. W dobrej zaprawie wapiennej powinno być tyle ciasta wapiennego, by wypełniło ono wolne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi ziarnami piasku.

Kruszywa sztuczne

Kruszywa sztuczne w zależności od ich rodzaju i sposobu produkcji dzieli się na trzy grupy: kruszywa z surowców mineralnych poddanych obróbce termicznej, kruszywa z odpadów przemysłowych poddawanych obróbce termicznej i kruszywa z odpadów przemysłowych nie poddawanych obróbce termicznej.

Kruszywa mineralne do betonu – rodzaje

Wg PN-86/B-06712 wyróżnia się trzy rodzaje kruszyw mineralnych do betonu: piasek, żwir i mieszanki kruszyw naturalnych.

Kruszywa naturalne – piaski do zapraw budowlanych

Wg PN-79/B-06711 piaski do zapraw budowlanych składają się z ziaren, których maks. średnica nie powinna przekraczać 2 mm. W zależności od składu ziarnowego wyróżniamy dwie odmiany piasków: odmianę I – o ziarnach wielkości do 2 mm i odmianę II – o wielkości ziarnem do 1 mm.

Cementy budowlane – właściwości mechaniczne i fizyczne

Cementy budowlane dzieli się na cztery rodzaje CEM I, CEM II, CEM III i CEM IV. Każdemu z tych cementów przypisane są nazwy i ich oznaczenia, a także zawartość składników. Cementy powszechnego użytku mają szarą barwę, cementy oznaczone literą R – charakteryzuje duży przyrost wytrzymałości na ściskanie po 2 dniach twardnienia.

Cement workowany – kolory worków i nadruków poszczególnych klas wytrzymałościowych

Cement workowany można przechowywać w budynkach zadaszonych oraz składach otwartych. Każdy cement w zależności od jego rodzaju jest inaczej pakowany oraz ma inne oznaczenia na worku. Ich zadaniem jest łatwiejsza identyfikacja produktu. Kolor opakowania worka cementu różni się w zależności od klasy wytrzymałości cementu. Cement można kupić w workach w kolorze: jasnobrązowym, zielonym i czerwonym.

Wymagania stawiane lekkim ścianom osłonowym

Wg dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich nr 89/106/EEC ściany osłonowe powinny charakteryzować się takimi właściwościami technicznymi, aby budynki spełniały podstawowe wymagania techniczno-użytkowe.

Stopnie wodoszczelności betonu hydrotechnicznego

Betony hydrotechniczne w zależności od ich wytrzymałości na ściskanie po 90 dniach twardnienia dzieli się na następujące klasy: 9; 11; 14; 17; 20; 25; i 50. Wodoszczelność betonu określa się poprzez stosunek parcia wody do grubości budowli lub grubości strefy zewnętrznej budowli.

Jak dobrać uziarnienie kruszywa do betonu odpornego na ścieranie?

Ścieralność betonu określa się na tarczy Bohmego, stosując podczas badania proszek elektrokondurowy. Ścieralność betonu nie powinna być większa niż 2,5 mm przy nasilonym ruchu i 3,0 mm przy ruchu o natężeniu średnim.

Współczynnik redukcyjny wytrzymałości gwarantowanych betonu żaroodpornego

Wg normy PN-62/B-06257 betony żaroodporne wykonuje się z cementów portlandzkich lub hutniczych. Jako kruszywo zaleca się stosowanie wyrobów ceramicznych, keramzytu lub pokruszonego szamotu. Jako wypełniacza, należy stosować: mączki szamotowe, ceramiczne, popioły lotne lub żużel granulowany.

Ilość zaprawy do betonu odpornego na ścieranie

Wg normy PN-83/B-06256 betony odporne na ścieranie mogą mieć odporność na ścieranie: nawierzchniową lub w całej masie. Ścieralność betonu określa się na tarczy Bohmego. Największy wymiar ziarn dodawany do betonu odpornego na ścieranie nie powinien być większy niż 0,6 grubości warstwy ścieralnej betonu i nie może być większy niż 16 mm, natomiast ilość zaprawy w 1m3 mieszanki o danej konsystencji powinna być taka, jak w poniższej tabeli.

Wymiary pustaków ceramicznych stropu Ceram

Wymiary pustaków ceramicznych stropu Ceram różnią się między sobą w zależności od rodzaju pustaka i jego typu. Zobacz, jakie wymiary mogą mieć ceramiczne pustaki stropowe Ceram.

