Przydomowe wiatraki – czy doczekamy się ich wprowadzenia do przepisów prawa budowlanego? Czy będzie uproszczona procedura zgłoszeniowa?
REKLAMA
REKLAMA
Postęp prac legislacyjnych
W dniu 1 czerwca 2023 r. projekt nowelizacji ustawy prawo budowlane wpłynął do Sejmu. W dniu 11 lipca 2023 r. zapadł wniosek komisji o odrzuceniu projektu ustawy. Od tego momentu proces legislacyjny przedmiotowych zmian został zatrzymany.
REKLAMA
Brzmienie przepisu według projektu nowelizacji ustawy
Według projektu nowelizacji ustawodawca rozgraniczył procedurę administracyjną w zależności od łącznej wysokości urządzeń technicznych (masztów służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru) wraz z masztami:
- na zgłoszenie w rozumieniu pr. bud. – zgodnie z projektowanym do wejścia w życie art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. f znowelizowanego prawa budowlanego – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii oraz o łącznej wysokości większej niż 3 m i nie większej niż 12 m;
- bez obowiązku zgłoszenia w rozumieniu pr. bud. – zgodnie z projektowanym do wejścia w życie art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. e znowelizowanego prawa budowlanego – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, oraz o łącznej wysokości nie większej niż 3 m.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że w przypadku, gdy inwestor zdecydowałby się na zrealizowania na obiekcie budowlanym wiatraka (masztu służącego do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru) o wysokości łącznej powyżej 12 m, wówczas musiałby uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud.
Podsumowanie
Pomysł z wiatrakami, które można w uproszczonej procedurze zrealizować np. przy gospodarstwie domowym, zasługuje na uwagę. Otwarte pozostaje pytanie, czy ustawodawca zdecyduje się powrócić do rozmów w tym zakresie? Z całą pewnością jest to rozwiązanie ciekawe, ekologiczne i cały czas żywo angażujące opinię publiczną.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (projekt nowelizacji).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.