REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że od 2024 roku dla nowych obiektów budowlanych (np. budynków) mają być prowadzone wyłącznie cyfrowe książki obiektu budowlanego (skrót: CKOB). Do prowadzenia CKOB GUNB przygotował aplikację c-KOB. Aplikacja ta działa już od roku i jest całkowicie bezpłatna.
Tematyka przydomowych wiatraków (czyli masztów służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru – nowy typ inwestycji OZE w ujęciu prawa budowlanego), była ożywiona jeszcze na samym początku 2023 r. To wówczas pojawił się projekt nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”. Niestety w chwili obecnej prace nad tym projektem siłą rzeczy zostały wstrzymane i raczej trudno jest spodziewać się ich wznowienia. Szkoda, gdyż przydomowe wiatraki połączone z uproszczoną procedurą zgłoszeniową, mogły okazać się właściwym kierunkiem działania na drodze ku zwiększeniu atrakcyjności zielonej energii w gospodarstwach domowych.
W dniu 1 kwietnia 2024 roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 26 października 2023 r. podpisał ją minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Nowe przepisy mają ograniczyć tzw. „patodeweloperkę”, czyli z działaniami, które - wykorzystując nieprecyzyjne dotąd przepisy - maksymalizują zyski deweloperów kosztem wymogów dobrej architektury i uzasadnionych potrzeb nabywców mieszkań.
Od 28 kwietnia 2023 r. kara grzywny do 5 tys. zł grozi sprzedawcy mieszkania (domu) lub wynajmującemu za niewywiązanie się z obowiązku przekazania nabywcy lub najemcy świadectwa charakterystyki energetycznej przy sporządzaniu aktu notarialnego umowy sprzedaży lub przy zawarciu umowy najmu.
REKLAMA
Inwestorzy poszukują projektów, które mogą zapewnić dobry zysk. Czy w najbliższym czasie będziemy obserwować wysyp inwestycji opartych na zmianie funkcji istniejących nieruchomości na zabudowanych gruntach?
REKLAMA
REKLAMA