REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie narzędzia dla wprawnego majsterkowicza przydadzą się w domu?

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli należymy do osób, które lubią coś czasem skręcić, przyciąć czy naprawić, przydadzą się nam nieco bardziej skomplikowane narzędzia. Oprócz śrubokręta, młotka i miarki stalowej, przydadzą się narzędzia dla wprawionych majsterkowiczów.

Wiertarka

REKLAMA

W przypadku wiertarek również możemy zdecydować się na prosty model z udarem i regulowaną szybkością obrotów. Ponadto bardzo przydatnym dodatkiem jest funkcja zmiany kierunku obrotów lewo-prawo. Dzięki takiej funkcji wiertarka może pełnić funkcję wkrętarki. Pamiętajmy też, że moc urządzenia nie może być mniejsza niż 500 W. Unikajmy najtańszych modeli sprzedawanych „okazyjnie” w dyskontach spożywczych, gdyż najpewniej zepsują się one już po zrobieniu kilku otworów w betonowej ścianie. Oprócz wiertarki warto wyposażyć się w zestaw kilku wierteł do metalu. Tego typu wiertła są dość uniwersalne i można je stosować do wykonywania otworów w drewnie, plastiku. Ponadto wiertła do betonu nadają się również do wiercenia otworów w cegle, kamieniu czy innych twardszych materiałach. Nie opłaca się kupować wierteł na sztuki, lepiej w kompletach w specjalnych pudełkach, no chyba że potrzebujemy nietypowego wiertła o niespotykanej w zestawach średnicy bądź długości. Jeśli nie chcemy po całym domu biegać z przedłużaczami i ciągnącym się za nami kablem, możemy zdecydować się na wiertarkę akumulatorową. Pamiętajmy jednak, że ma ona mniejszą moc i ograniczenie czasowe. Jeśli akumulator się rozładuje, praca zostaje przerwana. Można co prawda wyposażyć się w dodatkowy akumulator zapasowy, jednak jest to dodatkowy koszt. Wiertarka akumulatorowa może być poręczną alternatywą dla wiertarki elektrycznej, do lżejszych i krótkich prac.

Klucze płaskie i nasadowe

Klucze płaskie i nasadowe są niezwykle pomocne, szczególnie gdy mieszkamy w dużym domu z ogrodem, tarasem etc. Można oczywiście kupić cały kompletny zestaw kluczy w dużej skrzynce, ale będzie ona zajmowała sporo miejsca, a większość rozmiarów kluczy nigdy nie będzie użyta. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić pieniądze i miejsce, kupmy te klucze, które są najczęściej stosowane w domu, czyli rozmiary 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13. Ponadto bardzo przydatny może być niewielki zestaw kluczy trzpieniowych. Coraz częściej stosowane są śruby z otworem w łbie pod taki klucz. Zdarza się to najczęściej w zestawach mebli do samodzielnego montażu. Swoją drogą, jeśli ktoś ma odrobinkę zdolności manualnych, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Nie dość że meble w częściach łatwiej się transportuje i przechowuje, to na dodatek takie meble bywają tańsze od ich „złożonych” odpowiedników.

Zobacz również: Jak naprawić uszkodzone krzesło?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piła łańcuchowa

Piła łańcuchowa to prawdziwe, mocne i silne męskie narzędzie. Co prawda w domu nie przyda się do niczego, ale w ogrodzie lub na działce jak najbardziej. Za pomocą piły mechanicznej można wykonać mnóstwo prac dookoła domu lub w ogrodzie, a jeśli posiadamy w domu kominek i przydaje się nam każda ilość drewna, taka piła będzie stanowić ogromne ułatwienie. Piły łańcuchowe mają różne długości prowadnic, od 35 centymetrów po około metr. Od długości prowadnicy zależy jakiej średnicy pnie będziemy w stanie przepiłować. Ponadto bardzo ważna jest moc silnika. Możemy rozróżnić dwa typy pił łańcuchowych – piły spalinowe i elektryczne. Piły elektryczne są o wiele cichsze od pił spalinowych, jednak mają one kilka wad. Przede wszystkim wymagany jest dostęp do gniazdka elektrycznego 230 V. W związku z tym swoboda pracy jest bardzo ograniczona przez długość kabla, który będzie się plątał, zawadzał o przeszkody etc. Piła spalinowa natomiast jest o wiele bardziej hałaśliwa. Ponadto wydziela ona trujące spaliny, w związku z czym praca wewnątrz pomieszczenia jest raczej wykluczona. Tego typu piłami posługują się zazwyczaj profesjonaliści w głębokim lesie. Moce silników wahają się od około 2 koni mechanicznych do nawet 10. Możemy naturalnie tego typu pił używać w ogrodzie, jeśli nasi sąsiedzi są lekko głusi lub bardzo tolerancyjni.

Szlifierki

Szlifierka to kolejne niezwykle przydatne elektronarzędzie w warsztacie każdego zapalonego majsterkowicza. Wśród różnego rodzaju szlifierek największy prym wiodą szlifierki kątowe. Tego typu urządzenia służą nie tylko do szlifowania, ale również do cięcia. Rzecz jasna różnego rodzaju szlifierek jest niezwykle dużo, a odpowiedni wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od tego, jak i w jakich częstotliwościach będzie ona używana. Pierwszym kryterium jest oczywiście powierzchnia szlifująca, czyli maksymalna średnica tarczy jaka może być zamontowana w danym modelu. Im większa średnica, tym większa wydajność pracy. Kolejnym parametrem godnym uwagi jest ilość oscylacji, jaką wykonuje tarcza w ciągu minuty. Im wartość jest wyższa, tym szlifowanie jest dokładniejsze. Ponadto warto zwrócić uwagę na wartość mimośrodowości. Jest to parametr określający ilość wychyleń tarczy w stosunku do własnej osi ośrodka. Wartość ta podawana jest w milimetrach – im wyższa, tym lepsze szlifowanie. Najpopularniejsze są szlifierki kątowe, które budową przypominają nieco wiertarki. Tego typu szlifierki służą głównie do przecinania i szlifowania metalu lub innych twardych materiałów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to urządzenie nadające się do szlifowania precyzyjnego. 

Zobacz również: Jak zainstalować karnisz?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

REKLAMA

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

REKLAMA