REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Malowanie ścian: zasady nakładania farby

Malowanie ścian. Fot. Malfarb
Malowanie ścian. Fot. Malfarb
Malfarb

REKLAMA

REKLAMA

Czysta i dobrze zagruntowana ściana to tylko połowa sukcesu malowania. Zanim zabierzemy się do nakładania farby na ścianę, powinniśmy dobrze dobrać narzędzia potrzebne do malowania, a także sprawdzić czy warunki jakie panują w otoczeniu są odpowiednie do tego by móc położyć farbę na ścianę.

REKLAMA

Fot. Malfarb

Właściwie przygotowane, zagruntowane ściany to oczywiście podstawa dobrze przeprowadzonego remontu ścian. Zanim jednak przejdziemy do aplikacji farby dekoracyjnej, nie zapominajmy o podstawowych zasadach związanych z malowaniem ścian: Dobór właściwego narzędzia, ocena temperatury i wilgotności czy techniki aplikacyjne to kwestie, o których nierzadko zapominamy podczas malowania. Wbrew pozorom zarówno rodzaj wałka, jak i sposób nakładania farby, mają ogromne znaczenie i w efekcie wpływają na ostateczny wygląd ścian – wyjaśnia Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb.

Zobacz także:  Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik

Czy malować: wałkiem czy pędzlem?

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni (takich, jak właśnie ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • krótkie (6 – 10 mm) – do gładkich powierzchni
  • średnie (13 – 15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych
  • długie (19 – 30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych

Dodatkowo w przypadku pomieszczeń wysokich dobrym rozwiązaniem okazuje się teleskop do wałka.  Mimo to nie powinniśmy jednak zupełnie zapominać o pędzlach: Mały pędzel płaski sprawdzi się doskonale tam, gdzie może być problem z wałkiem czyli m.in. przy narożnikach, we wnękach okiennych i w okolicach gniazdek elektrycznych. Z kolei świetnym rozwiązaniem w przypadku ściany za kaloryferem będzie sięgnięcie po płaski pędzel kątowy. – podpowiada ekspert marki Malfarb.

Zobacz także: Malowanie mieszkania – pomysłowo i z głową

Dodatkowo przed malowaniem warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak np. kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Natomiast do zabezpieczenia podłogi czy framug drzwi wykorzystajmy odpowiednio folię i taśmę malarską.

Fot. Malfarb

Warunki odpowiednie do malowania

            Optymalna temperatura do malowania pomieszczeń mieszcząca się w przedziale od 18 do 25°C. Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

Zobacz także:  Jak wybrać najlepszą farbę do malowania wnętrz?

Przygotowanie farby do malowania

Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie farbą nie wymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.

Malowanie – krok po kroku

REKLAMA

Malowanie rozpoczynamy od sufitu – najlepiej od części znajdującej tuż przy oknie, prowadząc wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Dzięki temu zabiegowi ewentualne smugi nie będą widoczne. Kolor, jakim pomalowaliśmy sufit, możemy przeciągnąć na ścianę, tworząc kilkucentymetrowy pasek (zabieg ten optycznie powiększa pomieszczenie). W tym celu warto za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć równą granicę pomiędzy ścianą i sufitem.

Następnie przechodzimy do malowania samych ścian. Jako pierwsze farbą należy pokryć naroża oraz granicę sufitu wyznaczoną taśmą malarską. Jako kolejne malujemy tzw. miejsca trudno dostępne czyli np. przestrzeń za kaloryferami, okolice gniazdek i żyrandoli, framug, okien oraz listew przypodłogowych (tu właśnie warto sięgnąć po mały pędzel, który umożliwi nam precyzyjną aplikację farby).

Fot. Malfarb

Ostatnim etapem jest malowanie dużych powierzchni za pomocą wałka. W tym wypadku pamiętajmy o kilku zasadach. Emulsję na wałek nakładamy obficie i równomiernie (unikajmy malowania „suchym” narzędziem). Samego wałka nie należy dociskać, lecz po prostu lekko prowadzić po ścianie. Pierwszą warstwę farby najlepiej nakładać w jednym kierunku np. góra – dół, a następną w innym np. lewo – prawo. Podczas malowania bardzo istotne jest trzymanie się zasady łączenia „mokrego z mokrym”. Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym zanim farba całkowicie wyschnie. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się nieestetyczne smugi.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Po malowaniu – sprzątamy pomieszczenie

Po ukończeniu prac dobrze jest w miarę szybko sprzątnąć pomieszczenie. Jeśli gdzieś pojawiły się zabrudzenia, zmyjmy je zanim farba wyschnie. Pędzle i wałki przed myciem zamoczmy w wodzie, a następnie dokładnie oczyśćmy z resztek farby. Dzięki temu narzędzia będziemy mogli wykorzystać podczas innych remontów.

Źródło: Malfarb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA