REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Shoji

Shoji - dekoracyjny element wnętrzarstwa japońskiego. Shoji to parawany z papieru ryżowego umocowanego na bambusowej konstrukcji. Stosuje się je do rozpraszania światła, a także do dzielenia przestrzeni mieszkalnej.

Lambrekin

Lambrekin - krótka firanka lub element zasłonki lub baldachimu; najczęściej stosowany jako dekoracja okna. Lambrekin znany był już w XVI wieku.

Blenda

Blenda - płytka wnęka w ścianie (w elewacji budynku), w kształcie arkady lub okna. Blendy swoją popularność zyskały w baroku, często były malowane na biało lub wypełnione wzorem. Współcześnie blenda stosowana jest jako element dekoracyjny, również we wnętrzu mieszkalnym.

Rattan

Rattan - inaczej rotan, rotang; określenie odnosi się do gatunków palm pnących, rosnących w lasach tropikalnych. Rattan we wnętrzach stosuje się do wyplatania mebli, koszyków, koszy.

REKLAMA

Bordiura

Bordiura - dekoracyjny pas, zwykle bogato zdobiony, często motywem roślinnym. Bordiura we wnętrzach stosowana jest na brzegach tkanin jako ich ozdoba.

Shabby schic

Shabby schic - to technika postarzania przedmiotów, stosowana również w decoupage'u (przedmioty zdobione techniką decoupage'u są dodatkowo postarzane). Shabby schic pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, dokładnie z końca XX wieku. Przedmioty te kontrastuje się z nowymi.

Fusing

Fusing - technika dekoracyjna z wykorzystaniem szkła. Fusing to inaczej szkło stapiane, proces powstawania polega na łączeniu różnych kawałków szkła. Przedmioty wykonane tą techniką są obecnie bardzo modne.

Barwy ciepłe

Barwy ciepłe - terminem tym określa się kolory umiejscowione w widmie kolorów w okolicy barwy czerwonej. Barwy ciepłe sprawiają, że pomieszczenia wydają się przytulne i energetyzujące. Kwalifikowanie barw do tej grupy jest subiektywne.

REKLAMA

Sgraffito

Sgraffito - z włoskiego oznacza 'drapać', jest to technika dekorowania polegająca na wydrapywaniu wzorów na różnych powierzchniach. Sgraffito pochodzi ze starożytności i początkowo technika ta była stosowana na ścianach. Na ozdabianej płaszczyźnie nakłada się warstwy tynku, gliny lub farby, a następnie wydrapuje się w wierzchniej warstwie wzory.

Barwy trzeciorzędowe

Barwy trzeciorzędowe powstają w wyniku połączenia barwy pierwszorzędowej i barwy drugorzędowej. Barwy trzeciorzędowe są kolorem pochodnym.

Barwy drugorzędowe

Barwy drugorzędowe, inaczej nazywane są barwami pochodnymi. Barwy drugorzędowe powstają w wyniku połączenia dwóch kolorów podstawowych (pierwszorzędowych), łączenie w różnych proporcjach daje różne kolory. Na przykład z połączenia koloru żółtego i niebieskiego uzyskamy kolor zielony, a z żółtego i czerwonego pomarańczowy.

Barwy pierwszorzędowe

Barwy pierwszorzędowe, inaczej nazywane są barwami podstawowymi, a nawet "czystymi". Według teorii koloru barwy podstawowe to czerwony, niebieski i żółty. Wszystkie inne kolory pochodzą właśnie od nich.

Haute couture

Haute couture - termin pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza 'wysokie krawiectwo'. Haute couture odnosi się do produktów projektowanych i wykonywanych na specjalne zamówienie. Pierwsze takie projekty dotyczyły krawiectwa i pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, współcześnie dotyczy to również meblarstwa i wzornictwa.

Tagua

Tagua - to rodzaj palmy, potocznie nazywana jest kością słoniową, ponieważ do złudzenia ją przypomina, także pod względem właściwości. Tagua w Ameryce Południowej znana jest od XVIII wieku. Od niedawna zastępuje kość słoniową. Ma szerokie zastosowanie, używana jest m. in. do tworzenia luksusowej biżuterii i do produkcji przedmiotów dekoracyjnych.

Filcowanie

Filcowanie - to coraz modniejszy materiał, z którego wykonuje się przeróżne produkty kwalifikowane jako wyposażenie wnętrz. Filocowanie polega na wycinaniu z filcu wzorów bądź szyciu z niego drobnych przedmiotów. Możemy spotkać wykonane z niego bieżniki, bardzo popularne podstawki pod kubki, koszyczki na chleb i ozdobne figurki.

Iris folding

Iris folding to technika dekoratorska. Technikę iris folding można zastosować do ozdabiania przedmiotów w domu. Polega to na naklejaniu pasków z kolorowego papieru na wcześniej przygotowanych szablonach wyciętych z kartonu.

Quiling

Quiling - technika dekoratorka, polegająca na tworzeniu ozdób z wąskich papierków, które się zwija spiralnie, aż zaczną przypominać sprężynki. Elementy wykonane z zastosowaniem metody quilingu przyklejane są do różnych powierzchni, mogą być wykorzystywane do zdobienia albumów, kartek świątecznych i dekoracyjnych pudełek.

Sutasz

Sutasz to technika artystyczna bazująca na wykonywaniu przedmiotów z koralikowych sznureczków. Sutasz najczęściej stosuje się w ręcznym wyrobie biżuterii. W ramach tej techniki można używać także ozdobnych kamyków i delikatnych wstążeczek.

Technika pergaminowa

Technika pergaminowa - rodzaj artystycznego wytworu ręcznego. W technice pergaminowej wykorzystuje się pergamin lub kalkę, specjalnym narzędziem przeznaczonym do perforowania nanosi się wzór przypominający te znane nam z koronkowych serwetek. Tak uzyskany produkt może być wykorzystany jako ozdoba lub jako uzupełnienie innego wytworu artystycznego. Tak powstałe pergaminy mogą mieć przeróżne kolory i wzory, a także można stosować na nich różne materiały zdobnicze, np. wosk lub markery.

Scrapbooking

Scrapbooking pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i stamtąd dotarł do naszego kraju. Scrapbooking to technika dekorowania albumów i ramek na zdjęcia. W tym celu stosuje się: papier kolorowy, koraliki, niewielkie elementy dekoracyjne, np. figurki, muszelki, nitki, ćwieki, guziki, wstążki - tak naprawdę wszystko, co nam przyjdzie do głowy i będzie miało walor estetyczny.

Technika karczochowa

Technika karczochowa to ozdabianie styropianowych kul, np. w kształcie jajka kolorowymi atłasowymi tasiemkami (świetna dekoracja wnętrza na Wielkanoc).Technika karczochowa polega na przytwierdzaniu tasiemek złożonych w taki sposób, by uzyskać kształt trójkąta, układa się je wokół jajka tak, żeby zasłonić całość. Można stosować różne kombinacje kolorystyczne, a tasiemki można dodatkowo ozdobić koralikami.

Fornir

Fornir - to obecnie jeden z częściej stosowanych materiałów stosowanych w przemyśle meblowym. Fornir to nic innego jak cienkie płyty pozyskiwane z drewna. Grubość takich płyt może wynosić od 0,1 mm do 8,0 mm. Meble z forniru są dużo tańsze od mebli drewnianych, a dodatkowo są łatwiejsze w utrzymaniu.

Bania

Bania - inaczej nazywana łaźnią to nic innego niż sauna w rosyjskiej odmianie. Bania pełni dwie podstawowe funkcje, pierwsza dotyczy higieny, druga zaś odnosi się do formy relaksu. Dawniej wierzono, że w czasie pobytu w bani człowiek mógł nawiązywać kontakt ze złymi duchami.

Nalepianka

Nalepianka - to rodzaj tradycyjnej pisanki, częściej spotykanej na ziemi krakowskiej i łowickiej. Nalepianka zdobiona jest konkretną techniką - na powierzchni skorupki nakleja się różnokolorowe kawałki papieru.

Oklejanka

Oklejanka to rodzaj pisanki, a także technika jej zdobienia. Oklejankę uzyskuje się przy zastosowaniu metody wyklejania różnymi materiałami powierzchni skorupki jajka. W tym celu możemy użyć wszelkiego rodzaju materiałów komponując wybrane przez nas wzory. W czasie Wielkanocy stanowi doskonałą ozdobę wnętrza.

Kraszanka

Kraszanka - to rodzaj pisanki, nazwa pochodzi od konkretnej techniki zdobienia. Inne nazwy kraszanki to byczki bądź malowanki. Są to pisanki powstałe na skutek barwienia ich za pomocą naturalnych składników - jajka gotuje się w kolorowym wywarze. Rośliny, które możemy wykorzystać do tej funkcji to łupiny z cebuli (uzyskamy kolor pomarańczowy lub nawet brązowy), łupiny orzecha włoskiego (zapewnią nam kolor czarny, sok z buraków (powstanie kolor czerwony lub różowy).

