REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marimekko – geometryczne wzory prosto z Finlandii

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Marimekko to skandynawska marka, która łatwo rozpoznać po dużych, kolorowych wzorach pełnych czerwieni, zieleni i błękitów. Wzory wytwarzane przez fińską markę wykorzystują m.in. Converse, H&M i Muccia Prada.

Zasłona okienna? Tapicerowane wezgłowie łóżka? Obraz na ścianie? Spódnica? Obrus? Poduszka lub pościel? Marimekko nieustająco zachwyca nas swoimi pomysłami na tkaninę. Projektanci tej fińskiej marki lubią kontrastowe zestawienia i często sięgają po najmocniejsze z nich: czerń i biel.  60-letnia tradycja i tytuł wiodącej firmy włókienniczej na skandynawskim rynku zaowocował pojawieniem się charakterystycznych wzorów Marimekko na polskim rynku.

REKLAMA

Pierwsze printy, powstałe w 1951 roku były niczym zastrzyk energii w smutnej i powojennej rzeczywistości Finlandii. Po fińsku Marimekko oznacza „sukienka dla Marii”. Jej twórcami byli Armi i Vitjo Ratia, którzy zaprosili do stworzenia swojej pierwszej kolekcji młode artystki, Maiję i Krisitinę Isola. Geometryczny wzór rozwiniętego kwiatu maku stał się wkrótce rozpoznawalnym na całym świecie znakiem firmowym marki.

Pokaz strojów uszytych z zaprojektowanych tkanin w geometryczne proste wzory zapoczątkował popularność firmy, początkowo tylko w Finlandii. Jednak kiedy zdjęcia Jacqueline Kennedy, występującej w  kreacjach Marimekko podczas kampanii wyborczej swojego męża, obiegły cały świat, sukces stał się faktem. Z czasem motywy z tkanin przeniesiono na naczynia i dodatki, które są dzisiaj uzupełnieniem kolekcji firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet jeśli ktoś nie wie, co to jest Marimekko, może kojarzyć kwiecisty wzór, który od ponad pół wieku fińska marka drukuje na swoich produktach. Wykorzystują go Converse, H&M i Muccia Prada. W szpilkach Manolo Blahnika w maki paradowała Carrie Bradshaw, bohaterka ''Seksu w wielkim mieście'' (nosiła też kolorowe sukienki i bluzki Marimekko). Tej wiosny rozkwitły na samolotach linii Finnair.

Zobacz też: Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim

Marimekko chwali się inspiracjami zakorzenionymi w twórczości ludowej swojego kraju. Nie są też im obce pomysły zaczerpnięte ze sztuki dwudziestego wieku. Twórców inspiruje op-art i pop-art, który lubi wykorzystywać powtarzane rytmicznie wizerunki przedmiotów codziennego użytku do swoich wzorów. Tkaniny Marimeko można traktować jak obrazy i wieszać na ścianie, a co dopiero szyć z nich pościel! Marimekko nieustannie zaprasza do kreowania swoich kolekcji międzynarodowych artystów i najwyraźniej dobrze wie, co robi!

Zobacz też: Styl skandynawski – prostota i elegancja

Proste plamy, linie i piękne wzory z upływem czasu nie tracą na swojej świeżości. Najnowsze kolekcje kolorowych tkanin, pościeli, poduszek, wieszaków, talerzy, filiżanek, misek, dzbanków do herbaty, barwnych ręczników a nawet akcesoriów do telefonów czy laptopów dostępne są teraz i w Polsce.

Zobacz też: Styl skandynawski, czyli północny design

Zobacz też: Skandynawskie inspiracje

Zobacz też: Mieszkanie w stylu skandynawskim

Źródło: scandinavianliving.pl

Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Marimekko.
www.scandinavianliving.pl
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA