Jakie narzędzia dla wprawnego majsterkowicza przydadzą się w domu?
REKLAMA
REKLAMA
Wiertarka
REKLAMA
W przypadku wiertarek również możemy zdecydować się na prosty model z udarem i regulowaną szybkością obrotów. Ponadto bardzo przydatnym dodatkiem jest funkcja zmiany kierunku obrotów lewo-prawo. Dzięki takiej funkcji wiertarka może pełnić funkcję wkrętarki. Pamiętajmy też, że moc urządzenia nie może być mniejsza niż 500 W. Unikajmy najtańszych modeli sprzedawanych „okazyjnie” w dyskontach spożywczych, gdyż najpewniej zepsują się one już po zrobieniu kilku otworów w betonowej ścianie. Oprócz wiertarki warto wyposażyć się w zestaw kilku wierteł do metalu. Tego typu wiertła są dość uniwersalne i można je stosować do wykonywania otworów w drewnie, plastiku. Ponadto wiertła do betonu nadają się również do wiercenia otworów w cegle, kamieniu czy innych twardszych materiałach. Nie opłaca się kupować wierteł na sztuki, lepiej w kompletach w specjalnych pudełkach, no chyba że potrzebujemy nietypowego wiertła o niespotykanej w zestawach średnicy bądź długości. Jeśli nie chcemy po całym domu biegać z przedłużaczami i ciągnącym się za nami kablem, możemy zdecydować się na wiertarkę akumulatorową. Pamiętajmy jednak, że ma ona mniejszą moc i ograniczenie czasowe. Jeśli akumulator się rozładuje, praca zostaje przerwana. Można co prawda wyposażyć się w dodatkowy akumulator zapasowy, jednak jest to dodatkowy koszt. Wiertarka akumulatorowa może być poręczną alternatywą dla wiertarki elektrycznej, do lżejszych i krótkich prac.
Klucze płaskie i nasadowe
Klucze płaskie i nasadowe są niezwykle pomocne, szczególnie gdy mieszkamy w dużym domu z ogrodem, tarasem etc. Można oczywiście kupić cały kompletny zestaw kluczy w dużej skrzynce, ale będzie ona zajmowała sporo miejsca, a większość rozmiarów kluczy nigdy nie będzie użyta. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić pieniądze i miejsce, kupmy te klucze, które są najczęściej stosowane w domu, czyli rozmiary 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13. Ponadto bardzo przydatny może być niewielki zestaw kluczy trzpieniowych. Coraz częściej stosowane są śruby z otworem w łbie pod taki klucz. Zdarza się to najczęściej w zestawach mebli do samodzielnego montażu. Swoją drogą, jeśli ktoś ma odrobinkę zdolności manualnych, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Nie dość że meble w częściach łatwiej się transportuje i przechowuje, to na dodatek takie meble bywają tańsze od ich „złożonych” odpowiedników.
Zobacz również: Jak naprawić uszkodzone krzesło?
Piła łańcuchowa
Piła łańcuchowa to prawdziwe, mocne i silne męskie narzędzie. Co prawda w domu nie przyda się do niczego, ale w ogrodzie lub na działce jak najbardziej. Za pomocą piły mechanicznej można wykonać mnóstwo prac dookoła domu lub w ogrodzie, a jeśli posiadamy w domu kominek i przydaje się nam każda ilość drewna, taka piła będzie stanowić ogromne ułatwienie. Piły łańcuchowe mają różne długości prowadnic, od 35 centymetrów po około metr. Od długości prowadnicy zależy jakiej średnicy pnie będziemy w stanie przepiłować. Ponadto bardzo ważna jest moc silnika. Możemy rozróżnić dwa typy pił łańcuchowych – piły spalinowe i elektryczne. Piły elektryczne są o wiele cichsze od pił spalinowych, jednak mają one kilka wad. Przede wszystkim wymagany jest dostęp do gniazdka elektrycznego 230 V. W związku z tym swoboda pracy jest bardzo ograniczona przez długość kabla, który będzie się plątał, zawadzał o przeszkody etc. Piła spalinowa natomiast jest o wiele bardziej hałaśliwa. Ponadto wydziela ona trujące spaliny, w związku z czym praca wewnątrz pomieszczenia jest raczej wykluczona. Tego typu piłami posługują się zazwyczaj profesjonaliści w głębokim lesie. Moce silników wahają się od około 2 koni mechanicznych do nawet 10. Możemy naturalnie tego typu pił używać w ogrodzie, jeśli nasi sąsiedzi są lekko głusi lub bardzo tolerancyjni.
Szlifierki
Szlifierka to kolejne niezwykle przydatne elektronarzędzie w warsztacie każdego zapalonego majsterkowicza. Wśród różnego rodzaju szlifierek największy prym wiodą szlifierki kątowe. Tego typu urządzenia służą nie tylko do szlifowania, ale również do cięcia. Rzecz jasna różnego rodzaju szlifierek jest niezwykle dużo, a odpowiedni wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od tego, jak i w jakich częstotliwościach będzie ona używana. Pierwszym kryterium jest oczywiście powierzchnia szlifująca, czyli maksymalna średnica tarczy jaka może być zamontowana w danym modelu. Im większa średnica, tym większa wydajność pracy. Kolejnym parametrem godnym uwagi jest ilość oscylacji, jaką wykonuje tarcza w ciągu minuty. Im wartość jest wyższa, tym szlifowanie jest dokładniejsze. Ponadto warto zwrócić uwagę na wartość mimośrodowości. Jest to parametr określający ilość wychyleń tarczy w stosunku do własnej osi ośrodka. Wartość ta podawana jest w milimetrach – im wyższa, tym lepsze szlifowanie. Najpopularniejsze są szlifierki kątowe, które budową przypominają nieco wiertarki. Tego typu szlifierki służą głównie do przecinania i szlifowania metalu lub innych twardych materiałów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to urządzenie nadające się do szlifowania precyzyjnego.
Zobacz również: Jak zainstalować karnisz?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.