Pisanka

Pisanka - pierwsze pisanki powstały na Bliskim Wschodzie, dokładnie w Mezopotamii, w Polsce zaś po raz pierwszy pojawiły się w X wieku. Pisanki to nic innego jak jajka zdobione różnymi technikami, początkowo najpopularniejszą metodą "malowania" na nich był wosk.

Tamborek hafciarski

Tamborek hafciarski - to niewielki, prosty przyrząd pomagający w haftowaniu. Tamborek hafciarski to nic innego jak dwie nieduże obręcze, na które naciąga się haftowany materiał. Występuje w różnych rozmiarach.

Patchwork

Patchwork - słowo pochodzi z języka angielskiego, 'patch' oznacza łatę, a 'work' pracę, czyli sama nazwa wskazuje z czym mamy do czynienia. Patchwork jest to metoda dekoracyjnego szycia, w ramach której zszywa się geometryczne kawałki materiału, często pochodzące z różnych tkanin. Stosuje się go między innymi na narzutach i poduszkach.

Papier-mâché

Papier-mâché - określenie pochodzi z języka francuskiego i odnosi się do techniki ozdabiania różnych rzeczy. Papier-mâché to nic innego jak rozmiękczone gazety połączone z klejem i z gipsem naklejone na przedmioty. Oprócz tego do masy dodaje się barwniki, kredę i substancje konserwujące.

Color blocking

Color blocking - określenie stosowane przez projektantów mody, także przez projektantów wnętrz. Termin "color blocking" pojawił się niedawno i nie ma jeszcze polskiego odpowiednika. Polega on na łączeniu kolorów z wykorzystaniem podstawowej wiedzy na temat tworzenia kolorów.

Potpourri

Potpourri - pojęcie pochodzi z języka francuskiego i odnosi się do suszonych kwiatów i roślin charakteryzujących się ładnym zapachem. W aranżacji wnętrz potpourri pełni funkcję dekoracyjną. Istnieją różne formy eksponowania tej ozdoby - mogą to być szklane wazony, designerskie słoiczki, miseczki, a także torebeczki z naturalnych materiałów. Potpourri z powodzeniem możemy wykonać sami.

Usta chi

Usta chi - to pojęcie pochodzące z feng shui. Usta chi są to miejsca przez które energia wchodzi do domu. Są to między innymi drzwi wejściowe i drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Energia przepływająca przez usta chi może być zaburzana przez różne czynniki, żeby działały prawidłowo należy zapewnić im odpowiednie warunki.

Plafon

Plafon zaczął swój żywot już w starożytności. Plafon pełnił funkcję dekoracyjną, stosowany był przy suficie w formie płaskorzeźby lub fresku z różnymi motywami przewodnimi. W takiej wersji plafony zdobiły wnętrza do XIX wieku, dzisiaj tym mianem określa się oświetlenie montowane pod samym sufitem.

Antresola

Antresola inaczej nazywana jest półpiętrem, ale nie wolną jej mylić z oddzielną kondygnacją. Do stworzenia antresoli niezbędne są odpowiednie warunki, nie stworzymy jej w niskim pomieszczeniu. Cechą charakterystyczną antresoli jest to, że nie jest ona oddzielona od pozostałego wnętrza.

Biokominek

Biokominek - wykorzystuje się w nim paliwo, które w procesie spalania nie wydziela dymu i zapachu. Z tego właśnie powodu biokominki sprawdzają się również we wnętrzach, w których mieszkają alergicy. Obecnie biokominki mają bardzo wyszukane kształty, można je zastosować we wszystkich pomieszczeniach, dostępne są również wersje wbudowane w meble, np. w stoliki do kawy.

Biały tygrys

Biały tygrys to pojęcie z terminologii feng shui. W feng shui "biały tygrys" oznacza wszystkie przedmioty znajdujące się po prawej stronie aranżowanej przestrzeni.

Bagua

Bagua - pojęcie jest bezpośrednio związane z feng shui - jest to ośmiokąt przedstawiający dziewięć sfer życia człowieka. W czasie aranżacji wnętrz bagua jest mapą energii, która wskazuje nam rozmieszczenie energii w pomieszczeniu. Dzięki niej możemy właściwie umeblować mieszkanie wykorzystując naturalne rozmieszczenie energii.

Apartament

Apartament - to powierzchnia mieszkalna o charakterze luksusowym, jego koszt jest zazwyczaj bardzo wysoki, a tym samym nie jest dostępny dla większości populacji. Apartament nie zawsze oznaczał to samo, ale jego znaczenie zmieniało się nieznacznie.

Bokówka

Bokówka to miejsce wygospodarowane z większego pomieszczenia. Bokówka była aranżowana za pomocą przepierzenia. Często tę niewielką przestrzeń zajmowała służba lub dzieci. Bokówki były stosowane w dworach siedemnastowiecznej wsi.

Ubikacja kucana

Ubikacja kucana inaczej nazywana jest też ubikacją narciarską, jednak prawidłowo powinno się ją nazywać ubikacją arabską bądź ubikacją turecką. Ubikacja kucana to nic innego, jak toaleta, z której korzysta się w pozycji kucznej. Toaleta w takiej ubikacji montowana jest w podłodze i nie wystaje poza jej poziom. Najczęściej po obu stronach misy jest też specjalne miejsce na nogi.

Tapczan

Tapczan to mebel, na którym się śpi lub relaksuje. Tapczan dodatkowo może pełnić funkcję dekoracyjną, obija się go kolorowymi materiałami. Najczęściej można w nim też przechowywać pościel. Mebel ten w Europie znany jest od XVIII wieku.

Łączyna

Łączyna to jedna z części mebla, która łączy ze sobą przynajmniej dwa jego fragmenty. Łączyny mogą mieć również charakter dekoracyjny. Często również stają się wyróżnikiem konkretnych stylów.

Arabeska

Arabeska jest to rodzaj ornamentu wywodzący się jeszcze sprzed naszej ery. Arabeska jest elementem stylizacji inspirowanej motywem roślinnym. Często dodatkowo ozdabiana jest innymi elementami, jednak może też funkcjonować samodzielnie. Dużą popularnością cieszyła się w okresie renesansu.

Kolor biały

Kolor biały, podobnie jak kolor czarny, często określany jest mianem niekoloru. Z kolorem czarnym łączy kolor biały również jego uniwersalność. W naszej kulturze najczęściej kojarzony jest z czystością - duchową i fizyczną - i z niewinnością. Jednak na przykład w kulturze wschodu kolor ten oznacza właśnie żałobę.

Kolor czarny

Kolor czarny najczęściej kojarzony jest z czymś złym, jednak warto wiedzieć, że taki odbiór nie funkcjonuje we wszystkich kulturach. W Chinach kolor czarny symbolizuje wodę i zimę. W Indiach poświęcano czarne konie by udobruchać wylewającą rzekę Indus, podobnie było w Starożytnej Grecji - tam poświęcano czarne byki Neptunowi. Kolor czarny symbolizuje zawsze kontrowersyjne rzeczy, ale jest jednocześnie uniwersalne, ponieważ pasuje do wszystkiego.

Rocaille

Rocaille to element dekoracyjny popularny zwłaszcza w okresie rokoko. Czasami rocaille nazywany jest również ornamentem muszlowym - swoim wyglądem przypomina bowiem muszle bądź małżowinę uszną, a nawet fale morskie. Stosowany we wnętrzach i w architekturze, a także w rzemiośle artystycznym.

Gilosz

Gilosz to rysunek dekoracyjny charakteryzujący się wysokim stopniem skomplikowania. Gilosz polega na łączeniu linii tworzących wzór w pozornie chaotycznej formie. Wykorzystywane były jako element zdobienia różnych powierzchni użytkowych - mebli, zegarków. Dzisiaj głównie są stosowane w poligrafii.

Żerydon

Żerydon, inaczej gerydon lub geridon, słowo pochodzi z języka francuskiego. Żerydon to mały stolik, najczęściej jest okrągły i ma cztery nogi, zdarzają się również wersje z trzema nogami. Czasem nogi przybierają bardziej wyrafinowane kształty, np. postaci mitologicznych. W XVII wieku popularny we Francji, później także w całej Europie.

Akant

Akant to element zdobniczy, kształtem przypominający liścia akantu, najczęściej stosowany na kolumnach, ale może występować również samodzielnie. Akant stosowany był już w starożytności na kolumnach korynckich. Popularność zyskał w okresie renesansu, oprócz liścia pojawił się również kwiat. Wtedy też zaczęto przedstawiać go w różnych formach, jako kwiat bardziej lub mniej rozwinięty, a nawet w wersji kwiatu suszonego.

REKLAMA