Właściwości emulsji asfaltowych

Emulsje asfaltowe to zawiesiny składające się z drobnych cząsteczek asfaltu i emulgatorów. Emulsje asfaltowe stosuje się m.in. do gruntowania podłoży przed położeniem izolacji z papy lub jako samodzielne powłoki izolacyjne (przeciwwilgociowe). Zobacz, jakie są rodzaje emulsji asfaltowych oraz jakie mają właściwości.

Masa pustaków stropowych Ackermana

Ceramiczne pustaki stropowe Ackermana stosowane są jako elementy wypełniające do budowy stropów i stropodachów Ackermana. Pustaki Ackermana mają różną masę, która zależy od tego, jaką wysokość i długość ma dany pustak.

Kształt i wymiary kamiennych okładzin schodowych

Każdy element schodów ma inny wymiar. Wykańczając schody kamieniem wykończamy stopnice i pdstopnice. Zobacz jakie wymiary (długość, szerokość i grubość) musi mieć okładzina kamienna do wykańczania stopnic i podstopnic.

Gatunki stopów miedzi

W zależności od postaci i stanu wyróżnia się następujące gatunki stopów miedzi: Mo58, Mo59, M060, M1R, M1E, M2G, M2R, M63, M063, MM59, MD, MD1, MS, BA, 1032, M1R, M1E, M2G, M2R, MD, MS, M63, M059, M050, M063, MD1, MM59.

Wymiary zwykłych śrub i nakrętek

Śruby i nakrętki stosowane w budownictwie mają różne kształty, wymiary, klasę dokładności zgrubnej i zastosowanie. Śruby zwykłe mają łby i nakrętki sześciokątne i kwadratowe i są nagwintowane na całej długości trzpienia, lub tylko na jego części.

Kleje do robót podłogowych i okładzinowych

Kleje do robót podłogowych i okładzinowych są różne: na dyspersji wodnej polioctanu winylu, na dyspersji wodnej akrylanu metylu, polioctanu winylu i maleinianu dwubutylu, kleje na dyspersji butadieno-styrenowej i inne. Każdy z nich ma inne właściwości i służy do przyklejania innego rodzaju materiałów (wykładzin tekstylnych, PVC, płytek ceramicznych). Zobacz jakiego kleju do robót podłogowych i okładzinowych, należy używać do klejenia elementów do danego podłoża.

Farby emulsyjne i zakres ich stosowania

Farby emulsyjne dzieli się głównie ze względu na ich spoiwo. Wyróżniamy farby: na dyspersji polioctanu winylu, na dyspersjach akrylowych, winylowo-maleinowych i innych. W zależności od użytego spoiwa, farby mają różne zastosowanie (są stosowane do malowania różnych podłoży w różnych warunkach). Zobacz gdzie można stosować farby emulsyjne w zależności od ich spoiwa.

Farby olejne – zakres stosowania

Farby olejne w zależności od ich przeznaczenia mają różny czas schnięcia oraz zakres zastosowania. Farby olejne do gruntowania ogólnego stosowania stosuje się do malowania podłoża z drewna i materiałów drewnopochodnych oraz tynków. Lakiery ojelno-żywiczne można stosować jako bezbarwną powłokę na drewno narażone na okresowe zawilgocenie oraz jako ostatnią warstwę powłok olejnych. Zobacz jaki jest czas ich schnięcia.

Oznaczenia konsystencji mieszanek betonowych

Wybór odpowiedniej konsystencji mieszanki betonowej zależy od warunków w jakich zamierzamy stosować mieszankę. Wyróżniamy: konsystencję wilgotną, gęstoplastyczną, plastyczną, półciekłą i ciekłą. Konsystencję mieszanki betonowej określa się jedną z dwóch metod: z użyciem stożka opadowego i z użyciem aparatu Ve-Be.

Obiekt budowlany

Obiekt budowlany wg Dz.U.2003.207.2016 to budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, a także obiekt małej architektury.

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to świadectwo zużycia energii i stanu technicznego budynku lub instalacji, które wpływają na zużycie energii w budynku. Audyt energetyczny jest podstawą do wykonania ewentualnych prac modernizacyjnych, mających na celu powadzić do oszczędności energii budynku oraz obniżenia kosztów energii zużywanych w tym budynku lub instalacji.

Budowla

Budowla to każdy obiekt budowlany trwale powiązany z gruntem, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.

Tymczasowy obiekt budowlany

Tymczasowy obiekt budowlany to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki. Tymczasowy obiekt budowlany to także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem. Tymczasowe obiekty budowlane to np.: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Dyrektywa EPBD

Dyrektywa EPBD nr 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. to dokument dotycząc jakości energetycznej budynków. Zadaniem Dyrektywy jest wypromowanie poprawy efektywności energetycznej budynku w Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę zewnętrzne i wewnętrzne warunki budynku i opłacalność przedsięwzięć.

