Styl skandynawski – prostota i elegancja
REKLAMA
REKLAMA
Wnętrza w stylu skandynawskim
Podczas projektowania wnętrz wielu architektów zastanawia się co należy wykorzystać, żeby zaaranżowana przez nich przestrzeń przypominała dany styl. W przypadku skandynawskiego designu warto postawić na białe deski, czarny bazalt oraz naturalne, ciepłe drewno.
REKLAMA
Zobacz także: Cechy stylu angielskiego we wnętrzach
Przestrzeń w stylu skandynawskim
Projektując przestrzeń w domu piętrowym, na parterze warto zaplanować strefę dzienną, czyli aneks kuchenny (salon z jadalnią), kuchnię, spiżarnię, toaletę oraz gabinet. Całą przestrzeń można zorganizować wokół czarnej bazaltowej bryły – usytuowanej na środku – która mieści w sobie efektywny kominek. Natomiast okalającą konstrukcję mogą stanowić białe, drewniane ściany oraz naturalnego koloru deski podłogowe. Deski warto tak pomalować, żeby była widoczna na nich cała struktura drewna.
Fot. 81.waw.pl
Zobacz także: Historia lustra – od użyteczności po dekorację
Surowość wnętrza warto podkreślić wszechobecną w domu szczotkowaną blachą. Można obić nią wszystkie wejścia do pomieszczeń oraz wyłożyć nią łazienkę dla gości. Blaszane mogą być w niej ściany, a nawet sufit. Warto zrezygnować z klasycznego oświetlenia toalety i zastosować samą żarówkę bez klosza. Wprowadzenie niewielkich modyfikacji tj. (zastosowanie blachy) powoduje, że pomieszczenia stają się niezwykle eleganckie i nowoczesne.
Zobacz także: Mieszkanie jak loft, czyli aranżacja wnętrza w stylu fabrycznym
Podobny zabieg warto zastosować w kuchni. Fronty zabudowy warto wykonać z białych desek, którymi należy obłożyć ściany, natomiast na frontach niskiej zabudowy powinna pojawić się blacha. – Urządzona w ten sposób kuchnia jest praktyczna, wygląda przestronnie i schludnie, a przy tym rozpływa się w otoczeniu tak, jakby jej nie było – mówi Anna Paszkowska.
Fot. 81.waw.pl
REKLAMA
Dom z dużym holem jest wyzwaniem. Żeby optycznie go powiększyć warto zastosować białą, kamienną podłogę, drewniane ściany oraz podwieszany sufit z oświetleniem halogenowym. Korytarz dodatkowo można wydłużyć przeszkloną balustradą na całej wysokości pomieszczenia oraz zastosować przesuwne drzwi do kolejnych pomieszczeń.
Na górze, oprócz przestronnego holu, warto zlokalizować także pokoje oraz łazienkę dla dzieci oraz sypialnię główną. Łazienkę powinna być utrzymana w biało-czarnej tonacji. Prysznic oraz miskę można umieścić we wnęce i przestrzeń tę podkreślić czarną, wyraźną ramką.
Fot. 81.waw.pl
Zobacz także: Cechy stylu skandynawskiego
Sypialnię można oświetlić technicznymi lampami połączonymi z przeszkloną łazienką i garderobą. Jako że piętro jest ostatnią kondygnacją warto odsłonić konstrukcję dachu i stworzyć intymną oraz spokojną przestrzeń do życia, w której można się schronić pod belkami odkrytego stropu.
– Dzięki temu miejsce jest przytulne i ciepłe, a sypialnia właśnie taka być powinna – uważa Rafał Grudziąż współautor koncepcji z 81.waw.pl
Zobacz także: Luksfery, pustaki szklane we wnętrzu
Fot. 81.waw.pl
Źródło: 81.waw.pl
Zobacz także: Obrazy we wnętrzach: jak stworzyć własną kolekcję?
REKLAMA
REKLAMA