Jak zlikwidować skutki zawilgotnienia łazienki – rybiki i grzyb?
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej spotykane skutki zawilgotnienia łazienki to rybiki i grzyby. Rybiki to owady, które pojawiają się w łazience, kiedy jest w niej duża wilgotność. Rybiki żywią się związkami organicznymi i najlepiej czują się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Niestety, bardzo trudno jest je skutecznie i całkowicie usunąć.
REKLAMA
Walka z rybikami
Jednym ze skutków zawilgotnienia łazienki jest pojawienie się rybików. Żywią się one materiałami zawierającymi celulozę, takimi jak tapety czy papier. Najlepszym zabezpieczeniem się przed pojawianiem się rybików jest utrzymanie w mieszkaniu odpowiedniego mikroklimatu. W tym celu należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń, zapobiec zawilgotnieniu ścian, podłóg oraz pamiętać o częstym i dokładnym sprzątaniu zakamarków w łazience. Do całkowitego pozbycia się rybików trzeba wykorzystać specjalne preparaty owadobójcze. Stosuje się je w miejscach gromadzenia się oraz wędrówek owadów: w zaciemnionych i wilgotnych kątach pomieszczeń, przy listwach podłogowych, kratkach ściekowych i w przestrzeniach pod szafkami.
Zobacz także: Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?
Likwidacja grzyba
REKLAMA
Kolejnym ze skutków zawilgotnienia łazienki jest pojawienie się grzyba. Jest on bardziej niebezpieczny dla zdrowia człowieka, niż rybiki. Podobnie jak w przypadku rybików, aby zapobiec pojawieniu się grzyba, należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki.
Częstą przyczyną pojawienia się grzyba na fugach jest złe ułożenie płytek albo nieodpowiednie zamocowanie wanny, brodzika itp. W dużym stopniu przyczynia się to do gromadzenia wody w różnych zakamarkach. Grzyb może się także pojawić w sytuacji, gdy wszystko jest poprawnie wykonane a jedynie wentylacja nie funkcjonuje tak, jak należy.
Jeżeli grzyb pojawił się na fugach, należy je usunąć i wymienić na nowe. Takie działanie zapobiegnie jego powrotowi. Następnie oczyszczone spoiny trzeba pokryć preparatem grzybobójczym i uzupełnić nową fugą. W miejscach narażonych na występowanie wilgoci, np. w narożnikach można stosować silikon.
Odpowiednia wentylacja oraz utrzymywanie w łazience małej wilgotności to najprostsza metoda na zapobieganie pojawieniu się rybików i grzyba.
Zobacz także: Wymiana fugi na nową
REKLAMA
REKLAMA