REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

7 sposobów na wykończenie ścian w kuchni

Redakcja Dom
Kuchnia Fot. Fotolia
Kuchnia Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwości wykończania ścian w kuchni jest wiele. Możemy pomalować ściany specjalną farbą do kuchni, położyć na ścianie płytki ceramiczne, wykończyć ściany specjalnym szkłem, tapetą lub tworzywem sztucznym. Zobacz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór materiałów przeznaczonych do wykończania wnętrz. Producenci prześcigają się w wytwarzaniu coraz to nowszych wyrobów, które nie tylko dobrze wyglądają, lecz także mają właściwości, które umożliwiają nam ich stosowanie w praktycznie każdych warunkach np. w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.

REKLAMA

Okres wakacyjny to czas, kiedy wiele osób decyduje się na przeprowadzenie remontu. Jedną z opcji jest remont kuchni. Kuchnia, tak samo jak łazienka to pomieszczenia dość specyficzne. Z uwagi na to, że panuje w nich trochę inny mikroklimat niż w salonie czy sypialni (w łazience – duża wilgoć, w kuchni – opary z gotowania), wybierając materiał wykończeniowy, powinniśmy sprawdzić czy nadaje się on do tego typu pomieszczeń.

    Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy nawet kilka godzin dziennie przygotowując posiłki. Dlatego też, planując remont kuchni i wybierając materiały do jej wykończenia, staramy się, żeby były nie tylko ładne ,lecz także praktyczne. Wybierając materiał do wykończenia ścian w kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby był on odporny m.in. na zabrudzenia oraz opary, które powstają podczas gotowania. Choć mogłoby się wydawać, że nie mamy zbyt dużego wyboru szukając materiału do wykończenia ścian w  kuchni, to jednak na rynku jest tak wiele produktów, z pośród których możemy wybierać, że ograniczeniem może być chyba tylko cena.

Płytki ceramiczne

Najbardziej popularnym i chyba najczęściej stosowanym materiałem do wykończania ścian w kuchni są płytki ceramiczne. Jest to sposób sprawdzony i tani. Płytki ceramiczne są odporne na zabrudzenia powstające podczas gotowania, a nawet jeśli już się zabrudzą, można je w prosty sposób wyczyścić. Para, która osiada na płytkach podczas gotowania w żaden sposób nie wpływa na ich właściwości. Na rynku wybór płytek jest tak ogromny, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać z płytek o różnych formatach, wzorach i kolorach. To, które wybierzemy zależy tylko od nas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Ściany w kuchni wykończone płytkami ceramicznymi.

Zobacz także: Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Farba

Farba, to kolejny, najczęściej wybieramy materiał do wykończania ścian w kuchni. W wielu sklepach malarskich możemy kupić specjalne farby, dedykowane właśnie do takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka. Farby te różnią się nieco od standardowych farb, przeznaczonych do malowania reszty pomieszczeń. Najczęściej są to farby wodoodporne i zmywalne. Farby to produkty tanie i ogólnie dostępne. Poza tym malowanie ścian możemy wykonać samemu – nawet jeśli nie bardzo się na tym znamy, istnieje małe ryzyko, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Na rynku dostępnych jest wiele farb w różnych kolorach, dlatego też na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Ściany w kuchni wykończone farbą.

Zobacz także: Jaką farbą pomalować ściany w kuchni?


Szkło

Coraz częściej stosowanym materiałem do wykończania wnętrz jest szkło. Wielu inwestorów stosuje szkło w różnej postaci, są to m.in. różnego rodzaju przeszklenia, luksfery  oraz różne szklane gadżety dekoratorskie. Jedną z możliwości zastosowania szkła w aranżacji wnętrza, a dokładniej – aranżacji kuchni jest wykończenie ścian szkłem, najlepiej szkłem hartowanym.  Takie szkło jest odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Na rynku możemy dostać zarówno szkło przezroczyste, jak i barwione. Za szkłem przeźroczystym będziemy mogli np. umieścić np. ulubione zdjęcia lub często wykorzystywane przepisy kulinarne. Tafle szkła można przymocować do każdej ściany, nawet tej z cegły – da to bardzo ciekawy efekt. Na rynku dostępne są także szklane płytki, które można ułożyć w postać kolorowej mozaiki.

Ściany w kuchni wykończone szkłem kolorowym.

Ściany w kuchni wykończone szkłem bezbarwnym.

Zobacz także: Moda na szklane umywalki


Tapeta

Tapeta w kuchni to dość nowatorskie rozwiązanie, ale możliwe. Obecnie w sklepach dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju tapet wodoodpornych. Są one bardziej trwałe, niż standardowe tapety stosowane w pokojach. Tapety wodoodporne są odporne na działanie wilgoci, poza tym można je czyścić w taki sam sposób, jak płytki ceramiczne. Z pośród wszystkich tapet wodoodpornych, najlepiej wybierać jest tapety spieniane. Swoją strukturą przypominają one piankę, mają też matową powierzchnię. W kuchni bardzo dobrze sprawdzą się także tapety winylowe o błyszczącej powierzchni – ich ogromną zaletą jest to, że można je dostać w postaci fototapety.

Ściany w kuchni wykończone tapetą.

Zobacz także: Tapety z motywem roślinnym – ponadczasowe rozwiązanie

Aluminiowa blacha

W wielu projektach nowoczesnych kuchni możemy spotkać się ze ścianami, wykończonym metalicznym materiałem. Jest to nic innego jak blacha aluminiowa, gładka lub ryflowana. Blacha aluminiowa jest odporna na zabrudzenia i świetnie sprawdzi się w kuchni, zwłaszcza w kuchni o nowoczesnym designie. Żeby pomieszczenie nie sprawiało wrażania przytłaczającego, najlepiej jest zastosować tylko ją w obrębie kuchenki i zlewu.

Ściany w kuchni wykończone aluminium.


Tworzywo sztuczne

Tworzywo sztuczne często też nazywane konglomeratem, to kolejny sposób na wykończenie ścian w kuchni. Konglomerat to rodzaj kamienia sztucznego, najczęściej wykonanego z różnego rodzaju żywic syntetycznych. Konglomerat jest tworzywem wytrzymałym i opornym na działanie wysokich temperatur. Dostępny jest w wielu kolorach, zarówno intensywnych, jak i imitujących kamień naturalny.

Ściany w kuchni wykończone konglomeratem.

Kompozyty

Kompozyt to jednorodny materiał powstający z mieszaniny dwóch lub większej ilości składników. Kompozyt jest materiałem, który możemy nabyć w postać plastycznej masy łatwej do formowania. Przyjemny w dotyku kompozyt daje się łatwo nakładać na ścianę i szczelnie ukrywać miejsca połączeń. Niestety tego rodzaju produkt jest dość drogi. Cena 1m2 wynosi ok. 1000 zł.

Ściana (po lewej) wykończona kompozytem.

Zobacz także: Jak niedrogo i efektownie wykończyć ścianę w kuchni?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

REKLAMA

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA