REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrobić kominek w bloku?

Jak zrobić kominek w bloku? /fot. Fotolia
Jak zrobić kominek w bloku? /fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złota polska jesień już za nami, tak więc w najbliższym czasie nie uciekniemy przed śniegiem i chłodem. Mając dom idealnym rozwiązaniem na zimne i ciemne wieczory jest kominek, który nierzadko ogrzewa cały budynek. Co jednak gdy ma się mieszkanie w bloku? Czy marzenie o kominku można spełnić jedynie poprzez kupno domu jednorodzinnego? Niekoniecznie.

Prawo budowlane dopuszcza instalacje kominka w mieszkaniu zlokalizowanym w budynku wielorodzinnym, jednak zarówno lokal jak i nieruchomość w jakim się znajduje musi spełnić szereg kryteriów. Z pewnością o kominku mogą zapomnieć właściciele mieszkań położonych w wieżowcach. Kominek może być zamontowany jedynie w niskich budynkach wielorodzinnych, a więc tych nie wyższych niż cztery kondygnacje nadziemne tj. parter plus dwa piętra i poddasze użytkowe lub parter plus trzy piętra. Kolejną kwestią jest wielkość pomieszczenia, w którym miałby być zamontowany kominek - jego kubatura nie może być mniejsza niż 30 m3. Oznacza to, że przy standardowej wysokości 2,5 m, pokój powinien mieć co najmniej 12 mkw. Powinien posiadać także oddzielny przewód dymowy oraz musi być do niego doprowadzana odpowiednia ilość powietrza. Tutaj łatwiej mają osoby, które są posiadaczami lokalu z piecem kaflowym, gdyż bardzo możliwe, że posiada on własny komin. W przypadku braku, zgodę na jego budowę musi wyrazić wspólnota mieszkaniowa, musi być również podjęta uchwała oraz uzyskane pozwolenie na budowę. Właściciel musi ponieść także wszystkie koszty jakie powstaną w nieruchomości wspólnej. Dodatkowo na montaż kominka musi zgodzić się zarządca budynku i nadzoru kominiarskiego.

REKLAMA

Zobacz serwis: Dom i prawo

REKLAMA

Dla osób, które nie spełniają powyższych kryteriów rozwiązaniem może być biokominek. Stworzony właśnie jako alternatywa dla tradycyjnego kominka, przy czy nie wymaga on instalacji kominowej. Spala on specjalne płynne biopaliwo, które nie wytwarza dymu. Minusem jest jednak jego otwarta konstrukcja, przez którą mamy dostęp do ognia. W przeciwieństwie do tego tradycyjnego nie ma również efektu zaskoczenia, ponieważ ogień wydobywa się w stałym miejscu. Drugą opcją jest kominek elektryczny tzn. piecyk elektryczny z wizualizacją ognia. Co prawda jest on w stanie ogrzać i oświetlić pomieszczenie, ale na tym jego zalety się kończą. Choć producenci prześcigają się w przedstawianiu nam coraz bardziej rzeczywistych obrazów, z prawdziwym kominkiem ma on niewiele wspólnego.

Jeżeli opcja zamiany mieszkania na dom z kominkiem nie jest możliwa do realizacji, na rynku dostępne są również mieszkania na sprzedaż z zainstalowanym kominkiem. Według Agaty Polińskiej z serwisu otoDom.pl nie są one domeną wyłącznie najdroższych mieszkań.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowa oferta mieszkań z kominkiem, przeznaczonych na sprzedaż, listopad 2015 r.

Lokalizacja

Powierzchnia

Liczba pokoi

Cena (zł)

Cena za
1 mkw. (zł)

Uwagi

Dąbrówka,
ul. Azaliowa

75

3

399 000

5 320

mieszkanie zlokalizowane na osiedlu o niskiej zabudowie (do dwóch kondygnacji), dwupoziomowe, podwyższony standard

Kraków,
ul. Długa

110

3

389 000

3 536

lokal w kamienicy z 1940 r., położony na jej czwartym piętrze, do remontu, ogrzewanie elektryczne+kominek

Warszawa,
ul. Hektarowa

249

5

2 750 000

11 053

apartament z 2009 r., winda bezpośrednio do mieszkania, wykończony materiałami najwyższej jakości, kominek jako palenisko na środku salonu

Bytom,
ul. Woźniaka

116

3

160 000

1 374

mieszkanie zlokalizowane na ostatnim piętrze w bloku trzypiętrowym, do odświeżenia

Kościelisko, Kierpcówka

42

2

295 000

7 024

lokal wykończony w wysokim standardzie, zlokalizowany w budynku z 2008 r., na parterze, rolety antywłamaniowe

Rybnik,
ul. Kraszewskiego

120

5

369 000

3 075

mieszkanie położone na drugim, ostatnim piętrze w kamienicy, oprócz ogrzewania gazowego, kominek rozprowadza ciepło na pozostałe pomieszczenia

Słupsk, ul. Chopina

91

3

212 000

2 325

mieszkanie na czwartym w kamienicy z 1940 r., do odświeżenia, kominek wolnostojący typu koza

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Droga do własnego kominka nie jest łatwa, ale dla części osób warta poniesionych wysiłków i kosztów. Tym bardziej, iż nie jest on wyłącznie elementem dekoracyjnym, ale może być dodatkowym źródłem ciepła. Z kolei dla osób, które z różnych względów na chwilę obecną mogą jedynie pomarzyć o kominku z prawdziwego zdarzenia, rynek oferuje alternatywne rozwiązania, mogące sprawdzić się w konkretnym lokum.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA