REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Malowanie ścian: zasady nakładania farby

Malowanie ścian. Fot. Malfarb
Malowanie ścian. Fot. Malfarb
Malfarb

REKLAMA

REKLAMA

Czysta i dobrze zagruntowana ściana to tylko połowa sukcesu malowania. Zanim zabierzemy się do nakładania farby na ścianę, powinniśmy dobrze dobrać narzędzia potrzebne do malowania, a także sprawdzić czy warunki jakie panują w otoczeniu są odpowiednie do tego by móc położyć farbę na ścianę.

REKLAMA

Fot. Malfarb

Właściwie przygotowane, zagruntowane ściany to oczywiście podstawa dobrze przeprowadzonego remontu ścian. Zanim jednak przejdziemy do aplikacji farby dekoracyjnej, nie zapominajmy o podstawowych zasadach związanych z malowaniem ścian: Dobór właściwego narzędzia, ocena temperatury i wilgotności czy techniki aplikacyjne to kwestie, o których nierzadko zapominamy podczas malowania. Wbrew pozorom zarówno rodzaj wałka, jak i sposób nakładania farby, mają ogromne znaczenie i w efekcie wpływają na ostateczny wygląd ścian – wyjaśnia Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb.

Zobacz także:  Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik

Czy malować: wałkiem czy pędzlem?

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni (takich, jak właśnie ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • krótkie (6 – 10 mm) – do gładkich powierzchni
  • średnie (13 – 15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych
  • długie (19 – 30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych

Dodatkowo w przypadku pomieszczeń wysokich dobrym rozwiązaniem okazuje się teleskop do wałka.  Mimo to nie powinniśmy jednak zupełnie zapominać o pędzlach: Mały pędzel płaski sprawdzi się doskonale tam, gdzie może być problem z wałkiem czyli m.in. przy narożnikach, we wnękach okiennych i w okolicach gniazdek elektrycznych. Z kolei świetnym rozwiązaniem w przypadku ściany za kaloryferem będzie sięgnięcie po płaski pędzel kątowy. – podpowiada ekspert marki Malfarb.

Zobacz także: Malowanie mieszkania – pomysłowo i z głową

Dodatkowo przed malowaniem warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak np. kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Natomiast do zabezpieczenia podłogi czy framug drzwi wykorzystajmy odpowiednio folię i taśmę malarską.

Fot. Malfarb

Warunki odpowiednie do malowania

            Optymalna temperatura do malowania pomieszczeń mieszcząca się w przedziale od 18 do 25°C. Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

Zobacz także:  Jak wybrać najlepszą farbę do malowania wnętrz?

Przygotowanie farby do malowania

Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie farbą nie wymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.

Malowanie – krok po kroku

REKLAMA

Malowanie rozpoczynamy od sufitu – najlepiej od części znajdującej tuż przy oknie, prowadząc wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Dzięki temu zabiegowi ewentualne smugi nie będą widoczne. Kolor, jakim pomalowaliśmy sufit, możemy przeciągnąć na ścianę, tworząc kilkucentymetrowy pasek (zabieg ten optycznie powiększa pomieszczenie). W tym celu warto za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć równą granicę pomiędzy ścianą i sufitem.

Następnie przechodzimy do malowania samych ścian. Jako pierwsze farbą należy pokryć naroża oraz granicę sufitu wyznaczoną taśmą malarską. Jako kolejne malujemy tzw. miejsca trudno dostępne czyli np. przestrzeń za kaloryferami, okolice gniazdek i żyrandoli, framug, okien oraz listew przypodłogowych (tu właśnie warto sięgnąć po mały pędzel, który umożliwi nam precyzyjną aplikację farby).

Fot. Malfarb

Ostatnim etapem jest malowanie dużych powierzchni za pomocą wałka. W tym wypadku pamiętajmy o kilku zasadach. Emulsję na wałek nakładamy obficie i równomiernie (unikajmy malowania „suchym” narzędziem). Samego wałka nie należy dociskać, lecz po prostu lekko prowadzić po ścianie. Pierwszą warstwę farby najlepiej nakładać w jednym kierunku np. góra – dół, a następną w innym np. lewo – prawo. Podczas malowania bardzo istotne jest trzymanie się zasady łączenia „mokrego z mokrym”. Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym zanim farba całkowicie wyschnie. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się nieestetyczne smugi.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Po malowaniu – sprzątamy pomieszczenie

Po ukończeniu prac dobrze jest w miarę szybko sprzątnąć pomieszczenie. Jeśli gdzieś pojawiły się zabrudzenia, zmyjmy je zanim farba wyschnie. Pędzle i wałki przed myciem zamoczmy w wodzie, a następnie dokładnie oczyśćmy z resztek farby. Dzięki temu narzędzia będziemy mogli wykorzystać podczas innych remontów.

Źródło: Malfarb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA