REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Drzwi płytowe

Drzwi płytowe - ich charakterystyczna cecha to przymocowane do ramy jednolite płyty wykonane z twardego materiału. Jednak samo poszycie drzwi płytowych może różne, może być zdobione frezowanymi listwami, profilowane bądź gładkie.

Drzwi płycinowe

Drzwi płycinowe charakteryzują się tym, że ich rama jest przedzielona na pół poprzeczką na dwie części. Poszycie drzwi płycinowych tworzone jest z kilku elementów. Ich rama okładana jest deskami, kawałkami sklejki i płyty HDF.

Dekonstruktywizm

Dekonstruktywizm pojawił się w latach 80. XX wieku, był bezpośrednią kontynuacją postmodernizmu. Na ukształtowanie się dekonstruktywizmu wpływ miały minimalizm i kubizm. Dekonstruktywizm to formy nowoczesne, odrzucające tradycyjne kształtowanie przestrzeni, stosujące asymetrię i geometrię. Często w przypadku tego nurtu stosuje się określenie "kontrolowany chaos".

Voyeuse

Voyeuse to krzesło przeznaczone do asystowania przy grach przystosowane do siedzenia tyłem i umożliwiające wsparcie rąk i głowy na oparciu. Voyeuse pojawiło się we Francji ok. 1740 r.

REKLAMA

Szkło warstwowe

Szkło warstwowe to szkło złożone z dwóch lub z większej ilości warstw szklanych tafli. Szkło warstwowe wytwarza się hutniczo i otrzymuje poprzez zanurzenie naczynia w zabarwionej masie szklanej lub przez wydymanie bani, do której przyczepiona jest porcja zabarwionej masy. Naczynia ze szkła warstwowego zdobiono wycinając dekorację na warstwie zewnętrznej. Technika ta była szczególnie popularna w szkłach doby biedermeieru.

Windsor chair

Windsor chair to krzesło o masywnym siedzisku przypominającym kształt siodła, w którym osadzone są toczone nogi oraz pręty tworzące ażurowe oparcie. W XVIII Windsor chair były produkowane głównie w Anglii, w Ameryce pojawiły się ok.1725 roku i stały się tam bardzo popularne. Rozwiązania oparć w Windsor chair były różne i było ich wiele, np. grzebieniowe - gdzie pręty połączone są z listwą oraz kabłąkowe, które są nadal popularne na całym świecie.

Wejeska

Wejeska to rodzaj lampy nocnej używanej do podgrzewania napojów. W skład wejeski wchodziły: podstawka z otworami, imbryk z przykrywką oraz miseczka. Wejeska była bardzo popularna w dobie rokoka, a także stosowana w XIX wieku.

Wazon

Wazon to ozdobne naczynie na kwiaty, najczęściej wykonane ze szkła, z ceramiki lub z metalu. Często bogato zdobione.

REKLAMA

Szezlong

Szezlong to rodzaj leżanki o długim i wąskim siedzisku, a także z oparciem z jednej strony. Szezlong służy do odpoczynku w ciągu dnia w pozycji półleżącej. Szezlongi najbardziej popularne były w XVII wieku we Francji, gdzie nazywane były "długimi krzesłami".

Styl angielski

Styl angielski stawia na ciepłą, rodzinną atmosferę. Styl angielski dopuszcza eklektyczne elementy, łączące nowoczesność i tradycję. Podstawą tego stylu jest przepych, zarówno w ilości mebli, jak i zdobień na nich. Styl angielski to przede wszystkim motyw roślinny, zwłaszcza kwiatowy, a także motyw kratki i motyw myśliwski. Kolorystyka ciepła: czerwony, błękitny, fioletowy i różowy. Naturalne materiały: drewno, len, bawełna.

Styl rokoko

Styl rokoko rozwijał się w XVIII wieku. W stylu rokoko odchodzi się od bogatych zdobień, zmierza się natomiast w stronę subtelnego zdobienia, asymetrii i linearności. Styl ten lubi stosować egzotyczne motywy, np. chińskie.

Styl ekologiczny

Styl ekologiczny jest ściśle związany z naturą. W obrębie stylu ekologicznego stosuje się surowce naturalne – drewno, glinę, bawełnę, len, wiklinę. Nawiązanie do natury przejawia się również w kolorach, stosuje się barwy ziemi – beże, brązy, zielenie. Obecnie w stylu ekologicznym urządza się nie tylko wnętrza, lecz buduje się całe domy, np. z gliny.

Art Déco

Styl Art Déco to wykorzystywanie w aranżacji wnętrz przedmiotów pochodzących z lat 20. I 30. XX wieku bądź stylizowane na takie pochodzące z tego okresu. Styl Art Déco to połączenie modernizmu i tradycji. Dekoracje są tworzone w ramach istniejących przedmiotów, np. drewniane zdobienia na komodzie.

Styl kolonialny

Styl kolonialny nawiązuje egzotycznej atmosfery tropików. Meble w stylu kolonialnym powinny być proste, a jednocześnie masywne i trwałe. Aby podtrzymać łączność z historią czasami postarza się meble. Kolory w stylu kolonialnym to piaskowe beże, brązy, odcienie żółtego, czyli tzw. kolory ziemi. Natomiast kolory mebli są ciemne, wykonane z egzotycznych gatunków drewna: venge, mahoń, palisander.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny to prostota, minimalizm, nowoczesne technologie i materiały, połączone w spójną całość. Styl nowoczesny odchodzi od tradycyjnego podziału pomieszczeń. Przestrzenie o innych funkcjach oddzielane są kolorami, innymi rodzajami materiałów. Meble są proste, najczęściej wykonane z jasnego drewna w połączeniu z metalowymi elementami, nie stosuje się zdobnictwa. High-tech jest jedną z odmian styku nowoczesnego. Do wnętrz z jednej strony wybiera się chłodne barwy, a z drugiej intensywne kolory.

Styl skandynawski

Styl skandynawski we wnętrzach to prostota, minimalizm i funkcjonalność. W stylu skandynawskim kładziony jest nacisk na szczegóły. Istotnym elementem jest kolor, zazwyczaj są to kolory jasne, różne odcienie bieli i szarości, przełamane ciemniejszymi barwami. Meble w stylu skandynawskim są „lekkie” i przestronne. Styl skandynawski dzieli się na styl szwedzki, duński i fiński – różnice są nieznaczne i niewyczuwalne dla laika.

Multiroom

Multiroom to system dystrybucji dźwięku, którego charakterystyczną cechą jest zastosowanie jednego punktu centralnego, w którym umieszczone są wszystkie źródła dźwięku: CD, DVD, tunery. W poszczególnych pomieszczeniach stosowane są tylko małe sterowniki, które potrafią obsłużyć każde z wymienionych źródeł. System multiroom umożliwia m.in. zarządzanie muzyką z dowolnego punktu domu oraz gromadzenie muzyki na specjalnych serwerach, które mieszczą nawet kilkadziesiąt godzin muzyki.

Drewno/parkiet europejski

Parkiet europejski wykonany jest z drewna np. dębu, orzecha, jesionu. Do stworzenia parkietu europejskiego stosuje się zazwyczaj gatunki drewna o kolorystyce przeważnie jasnej, przystosowane do rodzimych warunków atmosferycznych.

Drewno/parkiet egzotyczny

Parkiet egzotyczny to np. merbau, teak, badu, doussie, palisander. Parkiet egzotyczny to drewno o dużej twardości, występujące w bogatej kolorystyce od czerni poprzez ciemne brązy, czerwienie aż do jasnych miodowych. Drewno to dobrze sprawdza się na zewnątrz, w miejscach narażonych na działanie wilgoci.

Stiuk

Stiuk: ciasto sztukatorskie będące mieszaniną gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Stiuk formuje się łatwo. Szybko twardnieje. Stosowane jest do wykonywania tynków oraz w ornamentyce. Może być barwiony na różne kolory.

Mozaika

Mozaika to dekoracja wykonana z drobnych kawałków kolorowych kamieni, marmuru, szkła, ceramiki i innych materiałów. Mozaiką zdobi się ściany, podłogi, sufity, apsydy i meble. Technika ta jest wykorzystywana od stuleci, stosowana była już w starożytności. Pierwsze mozaiki w starożytnej Grecji układano ze skorup otoczaków, dominowała wtedy kolorystyka biało-czarna z niewielkimi fragmentami w kolorze żółtym, czerwonym i brązowym.

Sztukateria

Sztukateria to dekorowanie ścian, sklepień, sufitów ozdobnymi elementami wykonanymi z gipsu lub z żywicy. Najczęściej wykonywane są na ścianach lub sufitach. Sztukateria stosowana jest zarówno we wnętrzu budynków, jak i na zewnątrz. Sztukateria jako metoda zdobnicza upowszechniła się w okresie renesansu i baroku.

Inkrustacja

Inkrustacja to układanie na powierzchni przedmiotów wzorów w postaci płytek, wyciętych z materiałów takich jak kość słoniowa, masa perłowa, metale i inne tworzywa. Inkrustowane przedmioty ozdabiane są różnymi wzorami, często stosuje się motyw roślinny i wzory geometryczne. Rozkwit tej techniki nastąpił w okresie renesansu.

Intarsja sztukatorska

Intarsja sztukatorska to wypełnianie masą stiukową (ciastem sztukatorskim) wyciętej okładziny drewnianej. W intarsji sztukatorskiej okładzinę drewnianą wycina się we wzory.

Intarsja

Intarsję można zdefiniować jako "malowanie drewnem", ponieważ intarsja to wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna. Najczęściej intarsję stosuje się na meblach, czasami wykłada się meble innym kolorem drewna. Nowe kawałki drewna układa się w miejsce usuniętych starych fragmentów. Metoda ta zyskała na popularności w okresie renesansu i baroku.

Minimalizm

Charakterystyczne cechy minimalizmy to przestronność, geometryczne formy, jednolite kolory, ascetyzm. Do minimum ograniczone są wszelkie zdobienia i dodatki. Styl wywodzi się z japońskiej prostoty formy i poszukiwania wewnętrznej harmonii. Meble powinny być raczej niskie, z kątami prostymi, komponujące się z kolorem ścian. Przy urządzaniu minimalistycznego wnętrza należy działać w myśl zasady „im mniej, tym lepiej”.

High-tech

Znakiem rozpoznawczym stylu high-tech jest minimalizm i nowoczesność. To styl dla ludzi otwartych na wszelkie designerskie nowości. Stawia na funkcjonalność. W materiałach dominują chrom, aluminium, metalowe pręty, szkło hartowane, a kolory są zdecydowane, mocne i kontrastowe (np. łączenie bieli z purpurą i brązem). Najczęściej stosowane oświetlenie to halogeny. Mile widziane są wszelkie nowinki techniczne, zarówno w konstrukcji budynku, jak i jego wyposażeniu. Surowy klimat wnętrza high-tech ma swoich sympatyków głównie wśród ludzi młodych.

Secesja

Styl secesyjny zaliczany do grupy modernistycznej. Jego cechy charakterystyczne to bogata ornamentacja roślinna lub abstrakcyjna (motywy kwiatowe, łabędzie z powyginanymi szyjami, nenufary), linearyzm i asymetria. Dominującą kolorystyką są pastele i kolory „przydymione”. W secesji mamy do czynienia z giętką, płynną linią, występującą np. na balustradach przy schodach. Podkreślany jest także pion obecny w obrazach i w meblach.

Eklektyzm

Eklektyzm polega na wybieraniu interesujących nas elementów z różnych stylów. Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż łatwo jest stworzyć wrażenie dysharmonii. Najlepiej obrać jeden element: ciekawą ścianę lub duży kredens za centrum projektu i z rozwagą tworzyć dla niego tło subtelnie łącząc nowoczesną technikę z elementami konwencjonalnymi.

Modernizm

Modernizm to prąd w architekturze światowej, jego rozwój przypada na lata 1918-1975. Modernizm odchodzi od wszelkiego rodzaju stylizacji. Jednym z naczelnych haseł modernizmu jest funkcjonalność, a kształt obiektu architektonicznego jest ściśle powiązany z pełnioną przez niego funkcją. Modernizm kładzie nacisk na abstrakcyjność i minimalizm. Ponadto styl modernistyczny nie jest jednorodny, można w jego ramach wyróżnić kilkadziesiąt szkół architektonicznych, kierunków i prądów.

Styl klasyczny

Styl klasyczny to pojemne pojęcie, obejmujące swoim zakresem inne style, np. styl bauhasowy, styl włoski i styl angielski. Styl klasyczny to bogato zdobione meble, inspirowane wzorami historycznymi, zaczęrpniętymi, między innymi, z okresu baroku i rokoko. Tu kształt ważniejszy jest niż barwa, stąd stonowane kolory (beż, brąz, ecru) a formy zdecydowane (np. meble z wykończeniem przypominającym głowicę kolumny). Projektując wnętrze w tym stylu należy dążyć do uzyskania efektu luksusu, uzyskanego za pomocą drogich materiałów i ozdobnych detali.

Styl rustykalny

Styl rustykalny to prostota, przytulność i dążenie w kierunku natury. W stylu rustykalnym dominuje ciepła paleta barw: przydymione zielenie, pastele, delikatne błękity. Istotny element to podkreślenie naturalnego koloru drewna mebli. Styl ten jest ukłonem w stronę wszelakiej ludowości: we wzornictwie pasy, kraty i roślinność nadająca sielankowy klimat; w dodatkach – rękodzieło, szydełkowe serwety, koronkowe firany. Zdobnictwo traktowane jest jako w niezbędne minimum. Często we wnętrzu w stylu rustykalnym pojawia się piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami, obecnie zamiast niego może to być również kominek.

Zarządca nieruchomości

Jest to osoba fizyczna, która posiada licencję i prowadzi działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami.

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna ma charakter umowy konsensualnej, gdyż do jej zawarcia wystarczy porozumienie stron. Praktykowana jest w przypadku umów dotyczących nieruchomości.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna poprzedza zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli przenoszącej własność nieruchomości na kupującego.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest umową zawieraną między deweloperem a stroną kupującą nieruchomość.

Deweloper

Deweloperem jest przedsiębiorca, który zajmuje się budowaniem nieruchomości w celu ich sprzedaży.

Pośrednik

Pośrednik to przedsiębiorca trudniący się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Nieruchomości

Rozróżnia się nieruchomości rozumiane jako lokal mieszkalny, blok czy też dom jednorodzinny oraz nieruchomości gruntowe.

Sprzedaż

Sprzedaż – jest to umowa między stroną, która chce coś zakupić, a stroną która chce coś sprzedać.

Ewidencja gruntów i budynków

Ewidencja gruntów i budynków (kataster nieruchomości) jest jednolitym dla kraju, systematycznie aktualizowanym zbiorem informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami. Ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzą starostowie.

Dzierżawa

Nieruchomości (ale także inne rzeczy oraz prawa) można oddać w dzierżawę. Oznacza to przekazanie posiadania oraz pożytków z nieruchomości na rzecz innej osoby (dzierżawcy). Wydzierżawiający otrzymuje w zamian czynsz.

Droga publiczna

Jest to budowla wraz z obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem. Podstawową cechą odróżniającą drogę publiczną od innych dróg jest możliwość korzystania z niej przez każdego zgodnie z jej przeznaczeniem.

Spadek

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do zmarłego i przechodzących na jedną lub kilka osób, według zasad dziedziczenia uregulowanych w kodeksie cywilnym. Osoba lub osoby, które otrzymały spadek, w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawała osoba zmarła.

Darowizna

Darowizna to umowa, przez którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Bezpłatny charakter oznacza, że druga strona umowy (obdarowany) nie musi nic świadczyć w zamian za uczynioną darowiznę.

Dożywocie

Dożywocie jest to umowa, na podstawie której zbywca (dożywotnik) przenosi na własność nieruchomość na nabywcę (zobowiązanego), a nabywca zobowiązuje się zapewnić mu lub jego osobie bliskiej dożywotnie utrzymanie.

Decyzja o warunkach zabudowy

Rodzaj decyzji administracyjnej, określającej warunki zabudowy dla terenu, dla którego nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wydaje ją - na wniosek inwestora - wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a dla terenów zamkniętych (m.in. ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa) - wojewoda.

Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa. Nie jest do tego potrzebna ani wola jej zawiązania - jak to ma miejsce np. w przypadku spółdzielni, spółki czy stowarzyszenia - ani jakiekolwiek działanie ukierunkowane wyłącznie na jej utworzenie.

Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste zostało wprowadzone do polskiego prawa w 1961 r., a w 1964 r. do Kodeksu cywilnego. W użytkowanie wieczyste mogą być oddawane grunty stanowiące własność Skarbu Państwa (położone w granicach administracyjnych miast lub poza nimi, ale włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta), a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków. Użytkownikiem wieczystym takich gruntów może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna (np. spółdzielnia mieszkaniowa, spółka kapitałowa).

Notariusz

Notariusz - inaczej rejent - to osoba zaufania publicznego, która dokonuje następujących czynności:

REKLAMA