Audytor energetyczny

Audytor energetyczny jest to osoba, która posiada kwalifikacje i uprawnienia państwowe do wykonywania audytu energetycznego. Audytor energetyczny jest także rzeczoznawcą w zakresie oszczędzania energii i ochrony środowiska oraz w zakresie oceny efektywności ekonomicznej inwestycji energooszczędnych.

Obszar oddziaływania obiektu

Obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu.

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie uważa to działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych.

Uprawnienia budowlane

Uprawnienia budowlane to nadawane na podstawie szczególnych przepisów uprawnienia, dające podstawę prawna do pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Uprawnienia budowlane nadawane są przez Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa oraz Okręgowe Izby Architektów.

Rzeczoznawca budowlany

Rzeczoznawca budowlany to osoba pełniąca w budownictwie samodzielną funkcję. Rzeczoznawca budowlany dokonuje różnego rodzaju ekspertyz i opinii technicznych w ściśle określonym zakresie tematycznym, w którym się specjalizuje. Funkcja rzeczoznawcy budowlanego została wprowadzona przez Prawo budowlane w 1994 roku.

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest uczestnikiem procesu budowlanego, który musi posiadać uprawnienia budowlane oraz możliwość pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, ponadto powinien posiadać wiedze techniczną oraz praktykę zawodową dostosowaną do stopnia skomplikowania robót budowlanych.

Podział budynków na kategorie zagrożenia ludzi

Podział budynków do kategorii zagrożenia ludzi znajdziemy w § 2 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 listopada 1992 r. Wg przyjętego podziału budynki, ich części i pomieszczenia przyporządkowano do kategorii zagrożenia ludzi.

Ognie św. Elma – niewielkie wyładowania podczas burzy

Ognie św. Elma zwane też ogniami Bartłomieja, Kastora lub Polluksa to niewielkie wyładowania elektryczne występujące na różnych powierzchniach. Ognie św. Elma można zaobserwować np. tuż przed burzą.

Gęstość obciążenia ogniowego

Gęstość obciążenia ogniowego to parametr oceny zagrożenia pożarowego w obiektach przemysłowo-magazynowych (PM).

Kategorie zagrożenia ludzi

Kategorie zagrożenia ludzi to pojęcie określające stopień niebezpieczeństwa użytkowania lub możliwości ewakuacji ludzi przebywających w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz w budynkach użyteczności publicznej. Wyróżnia się pięć kategorii zagrożeń, które oznacza się symbolami od ZL do ZL V.

Materiały niebezpieczne pożarowo

Wg. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków z dn. 7 czerwca 2010 r. Materiały niebezpieczne pożarowo to:
a) gazy palne,
b) ciecze palne o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55 °C),
c) materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne,
d) materiały zapalające się samorzutnie na powietrzu,
e) materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne,
f) materiały ulegające samorzutnemu rozkładowi lub polimeryzacji,
g) materiały mające skłonności do samozapalenia,
h) materiały inne niż wymienione w lit. a-g, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru;

AMRON-SAFRIN

AMRON-SAFRIN - to raport publikowany przez Związek Banków Polskich. AMRON-SAFRIN przybliża informacje na temat kredytów mieszkaniowych i transakcyjnych cen nieruchomości w danym roku.

Shabby schic

Shabby schic - to technika postarzania przedmiotów, stosowana również w decoupage'u (przedmioty zdobione techniką decoupage'u są dodatkowo postarzane). Shabby schic pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, dokładnie z końca XX wieku. Przedmioty te kontrastuje się z nowymi.

Fusing

Fusing - technika dekoracyjna z wykorzystaniem szkła. Fusing to inaczej szkło stapiane, proces powstawania polega na łączeniu różnych kawałków szkła. Przedmioty wykonane tą techniką są obecnie bardzo modne.

Barwy ciepłe

Barwy ciepłe - terminem tym określa się kolory umiejscowione w widmie kolorów w okolicy barwy czerwonej. Barwy ciepłe sprawiają, że pomieszczenia wydają się przytulne i energetyzujące. Kwalifikowanie barw do tej grupy jest subiektywne.

Sgraffito

Sgraffito - z włoskiego oznacza 'drapać', jest to technika dekorowania polegająca na wydrapywaniu wzorów na różnych powierzchniach. Sgraffito pochodzi ze starożytności i początkowo technika ta była stosowana na ścianach. Na ozdabianej płaszczyźnie nakłada się warstwy tynku, gliny lub farby, a następnie wydrapuje się w wierzchniej warstwie wzory.

REKLAMA