Woda królewska
REKLAMA
REKLAMA
Co się kryje pod tajemniczą nazwą
Woda królewska jest mieszaniną stężonych kwasów: azotowego (V) oraz solnego w stosunku 3:1. Reakcji nie powinno się przeprowadzać w warunkach domowych. Jest to środek silnie żrący, podczas używania wody królewskiej powinno się zachować największą ostrożność, gdyż środek może wywołać nawet pożar.
Aqua regia została wynaleziona w IX wieku przez arabsko-jemeńskiego alchemika i uzyskała szerokie zastosowanie w chemii. Wykorzystuje ją się do roztwarzania złota, jak również do czyszczenia naczyń w laboratorium z osadów organicznych lub metalicznych.
Wysławione przez samą nazwę substancji oddziaływanie na złoto wykorzystywane bywa często do odzyskiwania tego surowca z różnych przedmiotów codziennego użytku. Niestety, najczęściej jest to zupełnie nieopłacalne.
REKLAMA
Przeczytaj też: Wszystko o złocie
Środki ostrożności i możliwość zakupu
REKLAMA
Osoba prywatna napotka wiele trudności w nabyciu wody królewskiej, nie jest to jednak niemożliwe. Nie uda nam się zakupić gotowej substancji – dostępne są jedynie kwasy potrzebne do jej wytworzenia. Najszersze oferty proponują sklepy z odczynnikami chemicznymi i przyrządami laboratoryjnymi, które mają także strony internetowe i prowadzą sprzedaż online. Kwas azotowy (V) kosztuje ok. 85 zł, kwas solny można dostać w cenie od 50 do 100 zł za litr. Koszt jest uzależniony od rodzaju roztworu.
Na zagranicznych stronach internetowych można kupić gotowy zestaw do przygotowania 0,5l mieszaniny za około 65 dolarów.
Ważne jest, żeby pod żadnym pozorem nie próbować przechowywać wody królewskiej. Powinnyśmy przygotowywać tyle mieszaniny, ile w danej chwili potrzeba. W zakręconej butelce aqua regia może wybuchnąć, ponieważ jako środek silnie utleniający, zwiększa ciśnienie.
Zobacz też: Czyszczenie złota
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.