REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6. sposobów na optyczne powiększenie mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Mieszkanie można "powiększyć" na kilka sposobów. Możne np. wyburzyć ścianę, pomalować pomieszczenia na jasny kolor, zamontować prysznic zamiast wanny lub, o ile jest taka możliwość - zbudować antresolę.


REKLAMA

  1. Pozbądź się zbędnych ścian

Ściany ograniczają mieszkanie nie tylko optycznie, ale i fizycznie. Na sztywno wyznaczają granice pomiędzy pomieszczeniami i nie pozwalają na swobodne żonglowanie miejscem w zależności od potrzeb domowników. Najłatwiejszym sposobem jest pozbycie się ścian oddzielających kuchnię i jadalnię od salonu. Zabieg taki z jednej strony znacząco poprawi przestrzenność naszego wnętrza, z drugiej zaś pozwoli elastycznie gospodarować powierzchnią, bo w miejscu dotychczasowej ściany można postawić na przykład stół. Jeśli ktoś woli jednak mieć ścianę, to zrezygnować można choćby z drzwi. Szerokie przejście również wiele da jeśli chodzi o optyczne wrażenia, a przy okazji ułatwi komunikację w mieszkaniu, a jednocześnie zniknie kwestia drzwi, które potrzebują sporo przestrzeni by móc się otwierać i zamykać.

  1. Rozjaśnij pomieszczenia

Światło optycznie powiększa przestrzeń, warto więc zrobić wszystko, by było go w domu jak najwięcej. Z jednej strony warto zoptymalizować dostęp światła dziennego, a z drugiej istotny jest odpowiedni dobór kolorów na ścianach, suficie i podłodze. Z kolei aranżując sztuczne oświetlenie nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu zarówno oświetlenie ogólnego, jak i punktowego, które skoncentruje się na konkretnych miejscach w pokoju. Na większości ścian sprawdzą się np. ciepłe odcienie bieli czy błękitu. Duże znaczenie ma też dobór listew podłogowych. Nie powinny one być w odcieniu podłogi, lepiej zdecydować się na listwy podobne do ściany lub jaśniejsze. Swoje zrobi też umiejętne zamocowanie luster, które dodadzą pomieszczeniu przestrzeni i głębi. Tę samą funkcję pełnić mogą jasne fronty np. na drzwiach kuchennych.

  1. Wykorzystaj wielofunkcyjność

W niewielkim mieszkaniu potrzebne są innowacyjne pomysły. Nie każdy sprawdzi się we wszystkich przypadkach, ale łączenie funkcji pewnych sprzętów, czy nieszablonowe rozwiązania powinny pomóc zaoszczędzić przestrzeń. Poszukiwania można rozpocząć od łazienki – aranżując np. prysznic bez kabiny. Trzeba wówczas tak wykonać podłogę, by woda miała gdzie spływać. Dzięki temu w momencie gdy nikt nie korzysta z prysznica, przestrzeń będzie można swobodnie wykorzystywać. W innych pomieszczeniach z kolei dobrze sprawdzać mogą się wielofunkcyjne meble, np. rozkładany stół, rozkładane z szafy łóżko, które ma jeszcze wbudowane biurko czy pufy mieszczące się pod ławą, które nieużywane nie będą zajmowały przestrzeni.

  1. Idź w górę

Nie w każdym mieszkaniu da się zbudować antresolę, ale tam gdzie jest to możliwe, warto o takim rozwiązaniu pomyśleć, bo choć nie da się tam zrobić wszystkiego, to sypialnia, miejsce do pracy czy skrytka na rzeczy, będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak piętrowe łóżka w pokoju dziecięcym – nie dość, że zajmuje to mniej miejsca, to jeszcze dla dzieci może być atrakcją samo w sobie. Przy okazji budowy antresoli warto jednak pamiętać, by zapewnić dopływ światła dziennego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Utrzymaj porządek

Na koniec rada zdawałoby się oczywista, ale jednak tak rzadko stosowana: tylko uporządkowane wnętrze może wyglądać przestrzennie. Nawet nie wiadomo jak duży pokój nie będzie wyglądał dobrze, jeśli go zagracimy. I nie chodzi tu tylko o kurz czy porozkładane wszędzie rzeczy, ale nawet zbyt duża ilość mebli czy ozdób bardzo źle wpływa na postrzeganie przestrzeni w pokoju. Nie pomaga też zasłonięcie podłogi np. zajmującym całą powierzchnię dywanem.

  1. Zorganizuj się i swoje mieszkanie

W utrzymaniu porządku pomóc może selektywne wywożenie części zbędnych rzeczy. Chodzi np. o niepotrzebny w danym czasie sprzęt sportowy (narty przydają się tylko zimą, z kolei z roweru większość osób zimą nie korzysta), ubrania itd. Takie rzeczy można wynieść do piwnicy, a w przypadku jej braku, wywieźć do znajomych lub rodziny. W niektórych miastach pojawiają się też już firmy oferujące przestrzeń magazynową do przechowywania czasowo zbędnych przedmiotów. Miesięcznie za miejsce na 100-litrowe pudło zapłacimy około 10 zł. Warto też pamiętać o ważnej rzeczy przy przetrzymywaniu kurtek czy kołder i poduszek – duża część zajmowanej przez nie przestrzeni jest pusta, można więc kupić próżniowe worki, z których odkurzaczem odsysa się powietrze, dzięki czemu możliwe jest efektywniejsze wykorzystanie dostępnego miejsca.

Zobacz także: Wykończenie ścian w kuchni. ZDJĘCIA

Marcin Krasoń - Analityk rynku nieruchomości
Home Broker

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA