REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie narzędzia dla wprawnego majsterkowicza przydadzą się w domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli należymy do osób, które lubią coś czasem skręcić, przyciąć czy naprawić, przydadzą się nam nieco bardziej skomplikowane narzędzia. Oprócz śrubokręta, młotka i miarki stalowej, przydadzą się narzędzia dla wprawionych majsterkowiczów.

Wiertarka

REKLAMA

W przypadku wiertarek również możemy zdecydować się na prosty model z udarem i regulowaną szybkością obrotów. Ponadto bardzo przydatnym dodatkiem jest funkcja zmiany kierunku obrotów lewo-prawo. Dzięki takiej funkcji wiertarka może pełnić funkcję wkrętarki. Pamiętajmy też, że moc urządzenia nie może być mniejsza niż 500 W. Unikajmy najtańszych modeli sprzedawanych „okazyjnie” w dyskontach spożywczych, gdyż najpewniej zepsują się one już po zrobieniu kilku otworów w betonowej ścianie. Oprócz wiertarki warto wyposażyć się w zestaw kilku wierteł do metalu. Tego typu wiertła są dość uniwersalne i można je stosować do wykonywania otworów w drewnie, plastiku. Ponadto wiertła do betonu nadają się również do wiercenia otworów w cegle, kamieniu czy innych twardszych materiałach. Nie opłaca się kupować wierteł na sztuki, lepiej w kompletach w specjalnych pudełkach, no chyba że potrzebujemy nietypowego wiertła o niespotykanej w zestawach średnicy bądź długości. Jeśli nie chcemy po całym domu biegać z przedłużaczami i ciągnącym się za nami kablem, możemy zdecydować się na wiertarkę akumulatorową. Pamiętajmy jednak, że ma ona mniejszą moc i ograniczenie czasowe. Jeśli akumulator się rozładuje, praca zostaje przerwana. Można co prawda wyposażyć się w dodatkowy akumulator zapasowy, jednak jest to dodatkowy koszt. Wiertarka akumulatorowa może być poręczną alternatywą dla wiertarki elektrycznej, do lżejszych i krótkich prac.

Klucze płaskie i nasadowe

Klucze płaskie i nasadowe są niezwykle pomocne, szczególnie gdy mieszkamy w dużym domu z ogrodem, tarasem etc. Można oczywiście kupić cały kompletny zestaw kluczy w dużej skrzynce, ale będzie ona zajmowała sporo miejsca, a większość rozmiarów kluczy nigdy nie będzie użyta. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić pieniądze i miejsce, kupmy te klucze, które są najczęściej stosowane w domu, czyli rozmiary 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13. Ponadto bardzo przydatny może być niewielki zestaw kluczy trzpieniowych. Coraz częściej stosowane są śruby z otworem w łbie pod taki klucz. Zdarza się to najczęściej w zestawach mebli do samodzielnego montażu. Swoją drogą, jeśli ktoś ma odrobinkę zdolności manualnych, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Nie dość że meble w częściach łatwiej się transportuje i przechowuje, to na dodatek takie meble bywają tańsze od ich „złożonych” odpowiedników.

Zobacz również: Jak naprawić uszkodzone krzesło?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piła łańcuchowa

Piła łańcuchowa to prawdziwe, mocne i silne męskie narzędzie. Co prawda w domu nie przyda się do niczego, ale w ogrodzie lub na działce jak najbardziej. Za pomocą piły mechanicznej można wykonać mnóstwo prac dookoła domu lub w ogrodzie, a jeśli posiadamy w domu kominek i przydaje się nam każda ilość drewna, taka piła będzie stanowić ogromne ułatwienie. Piły łańcuchowe mają różne długości prowadnic, od 35 centymetrów po około metr. Od długości prowadnicy zależy jakiej średnicy pnie będziemy w stanie przepiłować. Ponadto bardzo ważna jest moc silnika. Możemy rozróżnić dwa typy pił łańcuchowych – piły spalinowe i elektryczne. Piły elektryczne są o wiele cichsze od pił spalinowych, jednak mają one kilka wad. Przede wszystkim wymagany jest dostęp do gniazdka elektrycznego 230 V. W związku z tym swoboda pracy jest bardzo ograniczona przez długość kabla, który będzie się plątał, zawadzał o przeszkody etc. Piła spalinowa natomiast jest o wiele bardziej hałaśliwa. Ponadto wydziela ona trujące spaliny, w związku z czym praca wewnątrz pomieszczenia jest raczej wykluczona. Tego typu piłami posługują się zazwyczaj profesjonaliści w głębokim lesie. Moce silników wahają się od około 2 koni mechanicznych do nawet 10. Możemy naturalnie tego typu pił używać w ogrodzie, jeśli nasi sąsiedzi są lekko głusi lub bardzo tolerancyjni.

Szlifierki

Szlifierka to kolejne niezwykle przydatne elektronarzędzie w warsztacie każdego zapalonego majsterkowicza. Wśród różnego rodzaju szlifierek największy prym wiodą szlifierki kątowe. Tego typu urządzenia służą nie tylko do szlifowania, ale również do cięcia. Rzecz jasna różnego rodzaju szlifierek jest niezwykle dużo, a odpowiedni wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od tego, jak i w jakich częstotliwościach będzie ona używana. Pierwszym kryterium jest oczywiście powierzchnia szlifująca, czyli maksymalna średnica tarczy jaka może być zamontowana w danym modelu. Im większa średnica, tym większa wydajność pracy. Kolejnym parametrem godnym uwagi jest ilość oscylacji, jaką wykonuje tarcza w ciągu minuty. Im wartość jest wyższa, tym szlifowanie jest dokładniejsze. Ponadto warto zwrócić uwagę na wartość mimośrodowości. Jest to parametr określający ilość wychyleń tarczy w stosunku do własnej osi ośrodka. Wartość ta podawana jest w milimetrach – im wyższa, tym lepsze szlifowanie. Najpopularniejsze są szlifierki kątowe, które budową przypominają nieco wiertarki. Tego typu szlifierki służą głównie do przecinania i szlifowania metalu lub innych twardych materiałów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to urządzenie nadające się do szlifowania precyzyjnego. 

Zobacz również: Jak zainstalować karnisz?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA