REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak naprawić cieknącą toaletę? Poradnik

Grupa Armatura

REKLAMA

Niesprawna toaleta (wc) to dość uciążliwy problem. Jak naprawić wc? Co zrobić, kiedy cieknie ze spłuczki, zbiornik stale się napełnia lub awaria toalety spowodowała zalanie naszego mieszkania? Pewnym sytuacjom można zapobiec, wystarczy wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec danej awarii.

REKLAMA

W zależności od przyczyny wycieku, usterka może wiązać się z różnymi konsekwencjami. I tak - awaria w spłuczce powoduje ciągły przepływ i napełnianie zbiornika, a w efekcie – znaczne straty wody i wysokie opłaty za jej pobór. Wyciek bezpośrednio z podłączenia do kanalizacji może skutkować pojawieniem się na kafelkach nieestetycznego osadu oraz zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa - śliska posadzka to jeden z najczęstszych czynników wypadków w przestrzeni łazienkowej. Wysoki poziom wilgotności wpływa również na rozwój siedlisk bakterii i groźnych drobnoustrojów. Kwestii awarii toalety nie powinniśmy więc bagatelizować. Gdzie szukać jej przyczyn i jak poradzić sobie z samodzielną naprawą?

Zobacz też: Montaż baterii łazienkowej – krok po kroku

Awaria: uszkodzenie pływaka

W prawidłowej pracy mechanizmu sterującego dopływem wody do spłuczki, kluczowy jest nieuszkodzony pływak. Wypornościowy element unosi się na powierzchni wody i zależnie od jej poziomu oddziałuje poprzez ramię na śrubę regulującą uzupełnianie spłuczki. Aby sprawdzić stan techniczny części, należy zdjąć górną pokrywę zbiornika. Usterka może objawiać się przesunięciem elementu na dźwigni lub jego zanurzaniem. Jeśli zauważymy pierwszy symptom, metodą prób i błędów powinniśmy wyregulować ustawienie pływaka. W drugiej sytuacji konieczna będzie wymiana starego modelu na nowy. Przeprowadzenie tego procesu jest jednak proste i nisko kosztowe.
Naprawę rozpoczynamy od opróżnienia zbiornika spłukującego poprzez spuszczenie wody i zakręcenie jej dopływu – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Po odkręceniu śrub mocujących, zdejmujemy uszkodzony element, a następnie montujemy nowy przy pomocy zestawu śrub dołączonych do opakowania. Ostatnim etapem jest ustawienie pływaka w pozycji gwarantującej prawidłową reakcję na zmiany poziomu wody w zbiorniku – dodaje ekspert. Aby zweryfikować ułożenie elementu, odkręcamy dopływ wody i napełniamy zbiornik. Ustawiając pozycję pływaka, należy upewnić się czy umożliwia on zatrzymanie nalewania się wody zanim osiągnie ona poziom, przy którym wypłynie do miski ustępowej.

Zobacz też:  Jak odciąć dopływ wody?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Awaria: uszkodzenie uszczelek lub zaworu spłukującego

Jeśli nie zauważymy nieprawidłowości dokonując oględzin pływaka, przyczyn usterki należy szukać głębiej. Częstym powodem wycieku jest zły stan techniczny innych elementów mechanizmu spłukującego – znajdujących się w zbiorniku uszczelek lub zaworu spłukującego. - Aby zweryfikować ich stan, konieczne jest opróżnienie zbiornika spłukującego i zakręcenie dopływu wody – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Ze względu na stały kontakt z wodą, umiejscowiona na dźwigni uszczelka zaworu dopływowego oraz uszczelka przy otworze odpływowym są narażone na uszkodzenia. Ich wymiana nie przysparza trudności, jeśli tylko stosujemy odpowiednio dopasowane elementy. By wyeliminować ryzyko nietrafionego zakupu, w nowy model najbezpieczniej zaopatrzyć się u producenta miski kompaktowej, okazując stary element – dodaje ekspert. Także w przypadku przycisku spłukującego, proces wymiany nie jest skomplikowany. Uszkodzoną część odkręcamy od korpusu zaworu, a następnie mocujemy nowy egzemplarz. Prawidłowo umiejscowiony, będzie podnosił się do góry przy napełnianiu zbiornika wodą.

Awaria: zanieczyszczenia wewnątrz zbiornika

W wyniku długotrwałego użytkowania, w zbiornikach WC mogą pojawić się zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie mechanizmu spłukującego. Przyjmują zwykle postać uciążliwego kamienia lub osadu znajdującego się bezpośrednio przy ujściu strumienia. Aby się ich pozbyć, należy opróżnić zbiornik, a następnie delikatnie wyjąć zawór spłukujący. Ułatwiony w ten sposób dostęp do otworu wypływowego umożliwi nam proste usunięcie zanieczyszczeń. Innego działania będą wymagać uciążliwe osady kamienne. Dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie na nich przez ok. godzinę nasączonej octem gazy. Rozmiękczy ona nalot i pozwoli na pozbycie się go bez konieczności szorowania wnętrza zbiornika.

Zobacz też: Jak udrożnić zatkane rury?

Awaria: uszkodzenie zewnętrznej uszczelki

Pojawienie się widocznego przecieku z tyłu miski kompaktowej to sygnał, że uszkodzeniu uległa uszczelka ochraniająca miejsce zespolenia opływu kompaktu WC z kanalizacją. Zwykle jest ona wykonana z gumy - po długim użytkowaniu materiał może więc ulec wysuszeniu lub pęknięciu. Aby wymienić ten element, konieczny będzie demontaż sanitariatu. Proces ten nieuchronnie wiąże się z wyciekiem wody znajdującej się w instalacji. Dodatkowo, źle przeprowadzony, może skutkować usterkami. Dlatego w obliczu konieczności wymiany uszczelki, warto zaufać profesjonalistom, którzy zagwarantują nieprzepuszczalność ponownego podłączenia.

Autor: Grupa Armatura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA