Renowacja łazienki metodą klejenia płytki na płytkę
REKLAMA
REKLAMA
Dziś wyglądają nieco przestarzale. W wielu wypadkach właściciele obawiają się o dużą pracochłonność, zabrudzenia mieszkania oraz ograniczenie korzystania z mieszkania i dlatego nie decydują się na remont. Znakomity efekt można uzyskać klejąc na stare płytki nowe.
REKLAMA
Przygotowanie
Skucie starych płytek wymagane jest wyłącznie w miejscu obudowy wanny. Najpierw musisz zbadać podłoże istniejące. Wymaga to zwrócenia uwagi czy nie ma pustek pod płytkami, czy płytki się nie ruszają bądź nie odpadają.
Inwentaryzacji możesz dokonać poprzez opukiwanie młotkiem, ale nie metalową częścią lecz drewnianym trzonkiem. Głuchy pogłos wskazuje na defekt poprzedniego układania.
W takiej sytuacji płytkę należy zdemontować i przestrzeń uzupełnić zaprawą cementową. Należy unikać stosowania zaprawy klejowej ponieważ przy szybkim klejeniu mogą ujawnić się spękania związane z efektem „Harrisa”.
Szlifowanie starych płytek
Stare płytki musisz dokładnie oczyścić i uszorstnić. Dokonać tego możesz poprzez przeszlifowanie gruboziarnistym papierem ściernym, ale lepsze efekty uzyskasz za pomocą szlifierki kątowej.
Teraz możesz nałożyć wysokoplastyczny klej emulsyjny i przegarnąć packą zębatą na grubość 6 mm dla płytek 200 mm lub 8 mm dla większych formatów.
Kładzenie płytek
Dzisiejsze kleje emulsyjne schną dość długo i początek twardnienia mają po 30 minutach więc z powodzeniem możesz korygować ułożenie płytki. Należy pamiętać, że powyżej starych płytek ścianę należy dotynkować, a w miejsce styku należy wzmocnić siatką zbrojącą, aby taki układ mógł swobodnie przejmować naprężenia.
Polecamy: Wymiana uszczelnień silikonowych w łazience
Również podczas klejenia nie należy wciskać płytek, aby nie nastąpiło wciskanie kleju w fugi, co znacznie ograniczy trwałość tej metody.
Czytaj także: Jak naprawić spłuczkę w ubikacji
REKLAMA
REKLAMA