REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim

Mieszkanie, styl skandynawski. fot
Mieszkanie, styl skandynawski. fot

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie w stylu skandynawskim charakteryzuje się prostymi formami stonowanymi barwami: bielą, szarością i brązem. Akcentem mocno charakterystycznym dla wnętrz w stylu skandynawskim jest także naturalne drewno.

REKLAMA

Podłoga w mieszkaniu w stylu skandynawskim

Podłoga w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim wykonana jest z drewna. Drewniane deski mogą pozostać w swoim naturalnym odcieniu, ale często stosuje się także ich bielenie bądź nawet malowanie farbą kryjącą na biało. Innym sposobem na końcową obróbkę drewnianej podłogi jest pokrycie jej matowym lakierem bądź olejem.

Umeblowanie

Surowe w formie, za to niezwykle funkcjonalne skandynawskie meble są najczęściej wykonane z jasnego drewna. Często maluje się je na kolor biały bądź szary. Głównymi punktami salonu są minimalistyczny kominek oraz jasna kanapa z ozdobnymi poduszkami. Liczba dodatków, sprzętów domowych oraz mebli ograniczona jest do minimum. W mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim salon najczęściej połączony jest z jadalnią, dzięki czemu uzyskujemy efekt dużej, przestronnej powierzchni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolorystyka mieszkania

Kolorystyka mieszkań w stylu właściwym dla Północnej Europy najwięcej czerpie z jasnych, naturalnych barw. Biele, szarości i beże dają efekt świeżości, optycznie powiększają pomieszczenia oraz rozświetlają je. Barwy te równoważone są przez ciemne odcienie grafitu czy brązu, najczęściej poprzez kontrastowe pomalowanie jednej ze ścian na taki właśnie kolor. Nawiązaniem do architektury skandynawskiej jest także bielona cegła, która najlepiej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach.

Dekoracje i oświetlenie

REKLAMA

We wnętrzu w stylu skandynawskim dodatki w postaci poduszek czy narzut wykonane są z naturalnych tkanin: lnu, wełny lub bawełny. Takie dodatki ocieplają wnętrza i tworzą domowy, przyjemny klimat. Świeczniki, ramki na zdjęcia czy wazony na kwiaty charakteryzują się zazwyczaj designerska formą oraz bogatą kolorystyką, która bazując na kontraście, ożywia wnętrze. Bardzo często rezygnuje się z firanek i zasłon, pozostawiając odsłonięte okna. Dzięki temu do wnętrza dostaje się więcej naturalnego światła. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak otwartego stylu życia albo mieszkamy w bliskim sąsiedztwie innych bloków bądź domów, postawmy na zasłony wykonane z lekkich, lnianych materiałów, które nie będą zatrzymywały promieni słonecznych.

Oprawa oświetlenia sztucznego jest zwykle minimalistyczna w formie i oparta na rozwiązaniach metalowych lub szklanych oraz często papierowych abażurach, które przybierają najróżniejsze, choć zawsze proste kształty. Metal i szkło doskonale komponują się z drewnianymi meblami i naturalną, prostą w swojej formie podłogą.

Okna i drzwi

W mieszkaniu, które tak wiele czerpie z drewna, drzwi i okna również powinny być z niego wykonane. W przypadku drzwi warto wybrać okleinę w kolorze bieli, beżu lub szarości, która idealnie skomponuje się z meblami oraz dodatkami znajdującymi się w mieszkaniu. Dobre jest także rozwiązanie kontrastowe w kolorze ciemnego drewna.

Zobacz także: Wnętrza w stylu retro, czyli powrót do lat 50.

Zobacz także: Mieszkanie w rosyjskim stylu

Zobacz także: Drewno w nowoczesnym stylu

Źródło: Malwina Sarnowska, Porta KMI Poland

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA