REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak naprawić cieknącą toaletę? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grupa Armatura

REKLAMA

Niesprawna toaleta (wc) to dość uciążliwy problem. Jak naprawić wc? Co zrobić, kiedy cieknie ze spłuczki, zbiornik stale się napełnia lub awaria toalety spowodowała zalanie naszego mieszkania? Pewnym sytuacjom można zapobiec, wystarczy wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec danej awarii.

REKLAMA

W zależności od przyczyny wycieku, usterka może wiązać się z różnymi konsekwencjami. I tak - awaria w spłuczce powoduje ciągły przepływ i napełnianie zbiornika, a w efekcie – znaczne straty wody i wysokie opłaty za jej pobór. Wyciek bezpośrednio z podłączenia do kanalizacji może skutkować pojawieniem się na kafelkach nieestetycznego osadu oraz zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa - śliska posadzka to jeden z najczęstszych czynników wypadków w przestrzeni łazienkowej. Wysoki poziom wilgotności wpływa również na rozwój siedlisk bakterii i groźnych drobnoustrojów. Kwestii awarii toalety nie powinniśmy więc bagatelizować. Gdzie szukać jej przyczyn i jak poradzić sobie z samodzielną naprawą?

Zobacz też: Montaż baterii łazienkowej – krok po kroku

Awaria: uszkodzenie pływaka

W prawidłowej pracy mechanizmu sterującego dopływem wody do spłuczki, kluczowy jest nieuszkodzony pływak. Wypornościowy element unosi się na powierzchni wody i zależnie od jej poziomu oddziałuje poprzez ramię na śrubę regulującą uzupełnianie spłuczki. Aby sprawdzić stan techniczny części, należy zdjąć górną pokrywę zbiornika. Usterka może objawiać się przesunięciem elementu na dźwigni lub jego zanurzaniem. Jeśli zauważymy pierwszy symptom, metodą prób i błędów powinniśmy wyregulować ustawienie pływaka. W drugiej sytuacji konieczna będzie wymiana starego modelu na nowy. Przeprowadzenie tego procesu jest jednak proste i nisko kosztowe.
Naprawę rozpoczynamy od opróżnienia zbiornika spłukującego poprzez spuszczenie wody i zakręcenie jej dopływu – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Po odkręceniu śrub mocujących, zdejmujemy uszkodzony element, a następnie montujemy nowy przy pomocy zestawu śrub dołączonych do opakowania. Ostatnim etapem jest ustawienie pływaka w pozycji gwarantującej prawidłową reakcję na zmiany poziomu wody w zbiorniku – dodaje ekspert. Aby zweryfikować ułożenie elementu, odkręcamy dopływ wody i napełniamy zbiornik. Ustawiając pozycję pływaka, należy upewnić się czy umożliwia on zatrzymanie nalewania się wody zanim osiągnie ona poziom, przy którym wypłynie do miski ustępowej.

Zobacz też:  Jak odciąć dopływ wody?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Awaria: uszkodzenie uszczelek lub zaworu spłukującego

Jeśli nie zauważymy nieprawidłowości dokonując oględzin pływaka, przyczyn usterki należy szukać głębiej. Częstym powodem wycieku jest zły stan techniczny innych elementów mechanizmu spłukującego – znajdujących się w zbiorniku uszczelek lub zaworu spłukującego. - Aby zweryfikować ich stan, konieczne jest opróżnienie zbiornika spłukującego i zakręcenie dopływu wody – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Ze względu na stały kontakt z wodą, umiejscowiona na dźwigni uszczelka zaworu dopływowego oraz uszczelka przy otworze odpływowym są narażone na uszkodzenia. Ich wymiana nie przysparza trudności, jeśli tylko stosujemy odpowiednio dopasowane elementy. By wyeliminować ryzyko nietrafionego zakupu, w nowy model najbezpieczniej zaopatrzyć się u producenta miski kompaktowej, okazując stary element – dodaje ekspert. Także w przypadku przycisku spłukującego, proces wymiany nie jest skomplikowany. Uszkodzoną część odkręcamy od korpusu zaworu, a następnie mocujemy nowy egzemplarz. Prawidłowo umiejscowiony, będzie podnosił się do góry przy napełnianiu zbiornika wodą.

Awaria: zanieczyszczenia wewnątrz zbiornika

W wyniku długotrwałego użytkowania, w zbiornikach WC mogą pojawić się zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie mechanizmu spłukującego. Przyjmują zwykle postać uciążliwego kamienia lub osadu znajdującego się bezpośrednio przy ujściu strumienia. Aby się ich pozbyć, należy opróżnić zbiornik, a następnie delikatnie wyjąć zawór spłukujący. Ułatwiony w ten sposób dostęp do otworu wypływowego umożliwi nam proste usunięcie zanieczyszczeń. Innego działania będą wymagać uciążliwe osady kamienne. Dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie na nich przez ok. godzinę nasączonej octem gazy. Rozmiękczy ona nalot i pozwoli na pozbycie się go bez konieczności szorowania wnętrza zbiornika.

Zobacz też: Jak udrożnić zatkane rury?

Awaria: uszkodzenie zewnętrznej uszczelki

Pojawienie się widocznego przecieku z tyłu miski kompaktowej to sygnał, że uszkodzeniu uległa uszczelka ochraniająca miejsce zespolenia opływu kompaktu WC z kanalizacją. Zwykle jest ona wykonana z gumy - po długim użytkowaniu materiał może więc ulec wysuszeniu lub pęknięciu. Aby wymienić ten element, konieczny będzie demontaż sanitariatu. Proces ten nieuchronnie wiąże się z wyciekiem wody znajdującej się w instalacji. Dodatkowo, źle przeprowadzony, może skutkować usterkami. Dlatego w obliczu konieczności wymiany uszczelki, warto zaufać profesjonalistom, którzy zagwarantują nieprzepuszczalność ponownego podłączenia.

Autor: Grupa Armatura

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA